Reklama

Weekend w kinie: Po bożemu lub w trójkącie

Dwa skrajne spojrzenia na konwencję filmowej historii miłosnej prezentują wchodzące w piątek na ekrany kin polskie produkcje. "Serce nie sługa" z Romą Gąsiorowską i Pawłem Domagałą to klasyczna komedia romantyczna, z kolei "Nina", w której występują Julia Kijowska i Eliza Rycembel, to gwałtowna opowieść o erotycznym trójkącie. Największą premierą tygodnia jest jednak Marvelowski "Venom" z Tomem Hardym.

Dwa skrajne spojrzenia na konwencję filmowej historii miłosnej prezentują wchodzące w piątek na ekrany kin polskie produkcje. "Serce nie sługa" z Romą Gąsiorowską i Pawłem Domagałą to klasyczna komedia romantyczna, z kolei "Nina", w której występują Julia Kijowska i Eliza Rycembel, to gwałtowna opowieść o erotycznym trójkącie. Największą premierą tygodnia jest jednak Marvelowski "Venom" z Tomem Hardym.
Bohaterowie filmów: "Serce nie sługa" (L), "Nina" (C) oraz "Venom" (P) /materiały dystrybutora

"Venom" to opowieść o jednej z najbardziej złożonych postaci Marvela, która wychodzi z cienia, wchodząc w ciało i osobowość Eddiego Brocka (Tom Hardy). Jako dziennikarz, Eddie próbował zdemaskować niecne działania słynnej firmy Life Foundation, prowadzonej przez naukowca Carltona Drake'a (Riz Ahmed). Przez lata stało się to jego obsesją, zniszczyło mu karierę oraz związek z Anne (Michelle Williams). Kiedy jeden z eksperymentów Drake'a - obcy Venom, scala się z ciałem Brocka, ten otrzymuje supermoce i zdolność robienia wszystkiego, czego tylko zapragnie. Wynaturzony, mroczny, nieprzewidywalny, agresywny Venom w ciele Brocka sprawia, że Eddie próbuje zapanować nad nowymi mocami, choć jednocześnie są one kuszące i inspirujące. Jeden i drugi starają się przejąć kontrolę nad sobą nawzajem i dostać to, czego chcą, coraz bardziej spajając się ze sobą.

Reklama

Polska komedia romantyczna "Serce nie sługa" z głównymi rolami Romy Gąsiorowskiej i Pawła Domagały to zabawne i przejmujące spojrzenie na współczesne związki. Daria i Filip znają się od lat i są najlepszymi przyjaciółmi. Filip to klasyczny "Piotruś Pan" i łamacz damskich serc. Po kolejnej upojnej nocy, gdy obudzi się obok nowo poznanej dziewczyny, poczuje, że chce zmienić swoje życie i nadać mu sens. Przypomni przyjaciółce propozycję, którą złożył jej kilka lat temu. Jeśli do trzydziestki nie będą w poważnych związkach, to pobiorą się i razem wychowają dziecko. Daria na początku sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, w końcu się poddaje i ulega namowom przyjaciela. Każde z nich w pewnym momencie będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, co ich łączy to przyjaźń, czy jednak kochanie? W chwili, gdy ich życie nabierze zupełnie nowego smaku los pokrzyżuje ich plany. Czy miłość faktycznie potrafi przetrwać wszystko? A przede wszystkim czy trwa wiecznie?

"Nina" Olgi Chajdas - nagrodzona na festiwalu w Gdyni Złotym Pazurem dla najlepszego filmu w sekcji Inne spojrzenie - historia erotycznego trójkąta. Małżeństwo Niny (Julia Kijowska), trzydziestoparoletniej nauczycielki przechodzi kryzys. Od lat starają się o dziecko. Kolejne próby nie przynoszą rezultatu. Postanawiają więc poszukać surogatki. Tak poznają Magdę. Wydaje się idealną kandydatką. Nie wiedzą jednak, że jest lesbijką. Do czasu. Między kobietami rodzi się uczucie. "Nina" to historia nieoczekiwanej miłości, gdzie przegrani i wygrani stoją po tej samej stronie. Gdzie świat nie dzieli się na złych i dobrych, hetero- i homoseksualnych. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały nie interesują.

W filmie "Młodość Astrid" Pernille Fischer Christensen przedstawia Astrid Lindgren jako silną, niezależną kobietę, która łamie normy społeczne, konwenanse i kroczy przez życie z podniesioną głową. Astrid i jej rodzeństwo dorastają w gospodarstwie pasterskim rodziców w Vimmerby. Chociaż ich codzienność kształtowana jest przez surowe wartości religijne, ich matka Hanna i ojciec Samuel zawsze dają im poczucie bezpieczeństwa i poczucie wolności. Rodzice pozwalają Astrid uczęszczać do szkoły średniej, co zasadniczo stanowi przywilej zamożnych dzieci burżuazyjnych i nie stają na drodze 18-latce, gdy właściciel lokalnej gazety oferuje jej posadę stażystki w redakcji. Reinhold Blomberg, nie tylko wprowadza Astrid w tajniki sztuki pisania, ale także zakochuje się w dziewczynie. Może się zdawać, że z wzajemnością, jednak kiedy Astrid zachodzi w ciążę, podejmuje ważną decyzję - nie chce wychodzić za mąż w tak młodym wieku, postanawia sama zająć się sobą, a z czasem także swoim synem, Lassem.

Animacja "Kopciuszek. Historia prawdziwa" to kolejna interpretacja klasycznej baśni. Po przybyciu na królewski bal, Kopciuszek i jej przyjaciele odkrywają sekret, który może wstrząsnąć światem baśni. Okazuje się, że prawdziwy książę został zamieniony w mysz, a jego miejsce na dworze zajął oszust, kontrolowany przez podstępną wiedźmę. Aby uratować księcia i pokonać siły zła, Kopciuszek uda się w niezwykłą zaczarowaną podróż. Wspierana przez wiernych towarzyszy, trzy myszki i rezolutną czarodziejkę, dzielna bohaterka zrobi wszystko, by przywrócić ład w królestwie.

Holenderski film "Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem" to historia 10-letniej Tody, która mieszka nad piekarnią z tatą i babcią. Jest radosną i rezolutną dziewczynką, która uwielbia pomagać tacie piec chleb i wymyślać nazwy nowych pysznych ciastek. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia. Jej ojciec zostaje niespodziewanie wezwany, by bronić swój kraj. Toda musi wyruszyć w trudną, pełną przygód podróż do sąsiedniego państwa, gdzie mieszka jej mama. Po drodze spotyka dziwnych ludzi i doświadcza absurdalnych sytuacji, ale znajduje także nowego przyjaciela. Film pokazuje okrucieństwo konfliktów zbrojnych oczyma niewinnego dziecka. To uniwersalna, pełna ciepła i humoru opowieść o dorastaniu, ucieczce przed wojną i poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Bohater filmu "Dotknij nieba" - Bart Millard - wychowuje się bez matki. Skonfliktowany z despotycznym ojcem, szuka pocieszenia w modlitwie, muzyce i świecie wyobraźni. Lata później, jako nastolatek, Bart postanawia zająć się sportem, wierząc, że w ten sposób odbuduje swoje relacje z rodzicem. Niestety ciężka kontuzja przekreśla marzenia o futbolowej karierze i chłopak zostaje zmuszony do zmiany planów. Z pomocą przychodzi mu jedna z nauczycielek, która dostrzega w Millardzie talent muzyczny. Zachęcany przez swoją dziewczynę, Shannon, Bart postanawia dołączyć do lokalnego zespołu. Grupa przyjmuje nazwę MercyMe i wyrusza w trasę po Ameryce. Pierwsze koncerty nie zwiastują sukcesu. Sceptyczni wobec zespołu są, zarówno widzowie, jak i krytycy. Wszystko zmienia się po jednym z występów. Bart, który właśnie dowiedział się o chorobie ojca i poważnie rozważa odejście z zespołu, siada samotnie z gitarą i zaczyna komponować. Wspominając wszystko, co przydarzyło mu się w życiu, przelewa uczucia i słowa na papier. Z dawnych emocji i niespełnionych nadziei powstaje "I Can Only Imagine" - największy religijny hit w dziejach amerykańskiej muzyki.

"Hard Paint" to kolejny po "Wybrzeżu" film pary brazylijskich reżyserów Filipe Matzembachera i Marcio Reolona. Otrzymał nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) oraz nagrodę Teddy na Festiwalu w Berlinie, a także nagrodę Maguey w Guadalajarze. Młody chłopak pod nickiem NeonBoy rozbiera się za pieniądze przed kamerką internetową. Jego znakiem rozpoznawczym jest świecąca farba, którą oblewa swoje ciało. Pewnego dnia odkrywa, że ktoś naśladuje jego występy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy