Reklama

Weekend w kinie: Chłopcy i obcy

W nagrodzonym Kryształowym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale dramacie "Butterfly Kisses" Rafaela Kapelińskiego śledzimy losy Jake’a i jego dwóch najlepszych przyjaciół w świecie wypaczonym przez seks i pornografię. Każdy z chłopców zmaga się z jakimiś demonami, ale Jake ze swojej tajemnicy nie może zwierzyć się nikomu. Bo jak pogodzić "męski" świat kumpli i czekanie na pierwszy seks z fascynacją... siedmioletnią dziewczynką, która niedawno wprowadziła się z rodziną do bloku obok?

Reklama

Legendarny reżyser Ridley Scott, twórca "Łowcy androidów", "Prometeusza" i  "Marsjanina", powraca do świata, który stworzył w filmie "Obcy - 8 pasażer 'Nostromo'", zaliczanym do klasyki kina science fiction. W superprodukcji "Obcy: Przymierze" bohaterowie tytułowego statku osadniczego docierają na nieznaną planetę, która wydaje się być prawdziwym rajem dla człowieka. Członkowie ekspedycji szybko jednak odkrywają, że trafili do mrocznego, pełnego tajemnic i zagadek świata, którego jedynym mieszkańcem jest android David (Michael Fassbender), ocalały z katastrofy "Prometeusza". Gdy przekonują się, że świat ten kryje w sobie niewyobrażalne zagrożenie, zmuszeni są podjąć przerażającą próbę ucieczki, od której zależeć będzie przyszłość nie tylko ich samych, lecz także całej Ziemi.

Najnowszy film Jana Kidawy-Błońskiego ("Skazany na bluesa", "Różyczka") "Gwiazdy", to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o pasji, miłości i rywalizacji . Posiadający polsko-niemieckie korzenie Jan Banaś (Mateusz Kościukiewicz) dorasta na Śląsku. Od dzieciństwa jego największą pasją jest piłka, a największym rywalem... oddany kumpel Ginter (Sebastian Fabijański). Z czasem rywalizacja przyjaciół przenosi się z podwórka na stadiony śląskich klubów - Polonii Bytom i Górnika Zabrze. A to nie koniec ich zmagań. Prawdziwe emocje zaczynają się, gdy w życiu gwiazd sportu pojawi się piękna Marlena (Karolina Szymczak). Walczący o jej względy Jan i Ginter szybko odkrywają, że w grze o miłość nie obowiązują żadne przepisy. Kiedy ciężka kontuzja kończy karierę Gintera, a samego Banasia przybliża do składu "orłów Górskiego", bohater staje przed trudnym, życiowym wyborem. Stawką jego decyzji będzie udział w olimpiadzie i piłkarskich mistrzostwach świata.

Świat nie funkcjonuje tak, jak powinien. Światem zawładnęły moce zła. Jest przepełniony kłamstwem, fałszem i obłudą. Zbezczeszczono wszelkie cnoty, a wiarę utracono. Główny bohater "Ucznia", nastoletni Wieniamin, uważa, że wie wszystko o moralności. Wie, co jest dobre, a co złe; wie, jak powinno się przestrzegać zasad i przed kim należy je chronić. Zachowanie Wieniamina wystawia jego otoczenie na poważną próbę. Jasnooki młodzieniec, dotychczas onieśmielony nawet w kontaktach z rówieśniczkami, w mgnieniu oka zmienia się we współczesnego Tartuffe'a, zdolnego zmusić tłum do nazywania czarnego białym. Jedyną osobą która usiłuje uratować głównego bohatera, jest nauczycielka biologii, Jelena Lwowna. W rezultacie to ona sama, jak każdy przyzwoity człowiek rzucający wyzwanie fanatyzmowi, będzie potrzebować pomocy.

Juliette Binoche, Fabrice Luchini i Valeria Bruni Tedeschi brawurowo wcielają się w członków rodziny Van Peteghemów w filmie Bruno Dumonta "Martwe wody", który stał się przebojem francuskich kin. To komedia czarna jak głębokie wody francuskich zatok i absurdalna niczym "Latający Cyrk Monty Pythona". Poznajcie rodzinę Van Peteghemów, prawdziwych arystokratów, w których żyłach płynie błękitna krew. Jej członkowie są prawie bez wyjątku zdeprawowani, w większości zdegenerowani, nieustannie zblazowani, a niektórzy nawet garbią się i jąkają. A przy tym są obrzydliwie bogaci. Jednak nawet Van Peteghemowie nie są gotowi na to, co zdarzy się w okolicach ich letniej posiadłości. Z miejscowych plaż zaczynają znikać ludzie. W tajemniczych okolicznościach, w biały dzień, a do tego bez śladu. Rozwikłania zagadki podejmują się dwaj ekscentryczni inspektorzy policji, słynący z niekonwencjonalnych metod pracy.

"Piękny drań" to szkolny dramat, który wpisuje się tradycję takich filmów jak "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Nie jest to jednak obraz bazujący na nostalgii. To całkiem współczesna historia o akceptowaniu własnej tożsamości - taka, w której dorośli również uczą się czegoś od młodszych. Najważniejsza lekcja? Nie zawsze trzeba być po jednej ze stron - czasami być sobą oznacza być wszystkim po trochu. Prześladowany w szkole outsider i najlepszy zawodnik rugby są zmuszeni zamieszkać razem w pokoju w internacie. Kiedy wydaje się, że nie dojdą do porozumienia, nauczyciel angielskiego (Andrew Scott) daje im zadanie, które zmusza ich do współpracy.

Animacja "Cała naprzód Dudi" to pełna humoru i szalonych przygód podwodna odyseja małej ośmiorniczki i jej opływowych przyjaciół. Jest rok 2100. Poziom oceanów podniósł się na tyle, że ludzkość opuściła ziemię. Teraz gospodarzami naszej planety są wszelkie wodne istoty. Mała ośmiorniczka Macunia i jej przyjaciółki: Ewka - zwariowana ryba żabnica oraz Ala - neurotyczna krewetka, w podwodnej katastrofie tracą dom. Niestety w ich okolicy gęstość zarybienia jest tak wysoka, że podwodne budownictwo nie nadąża za popytem. Próżno tu szukać wolnego lokum na rozsądnym poziomie. W tej sytuacji przyjaciółki decydują się wyruszyć w nieznane w poszukiwaniu nowego domu. Będzie kolorowo, zabawnie, czasem trochę niebezpiecznie, ale zawsze ciekawie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy