Reklama

Siedem nagród BAFTA dla "1917"

Dramat wojenny "1917" okazał się największym zwycięzcą niedzielnej ceremonii wręczenia brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Nominowany w dziewięciu kategoriach obraz Sama Mendesa zdobył siedem nagród, w tym za najlepszy film, film brytyjski i reżyserię. Po gali więcej niż o nagrodzonych mówi się jednak o... sukni księżnej Kate.

Dramat wojenny "1917" okazał się największym zwycięzcą niedzielnej ceremonii wręczenia brytyjskich nagród filmowych BAFTA. Nominowany w dziewięciu kategoriach obraz Sama Mendesa zdobył siedem nagród, w tym za najlepszy film, film brytyjski i reżyserię. Po gali więcej niż o nagrodzonych mówi się jednak o... sukni księżnej Kate.
Twórcy filmu "1917" mieli bardzo udany wieczór /David M. Benett/Dave Benett /Getty Images

Wielkimi przegranymi zostały w niedzielny wieczór: dramat psychologiczny Todda Phillipsa "Joker", który mimo największej liczby nominacji - jedenastu - otrzymał tylko trzy statuetki, komediodramat Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood" z zaledwie jedną nagrodą mimo dziesięciu nominacji, a przede wszystkim dramat kryminalny Martina Scorsese "Irlandczyk", który w żadnej z dziesięciu kategorii, gdzie był nominowany, nie dostał nagrody.

"1917", oprócz wspomnianych nagród za najlepszy film, film brytyjski i reżyserię, otrzymał także nagrody za najlepsze zdjęcia (Roger Deakins), scenografię (Dennis Gassner i Lee Sandales), dźwięk (Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson) i efekty specjalne (Greg Butler, Guillaume Rocheron i Dominic Tuohy). Sam Mendes jest pierwszym Brytyjczykiem, który otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię od 2009 roku, kiedy laureatem został Danny Boyle za obraz "Slumdog. Milioner z ulicy".

Reklama

"1917" to rozgrywający się podczas pierwszej wojny światowej obraz, opowiadający o dwójce młodych żołnierzy, którzy dostają rozkaz przedostania się za linię wroga, aby dostarczyć tajną wiadomość, która pozwoli brytyjskim żołnierzy uniknąć wpadnięcia w śmiertelną pułapkę. Mendes zadedykował film swojemu dziadkowi, weteranowi I wojny światowej.

"Joker", który pod względem liczby nagród zajął drugie miejsce, wygrał w kategoriach: najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Joaquin Phoenix), najlepsza muzyka (Hildur Guðnadóttir) oraz najlepszy casting (Shayna Markowitz).

Poza "1917" i "Jokerem" więcej niż jedną nagrodę otrzymał jeszcze tylko południowokoreański "Parasite" - za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepszy scenariusz oryginalny (Bong Joon-ho, Han Jin Won). Jedyną statuetkę dla "Pewnego razu w Hollywood" Quentina Tarantino zdobył Brad Pitt w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

Nagrody dla Phoenixa i Pitta w połączeniu z tym, że laureatką w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca została Renée Zellweger - za "Judy", a w kategorii drugoplanowa rola kobieca - Laura Dern - za "Historię małżeńską" oznacza, iż wszystkie cztery statuetki w kategoriach aktorskich trafiły w ręce Amerykanów, co jest pierwszym takim przypadkiem od 1977 roku. Te same cztery gwiazdy otrzymały w styczniu Złote Globy i w efekcie są największymi faworytami do tegorocznych Oscarów.

Nagrodę BAFTA dla najlepszej animacji otrzymał dosyć niespodziewanie "Klaus", a za najlepszy dokument - "For Sama". W kategorii: najlepsze kostiumy i najlepsza charakteryzacja triumfowały odpowiednio: "Małe kobietki" (Jacqueline Durran) i "Gorący temat" (Vivian Baker).

Choć ceremonia, która odbyła się w Royal Albert Hall, miała miejsce dwa dni po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, w wystąpieniach laureatów nie było żadnych nawiązań do brexitu. Dużo było natomiast odniesień do toczącej się od czasu tegorocznych nominacji debaty na temat tego, czy w wystarczający sposób odzwierciedlają zróżnicowanie brytyjskiego społeczeństwa. Wskazywano, że wszystkich dwudziestu aktorów nominowanych w czterech kategoriach było białych, zaś po raz siódmy z rzędu wśród nominowanych w kategorii: najlepsza reżyseria nie było żadnej kobiety.

Sporo uwagi skupili także na sobie patronujący nagrodom BAFTA: książę William oraz księżna Cambridge. Wszyscy mówią przede wszystkim o kreacji tej ostatniej. Powód? Szybko zauważono, że miała ona już ją na sobie podczas innej okazji. To zresztą kolejny raz, kiedy Kate Middleton zdecydowała się na założenie tej samej sukni. Księżna wybrała biało-złotą kreację od marki Alexander McQueen, w której po raz pierwszy wystąpiła w 2012 roku podczas oficjalnej wizyty w Malezji.

Organizatorzy BAFTA 2020 zachęcali zresztą uczestników do promowania mody według zasad zrównoważonego rozwoju, m.in. właśnie poprzez założenie tej samej stylizacji drugi raz. Przypomnijmy, że na podobny ruch zdecydował się Joaquin Phoenix. Aktor przez cały sezon przyznawania nagród filmowych występuje w tym samym garniturze od Stelli McCartney

Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych wręczono w tym roku już po raz 73. Uznaje się je za miarodajny wskaźnik tego, czy dany film ma szanse na przyznawane później Oscary. Ceremonia wręczenia najsłynniejszych statuetek w świecie filmowym odbędzie się w nocy z 8 na 9 lutego.

Laureaci BAFTA 2020:

Najlepszy film: "1917"
Najlepszy film brytyjski: "1917"
Najlepszy reżyser:
Sam Mendes - "1917"
Najlepszy debiut brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta:
"Przynęta"
Najlepsza aktorka: 
Renée Zellweger - "Judy"
Najlepszy aktor:
Joaquin Phoenix - "Joker"
Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Laura Dern - "Historia małżeńska"
Najlepszy aktor drugoplanowy:
Brad Pitt - "Pewnego razu w... Hollywood"
Najlepszy scenariusz oryginalny: Bong Joon-ho, Han Jin Won - "Parasite"
Najlepszy scenariusz adaptowany:
Taika Waititi - "Jojo Rabbit"
Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"Parasite"
Najlepsza animacja:
"Klaus"
Najlepszy dokument:
"For Sama"
Najlepszy casting:
 Shayna Markowitz - "Joker"
Najlepsze zdjęcia: Roger Deakins - "1917"
Najlepsza muzyka:
Hildur Guðnadóttir - "Joker"
Najlepszy montaż:
Michael McCusker i Andrew Buckland - "Le Mans '66"
Najlepsza scenografia:
Dennis Gassner i Lee Sandales - "1917"
Najlepsze kostiumy:
Jacqueline Durran - "Małe kobietki"
Najlepsza charakteryzacja:
Vivian Baker - "Gorący temat"
Najlepszy dźwięk:
Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor i Stuart Wilson - "1917"
Najlepsze efekty specjalne:
Greg Butler, Guillaume Rocheron i Dominic Tuohy - "1917"
Najlepszy brytyjski film krótkometrażowy
:
"Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)"
Najlepszy brytyjski animowany film krótkometrażowy: "Grandad was a romantic"
Brytyjski wkład w rozwój światowego kina:
Andy Serkis
Całokształt twórczości:
Kathleen Kennedy
Wschodząca gwiazda kina
: Michael Ward - "Blue Story"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BAFTA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy