Reklama

Pawlikowski o "Kobiecie"

To opowieść wieloznaczna, na specyficznych zasadach, nie do analizowania, lecz "do czucia" - powiedział o "Kobiecie z Piątej Dzielnicy" Paweł Pawlikowski. Niech widz "wyłączy na chwilę racjonalną część mózgu" i przeżyje ten film, niczym muzykę - zachęcał reżyser.

"Kobieta z Piątej Dzielnicy" ("The Woman in The Fifth"), z amerykańskim aktorem Ethanem Hawkiem, Brytyjką Kristin Scott Thomas i Polką Joanną Kulig w obsadzie, trafi do polskich kin w piątek, 28 września. Jest wspólną produkcją Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. Za zdjęcia odpowiada Ryszard Lenczewski. Autorem muzyki jest Max de Wardener.

Paweł Pawlikowski, urodzony w Warszawie (w 1957 r.), a od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii, jest laureatem dwóch nagród BAFTA, nazywanych brytyjskimi Oscarami - za "Ostatnie wyjście" (2000) i "Lato miłości" (2004, z Emily Blunt w jednej z głównych ról).

Reklama

Nowy film, z akcją osadzoną we Francji, wyreżyserował na podstawie własnego scenariusza, stworzonego na motywach książki amerykańskiego pisarza Douglasa Kennedy'ego, pod tym samym tytułem.

"Chciałem opowiedzieć o człowieku, który się rozsypuje, który jest w konflikcie wewnętrznym. O człowieku pragnącym wszystkiego: który chce być twórcą, chce być kochany, chce być mężem, ojcem. Tymczasem on niczego tak do końca 'wykonać' nie potrafi. I nie może się na nic zdecydować" - powiedział PAP Pawlikowski.

Jak zaznaczył, powieść Kennedy'ego stanowiła dla scenariusza wyłącznie punkt zaczepienia, filmu nie należy uznawać za adaptację. "Książka jest kryminałem. Jest tam sześć trupów, policja, prowadzone jest dochodzenie. Bohater wpada w tarapaty, spotyka ludzi, którzy stanowią dla niego problem. Tymczasem w mojej wersji to właśnie bohater jest głównym problemem i swoim własnym wrogiem" - powiedział reżyser.

U Pawlikowskiego w postać amerykańskiego pisarza i wykładowcy Toma Ricksa wcielił się Ethan Hawke. Po załamaniu się jego kariery i życia osobistego, Ricks przyjeżdża do Paryża. We Francji mężczyzna usiłuje niemal od podstaw odbudować swoje życie. Tymczasem jest świadkiem i uczestnikiem serii dziwnych wydarzeń. Zdezorientowany, nie jest w stanie ich zrozumieć; nie wie, co jest prawdą, a co iluzją.

Już pierwszego dnia pobytu w Paryżu Ricks traci dokumenty i pieniądze. Aby zdobyć środki na utrzymanie, podejmuje pracę nocnego stróża. Czuje się coraz bardziej samotny i zagubiony. Jednocześnie poznaje dwie kobiety. Jedną jest polska kelnerka Ania (Joanna Kulig), życzliwa i opiekuńcza, pełniąca w nowym życiu pisarza rolę anioła stróża. Drugą - tłumaczka Margit (Kristin Scott Thomas), tajemnicza, pociągająca, mroczna i nieuchwytna.

"Myśląc o odtwórcy głównej roli pisarza, od początku miałem na myśli Ethana Hawke'a" - opowiadał Pawlikowski. Jak dodał Kristin Scott Thomas, filmowa Margit, już wcześniej deklarowała chęć współpracy z polskim reżyserem. Joannę Kulig Pawlikowski spotkał przy okazji castingu do całkiem innego filmu. Polska aktorka tak mu się wtedy spodobała, że specjalnie dla niej napisał później rolę Ani w "Kobiecie z Piątej Dzielnicy".

"Dzieła sztuki, które mi się podobają, zawsze są wieloznaczne i mają własną logikę" - powiedział Paweł Pawlikowski. "'Kobieta z Piątej Dzielnicy' to film nie wprost, działający na specyficznych zasadach. To nie jest naturalistyczna opowieść. Nazwałbym ją raczej krzywym zwierciadłem. Bohater powoli traci stosunek do świata dookoła" - mówił w rozmowie z PAP reżyser.

"Chciałbym, by widz wyłączył na chwilę racjonalną część mózgu i przeżył ten film tak, jak przeżywa się dobrą muzykę. To nie jest film trudny, trzeba mu się tylko oddać. Jeśli widz da się wciągnąć, jeśli wczuje się w tę opowieść, przeżyje coś ciekawego" - uważa Pawlikowski.

"Podoba mi się, że ludzie myślą o tym filmie jeszcze długo po wyjściu z kina" - mówił o "Kobiecie z Piątej Dzielnicy".


Pochodzący z Teksasu Ethan Hawke (ur. 1970) grał m.in. w "Stowarzyszeniu umarłych poetów", "Orbitowaniu bez cukru" i "Przed zachodem słońca". Kristin Scott Thomas (ur. 1960), która w wieku 18 lat opuściła Wielką Brytanię i wyjechała do Paryża, można było oglądać m.in. w filmach "Cztery wesela i pogrzeb", "Angielski pacjent", "Gosford Park" i "Kocham cię od tak dawna".

Joanna Kulig (ur. 1982), absolwentka PWST w Krakowie, ma w dorobku m.in. rolę w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej. Niedawno wystąpiła w filmie "Hansel and Gretel: łowcy czarownic" (jego premiera w USA zapowiadana jest na styczeń - PAP), wspólnej produkcji USA i Niemiec, w reżyserii Norwega Tommy'ego Wirkoli, z Jeremym Rennerem i Gemmą Arterton w obsadzie.

Paweł Pawlikowski powiedział PAP, że obecnie przygotowuje się do realizacji kolejnego filmu, tym razem ze zdjęciami kręconymi w Polsce. "To nie będzie koprodukcja międzynarodowa, lecz produkcja polska" - wyjaśnił, nie podając jeszcze szczegółów dotyczących fabuły i obsady.

Joanna Poros (PAP)

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy