Reklama

Oscary 2021: Kto wygra?

93. ceremonia rozdania Oscarów już w nocy z 25 na 26 kwietnia 2021 roku. Przed najbardziej niecodzienną galą w historii nagród Akademii, warto przyjrzeć się nominowanym. Kto wygra, kto może sprawić niespodziankę? Kogo wskazują krytycy, a kogo bukmacherzy? Wszystko w poniższym zestawieniu.

Najlepszy film

Nominowani:
1. "Judas and the Black Messiah"
2. "Mank"
3. "Minari"
4. "Nomadland"
5. "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
6. "Ojciec"
7. "Proces Siódemki z Chicago"
8. "Sound of Metal"

Bukmacherzy i eksperci są zgodni - najważniejszego Oscara otrzyma "Nomadland". Film Chloé Zhao zdobył wcześniej Złotego Lwa w Wenecji, nagrodę publiczności podczas festiwalu w Toronto, Złoty Glob oraz wyróżnienia Gildii Producentów i Brytyjskiej Akademii Filmowej. "Nomadland" był od początku uznawany za faworyta i jego przegrana byłaby bez wątpienia o wiele większym zaskoczeniem od zeszłorocznej klęski "1917".

Reklama

Za największego konkurenta filmu Zhao uchodzi "Proces Siódemki z Chicago". Film Aarona Sorkina otrzymał nagrodę Gildii Aktorów Filmowych dla najlepszej obsady, która często jest dobrym prognostykiem w oscarowym wyścigu. "Proces..." nie jest jednak faworytem w żadnej z pozostałych pięciu kategorii, w których został nominowany. Jeśli podczas ceremonii film Sorkina otrzyma Oscara za scenariusz i w jednej z kategorii technicznych (np. za montaż), twórcy "Nomadland" powinni zacząć się niepokoić.

Najlepsza reżyseria

Nominowani:
1. Lee Isaac Chung - "Minari"
2. Emerald Fennell - "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
3. David Fincher - "Mank"
4. Thomas Vinterberg - "Na rauszu"
5. Chloé Zhao - "Nomadland"

W tej kategorii także wszyscy są zgodni - Oscar powędruje do Chloé Zhao. Reżyserka "Nomadland" otrzymała dotychczas Złoty Glob, nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej, wyróżnienie Gildii Reżyserów i liczne pomniejsze nagrody kół krytyków. Trafniejszym pytaniem od "czy Zhao wygra w kategorii reżyserskiej" jest "ile Oscarów otrzyma podczas ceremonii". Urodzona w Chinach twórczyni ma łącznie cztery nominacje - jako producentka, reżyserka, scenarzystka i montażystka. Gdyby wygrała we wszystkich swoich kategoriach, wyrówna zeszłoroczny rekord Bonga Joon-Ho.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Nominowani:
1. Viola Davis - "Ma Rainey: Matka bluesa"
2. Andra Day - "Billie Holiday"
3. Vanessa Kirby - "Cząstki kobiety"
4. Frances McDormand - "Nomadland"
5. Carey Mulligan - "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Najbardziej nieprzewidywalna kategoria w tym roku. Każda z nominowanych otrzymała po jednym prestiżowym wyróżnieniu. Vanessa Kirby - puchar Volpi podczas festiwalu w Wenecji, Andra Day - Złoty Glob, Carey Mulligan - Critics' Choice Award, Viola Davis - nagrodę Gildii Aktorów, a Frances McDormand BAFTA. Bukmacherzy nie wskazują wyraźnej faworytki. Według nich największe szanse na wygraną mają Davis i Mulligan. Z kolei portal Variety ustalił, że walka rozegra się między zwyciężczynią nagrody Gildii Aktorów i Frances McDormand.

Na niekorzyść gwiazdy "Nomadland" mają działać jej wygrana w tej samej kategorii w 2018 roku za "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" oraz druga tegoroczna nominacja (i niemal pewna statuetka) za produkcję filmu Zhao. Co prawda także Davis otrzymała niedawno Oscara (w 2017 roku za "Płoty"), jednak była to rola drugoplanowa. Ostatecznie wyścig po nagrodę Akademii można zawęzić do trzech wyżej wymienionych.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Nominowani:
1. Riz Ahmed - "Sound of Metal"
2. Chadwick Boseman - "Ma Rainey: Matka bluesa"
3. Anthony Hopkins - "Ojciec"
4. Gary Oldman - "Mank"
5. Steven Yuen - "Minari"

Największe szanse na wygraną ma występ Chadwicka Bosemana. Byłby to trzeci pośmiertny Oscar w kategorii aktorskiej w historii. Dotychczas jego rolę doceniły gremia przyznające Złote Globy i nagrody Gildii Aktorów. Jednak rywalizację o wyróżnienie Brytyjskiej Akademii Filmowej wygrał Anthony Hopkins. Z kolei Independent Spirit Award (do którego Boseman był także nominowany) powędrowało do Riza Ahmeda. Jeden z nich (szczególnie Hopkins) wydaje się więc bardzo prawdopodobną alternatywą.

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Nominowani:
1. Maria Bakalova - "Kolejny film o Boracie"
2. Glenn Close - "Elegia dla bidoków"
3. Olivia Colman - "Ojciec"
4. Amanda Seyfried - "Mank"
5. Yuh-Jung Youn - "Minari"

Faworytką jest Yuh-Jung Youn. Koreańska aktorka otrzymała już nagrody Gildii Aktorów i Brytyjskiej Akademii Filmowej. Z kolei zwyciężczyni Złotego Globu w tej kategorii, Jodie Foster, nie została nawet nominowana do Oscara. Niektórzy spodziewają się niespodzianki w postaci wygranej Marii Bakalovej, odkrycia "Kolejnego filmu o Boracie". Z kolei portal Variety po rozmowie z anonimowymi członkami Akademii zdradził, że sporo z nich wskazuje na Olivię Colman, dotychczas niebraną pod uwagę przez bukmacherów i ekspertów. Raczej wykluczony jest triumf Glenn Close - chociaż jest to ósma nominacja dla wybitnej aktorki, jej film ma nie cieszyć się uznaniem głosujących.

Najlepszy aktor drugoplanowy

Nominowani:
1. Sacha Baron Cohen - "Proces Siódemki z Chicago"
2. Daniel Kaluuya - "Judas and the Black Messiah"
3. Leslie Odom Jr. - "Pewnej nocy w Miami..."
4. Paul Raci - "Sound of Metal"
5. Lakeith Stanfield - "Judas and the Black Messiah"

Sprawa wydaje się przesądzona, Oscara otrzyma Daniel Kaluuya, który wcześniej zgarnął wszystkie najważniejsze nagrody. Jego największym konkurentem wydawał się Paul Raci, swego czasu ulubieniec krytyków. Jednak nie był on nawet nominowany do Złotego Globu i nagrody Gildii Aktorów. Możemy liczyć na niespodziankę, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na triumf Kaluuyi.

Najlepszy scenariusz adaptowany

Nominowani:
1. "Biały tygrys"
2. "Kolejny film o Boracie"
3. "Nomadland"
4. "Ojciec"
5. "Pewnej nocy w Miami..."

W wypadku kategorii scenariuszowych na niewiele zdają się zestawienia z wynikami głosowania Gildii Scenarzystów. Z powodu swoich reguł nie bierze ona pod uwagę części filmów biorących udział w oscarowym wyścigu. Tak oto w tym roku Gildia nagrodziła "Kolejny film o Boracie" i nie nominowała "Nomadland" i "Ojca" - a właśnie te dwa filmy uchodzą za faworytów do nagrody Akademii Filmowej. Drugi z nich został wyróżniony w tej kategorii przez Brytyjską Akademię Filmową. Bukmacherzy stawiają jednak na "Nomadland".

Najlepszy scenariusz oryginalny

Nominowani:
1. "Judas and the Black Messiah"
2. "Minari"
3. "Obiecująca. Młoda. Kobieta"
4. "Proces Siódemki z Chicago"
5. "Sound of Metal"

W kategorii scenariusza oryginalnego sytuacja wydaje się prostsza, ponieważ niemal wszyscy nominowani (poza "Minari") zostali także uwzględnieni przez Gildię Scenarzystów. Nagrodziła ona "Obiecującą. Młodą. Kobietę". Podobnie zdecydowała Brytyjska Akademia Filmowa, tym samym czyniąc tekst autorstwa Emerald Fennell faworytem. "Minari" może jednak sprawić niespodziankę. Z każdym dniem spadają z kolei szanse "Procesu Siódemki z Chicago", który w lutym nagrodzono Złotym Globem.

Najlepszy film międzynarodowy

Nominowani:
1. "Aida" - Bośnia i Hercegowina
2. "Człowiek, który sprzedał swoją skórę" - Tunezja
3. "Kolektyw" - Rumunia
4. "Na rauszu" - Dania
5. "Shao Nian De Ni" - Hongkong

Według krytyków najlepszym filmem z wyżej wymienionych jest "Aida". Jednak nominacja reżyserska dla Thomasa Vinterberga sprawia, że "Na rauszu" jest faworytem i niemal na pewno skończy z Oscarem dla filmu międzynarodowego. Podobnego zdania są bukmacherzy.

Najlepsza animacja pełnometrażowa

Nominowani:
1. "Baranek Shaun Film. Farmageddon"
2. "Co w duszy gra"
3. "Naprzód"
4. "Sekret wilczej gromady"
5. "Wyprawa na Księżyc"

Kolejna kategoria, w której raczej nie będzie niespodzianek. Faworytem bukmacherów i krytyków jest "Co w duszy gra" Pixara, wcześniej nagrodzone najważniejszymi wyróżnieniami branży filmowej. Jego twórcy w nocy z niedzieli na poniedziałek niemal na pewno odbiorą Oscara.

Najlepsze zdjęcia

Nominowani:
1. "Judas and the Black Messiah"
2. "Mank"
3. "Nomadland"
4. "Nowiny ze świata"
5. "Proces Siódemki z Chicago"

Życzylibyśmy sobie wygranej Dariusza Wolskiego za zdjęcia do "Nowin ze świata" Paula Greengrassa, jednak walka rozegra się najpewniej między Erikiem Messerschmidtem ("Mank") i Joshuą Jamesem Richardsem ("Nomadland"). Ten drugi przez długi czas uchodził za faworyta, jednak przegrana w wyścigu po nagrodę Gildii Operatorów zachwiała jego pozycją. Niemniej bukmacherzy wciąż stawiają właśnie na niego.

Najlepsza muzyka oryginalna

Nominowani:
1. "Co w duszy gra"
2. "Mank"
3. "Minari"
4. "Nowiny ze świata"
5. "Pięciu braci"

Następna kategoria, której wynik jest łatwy do przewidzenia. Wygra muzyka z "Co w duszy gra", która po drodze zdobyła wszystkie ważniejsze wyróżnienia. W tym wypadku nie ma innej możliwości.

Najlepsza piosenka

Nominowani:
1. "Fight for You" - "Judas and the Black Messiah"
2. "Hear My Voice" - "Proces Siódemki z Chicago"
3. "Húsavík (Hometown)" - "Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga"
4. "Io Si (Seen)" - "Życie przed sobą"
5. "Speak Now" - "Pewnej nocy w Miami..."

Jedna z bardziej nieprzewidywalnych kategorii w historii Oscarów. W tym roku bukmacherzy stawiają na "Speak Now" z filmu "Pewnej nocy w Miami...". Z ważniejszych wyróżnień otrzymała ona nagrodę Critics' Choice. Z kolei Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej wyróżniło Złotym Globem "Io Si" z filmu "Życie przed sobą". Niektórzy cicho liczą na triumf "Húsavík (Hometown)", której twórcy postawili na zabawną i pomysłową kampanię promocyjną.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Oscary 2021
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy