Reklama

Orły 2019: 12 nominacji dla "Zimnej wojny"

W środę, 6 lutego, w siedzibie Canal+ w Warszawie ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły, nazywanych "polskimi Oscarami". Najwięcej nominacji - dwanaście - otrzymała "Zimna wojna". Podczas ceremonii doszło do niemałego skandalu - zaginęła jednak z kopert z nominacjami za najlepszy film dokumentalny.

W środę, 6 lutego, w siedzibie Canal+ w Warszawie ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orły, nazywanych "polskimi Oscarami". Najwięcej nominacji - dwanaście - otrzymała "Zimna wojna". Podczas ceremonii doszło do niemałego skandalu - zaginęła jednak z kopert z nominacjami za najlepszy film dokumentalny.
Uczestnicy ceremonii ogłoszenia nominacji do Orłów 2019 /Baranowski /AKPA

"Zimna wojna" to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale jednocześnie nie potrafią być razem. Akcja melodramatu dzieje się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Głównymi bohaterami "Zimnej wojny" są Zula (Joanna Kulig) i Wiktor (Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor. W "Zimnej wojnie", której scenariusz napisali Pawlikowski i świętej pamięci Janusz Głowacki, występują też m.in. Agata Kulesza, Borys Szyc i Adam Woronowicz.

Reklama

Produkcja określana jest m.in. jako najbardziej osobiste dzieło Pawła Pawlikowskiego lub jego wyraźnie polski, a jednocześnie najbardziej uniwersalny film. Reżyser, który wyjechał z Polski, gdy miał 10 lat, zadedykował nowy obraz swoim rodzicom. Główni bohaterowie - Zula i Wiktor - noszą ich imiona.

Dzieło Pawła Pawlikowskiego nominowano w najważniejszej kategorii - najlepszy film, w której zmierzy się z "Klerem" Wojciecha Smarzowskiego (ogółem sześć nominacji) i "Kamerdynerem" Filipa Bajona (osiem nominacji do Orłów).

Pawlikowski i Smarzowski zmierzą się też w wyścigu o miano najlepszego reżysera. Stawkę uzupełnia Janusz Kondratiuk za komediodramat "Jak pies z kotem". Obaj walczą też o nagrodę za najlepszy scenariusz, z tym, że Pawlikowski wespół ze świętej pamięci Januszem Głowackim a Smarzowski z Wojciechem Rzehakiem. Poza nimi nominowany został też Marek Koterski za "7 uczuć".

"Zimną wojnę" nominowano również we wszystkich kategoriach aktorskich. O miano najlepszych aktorów w rolach pierwszoplanowych powalczą więc Joanna Kulig i Tomasz Kot. Rywalkami tej pierwszej będą Gabriela Muskała za "Fugę" i Anna Radwan za "Kamerdynera". Z kolei Kot zmierzy się z gwiazdami "Kleru": Jackiem Braciakiem i "Kamerdynera": Januszem Gajosem.

Ten ostatni został nominowany też za rolę drugoplanowy występ w "Klerze". Tam z kolei jego rywalami będą: kolejny reprezentant "Zimnej wojny" - Borys Szyc i kolega z planu "Kamerdynera" Adam Woronowicz, nagrodzony za tę rolę na festiwalu w Gdyni.

Także Muskała ma szansę na dwie nagrody aktorskie, gdyż nominowano ją również za drugoplanową kreację w "7 uczuciach". Pozostałe nominowane w tej kategorii aktorki to: Agata Kulesza z "Zimnej wojny" oraz nagrodzona w Gdyni Aleksandra Konieczna za "Jak pies z kotem". Ponadto Muskała uzyskała też nominację w kategorii odkrycie roku za scenariusz "Fugi".

"Zimna wojna" poza wyróżnieniami aktorskimi otrzymała tez nominacje za: zdjęcia (nominowany do Oscara Łukasz Żal), montaż (nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Jarosław Kamiński, który ma też nominację za montaż "Fugi"), kostiumy, scenografię i dźwięk.

Nominacje odczytali zaproszeni goście, nominowani i laureaci Orłów z ubiegłych lat, m.im. Anna Kazejak, Anna Jadowska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Suchora, Allan Starski, Włodek Pawlik, Agata Buzek, Jacek Petrycki, Mirosław Haniszewski, Janusz Zaorski, Krzysztof Rak i Bronisława Zamachowska.

O prestiżu, jakim cieszą się Polskie Nagrody Filmowe Orły, przesądza kilkuetapowa i demokratyczna procedura wyboru zwycięzców. Do pierwszego etapu kwalifikują się wszystkie produkcje filmowe minionego roku, spełniające warunki regulaminu konkursu. Spośród nich, w tajnym głosowaniu niemal siedmiuset akademików, wyłaniane są nominacje, a w kolejnym etapie - laureaci. Za prawidłowy przebieg całej procedury odpowiada PwC, wiodąca firma audytorska, nadzorująca głosowanie na Oscary.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w 19 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Męska, Najlepsza Główna Rola Kobieca, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska, Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepsze Kostiumy, Najlepszy Montaż, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Dokument, Najlepszy Film Europejski, Najlepszy Fabularny Serial Filmowy, Odkrycie Roku oraz w kategorii Osiągnięcia Życia. Głosami widzów przyznawana jest Nagroda Publiczności.

Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 56 filmów, które spełniły warunki regulaminu Orłów, tj. są filmami kinowymi trwającymi co najmniej 70 minut i w okresie między 1 stycznia a 31 grudnia 2018 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych. Lista filmów biorących udział w konkursie została sporządzona na podstawie danych pochodzących z firmy boxoffice.pl i jest poparta oświadczeniem dystrybutora.

7 marca poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.

Orły 2019 - nominacje:

NAJLEPSZY FILM:
"Kamerdyner", reż. Filip Bajon
"Kler", reż. Wojciech Smarzowski
"Zimna wojna", reż. Paweł Pawlikowski

NAJLEPSZA REŻYSERIA:
Janusz Kondratiuk - "Jak pies z kotem"
Paweł Pawlikowski - "Zimna wojna"
Wojciech Smarzowski - "Kler"

NAJLEPSZY SCENARIUSZ:
Marek Koterski - "7 uczuć"
Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki - "Zimna wojna"
Wojciech Smarzowski, Wojciech Rzehak - "Kler"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA:
Joanna Kulig - "Zimna wojna"
Gabriela Muskała - "Fuga"
Anna Radwan - "Kamerdyner"

NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA:
Jacek Braciak - "Kler"
Janusz Gajos - "Kamerdyner"
Tomasz Kot - "Zimna wojna"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA:
Agata Kulesza - "Zimna wojna"
Gabriela Muskała - "7 uczuć"
Aleksandra Konieczna - "Jak pies z kotem"

NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA:
Janusz Gajos - "Kler"
Borys Szyc - "Zimna wojna"
Adam Woronowicz - "Kamerdyner"

NAJLEPSZE ZDJĘCIA:
Jolanta Dylewska - "Ajka"
Jakub Kijowski - "Fuga"
Łukasz Żal - "Zimna wojna"

NAJLEPSZA MUZYKA:
Alexander Desplat - "Prawdziwa historia"
Filip Misek - "Fuga"
Mikołaj Trzaska - "Kler"

NAJLEPSZY MONTAŻ:
Andrzej Dąbrowski - "Książę i dybuk"
Milenia Fiedler - "Kamerdyner"
Jarosław Kamiński - "Zimna wojna"
Jarosław Kamiński - "Fuga"
Maciej Pawliński - "Over the limit"
Bartosz Karczyński - "Plan B"
Ewa Smal - "7 uczuć"

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA:
Zbigniew Dalecki, Paweł Jarzębski - "Kamerdyner"
Joanna Macha - "Eter"
Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński - "Zimna wojna"

NAJLEPSZE KOSTIUMY:
Małgorzata Braszka, Ewa Krauze, Małgorzata Gwiazdecka, Izabela Stronias - "Kamerdyner"
Aleksandra Staszko - "Zimna wojna"
Justyna Stolarz - "7 uczuć"

NAJLEPSZY DŹWIĘK:
Mirosław Makowski - "Kamerdyner"
Piotr Pastuszak - "Zimna wojna"
Bartosz Putkiewicz - "Dywizjon 303"

ODKRYCIE ROKU:
Paweł Maślona - "Atak paniki" (reżyseria)
Gabriela Muskała - "Fuga" (scenariusz)
Jagoda Szelc - "Wieża. Jasny dzień" (reżyseria)

NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY:
"1983", reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Smoczyńska
"Rojst", reż. Jan Holubek
"Ślepnąc od świateł", reż. Krzysztof Skonieczny

NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY:
"Over the limit", reż. Marta Prus
"Książę i dybuk" reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski
"Opera o Polsce", reż. Piotr Stasik

NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY:
"Dogman"
"Niemiłość"
"Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy