Nominacje do Złotych Satelitów

Aż osiem nominacji do nagrody Złotych Satelitów (Golden Satellite Awards) otrzymał film "Władca Pierścieni: Dwie Wieże". Zagraniczni dziennikarze zrzeszeni w International Press Academy - odłamie Hollywood Foreign Press Association, stowarzyszenia przyznającego prestiżowe Złote Globy - nominowali obraz Petera Jacksona między innymi w kategorii "Najlepszy film dramatyczny". Nagrody Złotych Satelitów będą przyznane po raz siódmy.

Wśród obrazów, które rywalizować będą z superprodukcją "Władca Pierścieni: Dwie Wieże" o miano najlepszego filmu dramatycznego 2002 roku, znalazły się również: "Droga do zatracenia", "Antwone Fisher", "Far from Heaven", "The Hours" i "Spokojny Amerykanin".

Reklama

Tytułem najlepszej komedii/musicalu mają szansę zostać uhonorowane obrazy "My Big Fat Greek Wedding", "Igby Goes Down", "Punch-Drunk Love," "Był sobie chłopiec", "Adaptacja" i "Chicago".

Aż siedem filmów walczyć będzie natomiast o nagrodę w kategorii "Najlepszy film obcojęzyczny". Do rywalizacji staną: "Porozmawiaj z nią, "Krwawa niedziela", "Sex and Lucia", "Monsunowe wesele", "Rain", "Everyone Loves Alice" i "All or Nothing".

O miano najlepszego aktora dramatycznego walczyć będą: Robin Williams ("Zdjęcie w godzinę"), Jack Nicholson ("About Schmidt"), Daniel Day-Lewis ("Gangs of New York"), Michael Caine ("Spokojny Amerykanin"), Edward Norton ("25th Hour") i Tom Hanks ("Droga do zatracenia").

Najlepszą aktorką dramatyczną mają szansę zostać: Julianne Moore ("Far from Heaven"), Diane Lane ("Niewierna"), Salma Hayek ("Frida"), Sigourney Weaver ("The Guys") i Nicole Kidman oraz Meryl Streep za role w filmie "The Hours".

W kategorii "Najlepszy film animowany / z wykorzystaniem technik komputerowych" nominacje otrzymały obrazy: "Epoka lodowcowa", "Lilo i Stich", "Mustang z Dzikiej Doliny", "Spirited Away" i "Dzika rodzinka".

W kategoriach telewizyjnych aż 15. nominacji przypadło stacji NBC.

O miano najlepszej serii dramatycznej walczyć będą seriale: "Przez 24 godziny", "Alias", "Buffy - postrach wampirów", "CSI: Crime Scene Investigation" i "Without a Trace".

Najlepszym serialem komediowym mają szansę zostać: "The Bernie Mac Show", "Curb Your Enthusiasm", "Przyjaciele", "Gilmore Girls" i "Scrubs".

Nagrody Złotych Satelitów będą przyznane w sumie aż w 47. kategoriach.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 12 stycznia podczas ceremonii, która odbędzie się w Beverly Hills Hotel, w Los Angeles.

Oto lista nominowanych:

FILM

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym:
Julianne Moore, "Far from Heaven" (Focus Features)
Diane Lane, "Niewierna" (20th Century Fox)
Salma Hayek, "Frida" (Miramax)
Sigourney Weaver, "The Guys" (Focus Features)
Nicole Kidman, "The Hours" (Paramount / Miramax)
Meryl Streep, "The Hours" (Paramount / Miramax)

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym:
Robin Williams, "Zdjęcie w godzinę" (Fox Searchlight Pictures)
Jack Nicholson, "About Schmidt" (New Line Cinema)
Daniel Day Lewis, "Gangs of New York" (Miramax)
Tom Hanks, "Droga do zatracenia" (20th Century Fox/DreamWorks)
Michael Caine, "Spokojny Amerykanin" (Miramax)
Edward Norton, "25th Hour" (Touchstone Pictures/40 Acres A Mule Filmworks/Industry Ent.)

Najlepsza aktorka w komedii / musicalu:
Renée Zellweger, "Chicago" (Miramax)
Nia Vardalos, "My Big Fat Greek Wedding" (IFC Films)
Jennifer Aniston, "The Good Girl" (Fox Searchlight Pictures)
Catherine Keener, "Lovely & Amazing" (Lions Gate Films)
Jennifer Westfeldt, "Kissing Jessica Stein" (Fox Searchlight Pictures)
Maggie Gyllenhaal, "The Secretary" (Lions Gate Films)

Najlepszy aktor w komedii / musicalu:
Kieran Culkin, "Igby Goes Down" (MGM)
Nicolas Cage, "Adaptacja" (Columbia)
Aaron Stanford, "Tadpole" (Miramax)
Adam Sandler, "Punch-Drunk Love" (Columbia)
Hugh Grant, "Był sobie chłopiec" (Universal)
Sam Rockwell, "Confessions of a Dangerous Mind" (Miramax)

Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie dramatycznym:
Miranda Richardson, "Spider" (Sony Pictures Classics)
Kathy Bates, "About Schmidt" (New Line Cinema)
Do Thi Hai Yen, "Spokojny Amerykanin" (Miramax)
Edie Falco, "Sunshine State" (Sony Pictures Classics)
Jullianne Moore, "The Hours" (Paramount / Miramax)
Renée Zellweger, "White Oleander" (Warner Brother)

Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie dramatycznym:
Alfred Molina, "Frida" (Miramax)
Paul Newman, "Droga do zatracenia" (20th Century Fox/DreamWorks)
Dennis Quaid, "Far from Heaven" (Focus Features)
Dennis Haysbert, "Far from Heaven" (Focus Features)
Viggo Mortensen, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże". (New Line Cinema)
Jeremy Davies, "Solaris" (20th Century Fox)

Najlepsza aktorka drugoplanowa w komedii / musicalu:
Emily Mortimer, "Lovely & Amazing" (Lions Gate Films)
Lainie Kazan, "My Big Fat Greek Wedding" (IFC Films)
Bebe Neuwirth, "Tadpole" (Miramax)
Tovah Feldshuh, "Kissing Jessica Stein" (Fox Searchlight Pictures)
Meryl Streep, "Adaptacja" (Columbia Pictures)
Toni Collette, "Był sobie chłopiec" (Universal)

Najlepszy aktor drugoplanowy w komedii / musicalu:
Chris Cooper, "Adaptacja" (Columbia Pictures)
Philip Seymour Hoffman, "Punch-Drunk Love" (Columbia Pictures)
Michael Constantine, "My Big Fat Greek Wedding" (IFC Films)
Nicky Katt, "Wszystko na wierzchu" (Miramax)
John C. Reilly, "The Good Girl" (Fox Searchlight Pictures)
Jake Gyllenhaal, "The Good Girl" (Fox Searchlight Pictures)

Najlepszy film dramatyczny:
"Droga do zatracenia" (20th Century Fox/DreamWorks)
"Antwone Fisher" (Fox Searchlight Pictures)
"Far from Heaven" (Focus Features)
"The Hours" (Paramount / Miramax)
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże" (New Line Cinema)
"Spokojny Amerykanin" (Miramax)

Najlepszy film komediowy / musical:
"My Big Fat Greek Wedding" (IFC Films)
"Igby Goes Down" (MGM)
"Punch-Drunk Love" (Columbia)
"Był sobie chłopiec" (Universal)
"Adaptacja" (Columbia Pictures)
"Chicago" (Miramax)

Najlepszy film obcojęzyczny:
"Porozmawiaj z nią" - Hiszpania
"Krwawa niedziela" - Irlandia/Wielka Brytania
"Sex and Lucia" - Francja/Hiszpania
"Monsunowe wesele" - Indie
"Rain" - Nowa Zelandia
"Everyone Loves Alice" - Szwecja
"All Or Nothing" - Wielka Brytania

Najlepszy film animowany / z wykorzystaniem technik komputerowych:
"Epoka lodowcowa"
"Lilo i Stich"
"Mustang z Dzikiej Doliny"
"Spirited Away"
"Dzika rodzinka"

Najlepszy film dokumentalny:
"The Kid Stays in the Picture"
"Bowling For Columbine"
"Dogtown and Z-Boys"
"Biggie and Tupac"
"The Cockettes"

Najlepszy reżyser:
Todd Haynes, "Far from Heaven"
Pedro Almodovar, "Porozmawiaj z nią"
Denzel Washington, "Antwone Fisher"
Peter Jackson, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Phillip Noyce, "Spokojny Amerykanin"
Stephen Daldry, "The Hours"

Najlepszy scenariusz oryginalny:
Mike Leigh, "All or Nothing"
Nicole Holofcener, "Lovely & Amazing"
Mike White, "The Good Girl"
Todd Haynes, "Far from Heaven"
Pedro Almodovar, "Porozmawiaj z nią
Burr Steers, "Igby Goes Down"

Najlepszy scenariusz adaptowany:
Frances Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sindair, Peter Jackson, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Nia Vardalos, "My Big Fat Greek Wedding"
Bill Condon,"Chicago"
Charlie Kaufman, "Adaptacja"
Ronald Harwood, "Pianista"

Najlepsza muzyka:
Elliot Goldenthal, "Frida"
Craig Wedren, "Rodger Dodger"
Liz Gallacher, "24 Hour Party People"
Badly Drawn, "Był sobie chłopiec"
Dane A. Davis, "25th Hour"

Najlepsza piosenka:
"Love Is A Crime", "8. Mila"
"Die Another Day", "Śmierć nadejdzie jutro"
"Work It Out", "Austin Powers i złoty członek"
"Girl on the Roof", "Wieczny student"
"Something to Talk About", "Był sobie chłopiec"
"8 Mile", "8. Mila"

Najlepsze zdjęcia:
Conrad L. Hall, "Droga do zatracenia"
Janusz Kamiński, "Raport mniejszości"
Andrew Lesnie, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Michael Ballhaus, "Gangs of New York"
Edward Lachman, "Far from Heaven"

Najlepsze efekty wizualne:
Michael J. McAlister, "Droga do zatracenia"
Jim Rygiel, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
John Dykstra, "Spider-Man"
Scott Farrar, "Raport mniejszości"
Bruce Steinheimer, Michael Owens, Edward Hirsh, Jon Alexander, "Gangs of New York"

Najlepszy montaż:
Eric Zumbrunnen, "Adaptacja"
Jeffrey Ford (II), "Zdjęcie w godzinę"
D. Michael Horton, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
Dody Dom, "Bezsenność"
Thelma Schoonmaker, "Gangs of New York"

Najlepszy dźwięk:
Richard King (I), "Znaki"
Philip Stockton, "Gangs of New York"
Larry Blake, "Solaris"
Richard Hymns, Gary Rydstrom, "Raport mniejszości"
Ethan Van der Ryn, "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Najlepsza scenografia:
Richard L. Johnson, Dennis Gassner, "Droga do zatracenia"
Felipe Fernandez, Hannia Robledo, "Frida"
Luc Chalon, Oshin Yeghiazariantz, "CQ"
Sarah Knowles, "Złap mnie, jeśli potrafisz"
Alessandro Alberti, et. al., "Gangs of New York"

Najlepsze kostiumy:
Trisha Biggar, "Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów"
Sandy Powell (II), "Gangs of New York"
Julie Weiss, "Frida"
Albert Wolsky, "Droga do zatracenia"
Deena Appel, "Austin Powers i złoty członek"

TELEWIZJA

Najlepsza mini-seria:
"Taken" (Sci-Fi)
"Shackleton" (A&E)
"The Forsythe Saga" (PBS)
"Master Spy: The Robert Hanssen Story" (CBS)
"Living With The Dead" (CBS)

Najlepszy film zrealizowany na potrzeby telewizji:
"The Gathering Storm"(HBO)
"The Laramie Project" (HBO)
"Keep The Faith, Baby" (Showtime)
"Od drzwi do drzwi" (TNT)
"Path To War" (HBO)

Najlepsza aktora w mini-serii lub filmie zrealizowany na potrzeby telewizji:
Vanessa L. Williams, "Keep The Faith, Baby" (Showtime)
Kathy Bates, "My Sister's Keeper" (CBS)
Stockard Channing, "The Matthew Shepard Story" (NBC)
Vanessa Redgrave, "The Gathering Storm"(HBO)
Marcia Gay Harden, "King of Texas" (TNT)

Najlepszy aktor w mini-serii lub filmie zrealizowany na potrzeby telewizji:
Albert Finney, "The Gathering Storm"(HBO)
William H. Macy, "Od drzwi do drzwi" (TNT)
Patrick Stewart, "King of Texas" (TNT)
Ted Danson, "Living With The Dead" (CBS)
Harry J. Lennix, "Keep The Faith, Baby" (Showtime)

Najlepszy aktor drugoplanowy w serii, mini-serii lub filmie zrealizowany na potrzeby telewizji:
Jim Broadbent, "The Gathering Storm"(HBO)
Linus Roach, "The Gathering Storm"(HBO)
Terry Kinney, "The Laramie Project" (HBO)
Jeremy Davies, "The Laramie Project" (HBO)
Roy Scheider, "King of Texas" (TNT)

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serii, mini-serii lub filmie zrealizowany na potrzeby telewizji:
Helen Mirren, "Od drzwi do drzwi"(TNT)
Queen Latifah, "Living With The Dead" (CBS)
Frances Sternhagen, "The Laramie Project" (HBO)
Sissy Spacek, "Last Call" (Showtime)
Amy Madigan, "Just A Dream" (CBS)

Najlepszy serial dramatyczny:
"CSI" (CBS)
"Przez 24 godziny" (Fox)
"Alias" (ABC)
"Buffy - postrach wampirów" (UPN)
"Without A Trace" (CBS)

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym:
C.C.H. Pounder, "The Shield" (FX)
Maura Tierney, "Ostry dyżur" (NBC)
Sarah Michelle Geller, "Buffy - postrach wampirów" (UPN)
Allison Janney, "Prezydencki poker" (NBC)
Jennifer Garner, "Alias" (ABC)

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym:
Martin Sheen, "Prezydencki poker" (NBC)
Kiefer Sutherland, "Przez 24 godziny" (Fox)
Peter Krause, "Sześć stóp pod ziemią" (HBO)
Michael Chiklis, "The Shield" (FX)
Chi McBride, "Boston Public" (Fox)

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym:
Alyson Hannigan, "Buffy - postrach wampirów" (UPN)
Loretta Devine, "Boston Public" (Fox)
Emma Caulfield, "Buffy - postrach wampirów" (UPN)
Sarah Clarke, "Przez 24 godziny" (Fox)
Lena Olin, "Alias" (ABC)

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym:
James Marsters, "Buffy - postrach wampirów" (UPN)
Victor Garber, "Alias" (ABC)
Anthony Heald, "Boston Public" (Fox)
Dennis Haybert, "Przez 24 godziny" (Fox)
Ron Rifkin, "Alias" (ABC)

Najlepszy serial komediowy:
"Przyjaciele" (NBC)
"The Bernie Mac Show" (Fox)
"Curb Your Enthusiasm" (HBO)
"Scrubs" (NBC)
"Gilmore Girls" (WB)

Najlepsza aktorka w serialu komediowym:
Bonnie Hunt, "Life With Bonnie" (ABC)
Jennifer Aniston, "Przyjaciele" (NBC)
Debra Messing, "Will & Grace" (NBC)
Lauren Graham, "Gilmore Girls" (WB)
Alexis Bledel, "Gilmore Girls" (WB)

Najlepszy aktor w serialu komediowym:
Matt LeBlanc, "Przyjaciele" (NBC)
Bernie Mac, "The Bernie Mac Show" (Fox)
Eric McCormack, "Will & Grace" (NBC)
John C. McGinley, "Scrubs" (NBC)
Damon Wayans, "My Wife and Kids" (ABC)

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym:
Doris Roberts, "Everybody Loves Raymond" (CBS)
Christa Miller, "Scrubs" (NBC)
Cynthia Nixon, "Seks w wielkim mieście" (HBO)
Kelly Bishop, "Gilmore Girls" (WB)
Megan Mullally, "Will & Grace" (NBC)

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym:
Sean Hayes, "Will & Grace" (NBC)
Peter McNicol, "Ally McBeal" (Fox)
David Hyde Pierce, "Frasier" (NBC)
Chris Noth, "Seks w wielkim mieście" (HBO)
Eric Roberts, "Less Than Perfect" (ABC)

NOWE MEDIA

Najlepsza postać z mediów interaktywnych
Spiderman, "Spiderman: The Movie"
Maximo, "Maximo"
Sly Cooper, "Sly Cooper & Thievious Racconus"
Shinobi, "Shinobi"
Ratchet, "Ratchet & Clark"

Najlepsza koncepcja wizualna:
"Kelly Slater's Pro Surfer"
"Jet Set Radio: Future"
"Resident Evil: 0"
"Grand Theft Auto: Vice City"
"Mafia"

Najbardziej innowacyjna fabuła:
"Grand Theft Auto: Vice City"
"Medal of Honor Frontline"
"Metal Gear Solid II: Substance"
"Warcraft III: Reign of Darkness"
"Eternal Darkness: Sanities Requiem"

Gra roku:
"Eternal Darkness: Sanities Requiem"
"No One Lives Forever: A Spy in H.A.R.M.'s Way"
"Sims Online"
"Mafia"
"Metroid Prime"

Najlepsze DVD:
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże"
"Y tu mamá también"
"Buffy - postrach wampirów. Sezon 2"
"Raport mniejszości"
"Austin Powers i złoty członek"
"Monterey Pop"
"A Hard Day's Night"

Najlepsze DVD dla młodych widzów:
"Potwory i spółka"
"Piękna i bestia"
"Epoka lodowcowa"
"Singing In The Rain"
"Jimmy Neutron: Mały geniusz"

Najlepsze dodatki:
"Singing In The Rain" - komentarze
"Raport mniejszości" - reportaże
"The Band/Last Waltz" - komentarze
"Władca Pierścieni: Dwie Wieże" - komentarze
"Producers" - reportaże

Specjalna nagroda DVD - Humanitarna:
"9/11"

Nagrody specjalne:
Nagroda Mary Pickford za wybitny wkład artystyczny w przemysł rozrywkowy (Mary Pickford Award for Outstanding Artistic Contribution to the Entertainment Industry): Robert Evans

Nagroda Tesla Awards za wkład w rozwój technologii cyfrowej (Tesla Award in Recognition for Visionary Achievements in the World of Digital Technology and Sound): George Lucas

Nagroda za wybitny wkład w przemysł rozrywkowy (Award for a Career of Outstanding Service in the Entertainment Industry): Murray Weissman & Dick Delson z Weissman Delson Communications

Wybitny debiutant (Outstanding New Talent): Derek Luke, "Antwone Fisher"

Wybitna obsada filmu fabularnego (Outstanding Motion Picture Ensemble): "Władca Pierścieni: Dwie Wieże"

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje