Nominacje do Złotych Satelitów

Aż czternaście nominacji do nagrody Złotych Satelitów (Golden Satellite Awards) otrzymał film "Moulin Rouge". Zagraniczni dziennikarze zrzeszeni w International Press Academy - odłamie Hollywood Foreign Press Association, stowarzyszenia przyznającego prestiżowe Złote Globy - nominowali obraz Baza Luhrmanna między innymi w kategorii "Najlepsza komedia / musical". Nagrody Złotych Satelitów będą przyznane po raz szósty.

"Moulin Rouge" otrzymał również nominacje w kategoriach komediowych dla najlepszego aktora, najlepszej aktorki, najlepszego aktora w roli drugoplanowej, najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz.

Reklama

O miano najlepszej komedii film Baza Luhrmanna będzie walczyć z filmami: "Hedwig and the Angry Inch" Johna Camerona Mitchella, "Dziennik Bridget Jones" Sharon Maguire, "Gosford Park" Roberta Altmana i "The Royal Tenenbaums" Wesa Andersona.

Nicole Kidman otrzymała aż dwie aktorskie nominacje. Obok kreacji w "Moulin Rouge" (rola w komedii lub musicalu) krytycy dostrzegli również jej występ w filmie "The Others" (rola dramatyczna). Film Alejandro Amenábara został dodatkowo nominowany do Złotych Satelitów w pięciu innych kategoriach, między innymi dla najlepszego filmu dramatycznego. O miano to będzie rywalizował z obrazami: "Sexy Beast" Jonathana Glazera, "Memento" Christophera Nolana, "The Deep End" Scotta McGehee i Davida Siegela, "In the Bedroom" Todda Fielda .

Dziewięć nominacji otrzymał "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia".

Pięcioma nominacjami musiał zadowolić się przebój "Harry Potter i kamień filozoficzny".

W kategoriach telewizyjnych o Złotego Satelitę w kategorii "Najlepsza seria dramatyczna" zmierzą się: "Prezydencki poker", "Rodzina Soprano", "Six Feet Under", "The District", "24".

O miano "Najlepszej serii komediowej" walczyć będą: "Frasier", "Everybody Loves Raymond", "Dharma i Greg", "Seks w wielkim mieście", "Przyjaciele".

Nagrodę im. Mary Pickford odbierze Karl Malden.

Ceremonia wręczenia Złotych Satelitów odbędzie się 19 stycznia przyszłego roku w St. Regis Hotel w Century City.

Oto pełna lista nominowanych:

FILM

Najlepszy film dramatyczny:

The Deep End

In The Bedroom

Memento

The Others

Sexy Beast

Najlepszy film komediowy / musical:

Dziennik Bridget Jones

Gosford Park

Hedwig And The Angry Inch

Moulin Rouge

The Royal Tenenbaums

Najlepszy film animowany / z wykorzystaniem technik komputerowych:

Jimmy Neutron: Boy Genius

Harry Potter i kamień filozoficzny

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia

Monsters, Inc.

Shrek

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym:

Brian Cox, L.I.E.

Russell Crowe, A Beautiful Mind

Guy Pearce, Memento

Sean Penn, I Am Sam

Billy Bob Thornton, Monster's Ball

Denzel Washington, Dzień próby

Najlepszy aktor w komedii / musicalu:

Colin Firth, Dziennik Bridget Jones

Gene Hackman, The Royal Tenenbaums

Ewan McGregor, Moulin Rouge

John Cameron Mitchell, Hedwig And The Angry Inch

Ben Stiller, Zoolander

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym:

Halle Berry, Monster's Ball

Cate Blanchett, Charlotte Grey

Judi Dench, Iris

Nicole Kidman, The Others

Sissy Spacek, In The Bedroom

Tilda Swinton, The Deep End

Najlepsza aktorka w komedii / musicalu:

Thora Birch, Ghost World

Nicole Kidman, Moulin Rouge

Audrey Tatou, Amelia

Sigourney Weaver, Heartbreakers

Reese Witherspoon, Legalna blondynka

Renér Zellweger, Dziennik Bridget Jones

Najlepszy aktor drugoplanowy w filmie dramatycznym:

Jim Broadbent, Iris

Billy Crudup, Charlotte Grey

Ed Harris, A Beautiful Mind

Ben Kingsley, Sexy Beast

Ian McKellen, Władca pierścieni: Drużyna pierścienia

Goran Visnjic, The Deep End

Najlepszy aktor drugoplanowy w komedii / musicalu:

Jim Broadbent, Moulin Rouge

Steve Buscemi, Ghost World

Hugh Grant, Dziennik Bridget Jones

Carl Reiner, Ocean's Eleven

Ben Stiller, The Royal Tenenbaums

Owen Wilson, The Royal Tenenbaums

Najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie dramatycznym:

Jennifer Connelly, A Beautiful Mind

Fionnula Flanagan, The Others

Brittany Murphy, Nikomu ani słowa

Julia Stiles, The Business Of Strangers

Marisa Tomei, In The Bedroom

Kate Winslet, Iris

Najlepsza aktorka drugoplanowa w komedii / musicalu:

Anjelica Huston, The Royal Tenenbaums

Helen Mirren, Gosford Park

Gwyneth Paltrow, The Royal Tenenbaums

Miram Shor, Hedwig And The Angry Inch

Maggie Smith, Gosford Park

Emily Watson, Gosford Park

Najlepszy reżyser:

Jonathan Glazer, Sexy Beast

Baz Luhrmann, Moulin Rouge

Scott McGehee i David Siegel, The Deep End

John Cameron Mitchell, Hedwig And The Angry Inch

Christopher Nolan, Memento

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Memento, Christopher Nolan

Monster's Ball, Milo Addica i Will Rokos

Moulin Rouge, Baz Luhrmann i Craig Pierce

The Others, Alejandro Amenábar

Sexy Beast, Louis Mellis i David Scinto

Najlepszy scenariusz adaptowany:

A Beautiful Mind, Akiva Goldsman

Hedwig And The Angry Inch, John Cameron Mitchell

In The Bedroom, Rob Festinger i Todd Field

Last Orders, Fred Schepisi

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, Frank Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson

Najlepszy film obcojęzyczny:

Amelia

Baran

Beijing Bicycle

No Man's Land

Our Lady Of The Assassins

The Princess And The Warrior

Najlepszy film dokumentalny:

Calle 54

Il Mio Viggio In Italia

In Cane For Life

Stanley Kubrick: Życie w obrazach

Najlepsze zdjęcia:

Hearts In Atlantis, Piotr Sobocinski

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, Andrew Lesnie

Człowiek, którego nie było, Roger Deakins

Moulin Rougee, Donald M. McAlpine

Pearl Harbor, John Schwartzman

Najlepsze kostiumy:

The Affair Of The Necklace, Milena Canonero

Z piekła rodem, Kym Barrett

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, Ngila Dickson, Richard Taylor

Moulin Rouge, Catherine Martin

Planeta małp, Colleen Atwood

Najlepszy montaż:

Amelia, Herve Schenid

A Beautiful Mind, Mike Hill, Dan Hanley

Harry Potter i kamień filozoficzny, Richard Francis-Bruce

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, John Gilbert

Moulin Rouge, Jill Bilcock

Najlepsza scenografia:

Gosford Park, Sarah Hauldren

Harry Potter i kamień filozoficzny, Stuart Craig

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, Grant Major, Dan Hennah

Moulin Rouge, Catherine Martin, Ian Gracie

The Others, Benjamin Fernandez, Emilio Ardura, Elli Griff

Najlepsza muzyka:

A Beautiful Mind, James Horner

Hannibal, Hans Zimmer

"Legalna blondynka", Rolfe Kent

Moulin Rouge, Craig Armstrong

Spy Game, Harry Gregson-Williams

Najlepsza piosenka:

"All Love Can Be", A Beautiful Mind, muzyka: James Horner, słowa: Will Jennings

"I Fall Apart", Vanilla Sky, muzyka i słowa: Nancy Wilson i Cameron Crowe

"Come What May", Moulin Rouge, muzyka i słowa: David Baerwald

"There You'll Be", Pearl Harbor, muzyka i słowa Diane Warren

"Vanilla Sky", Vanilla Sky, muzyka i słowa: Paul McCartney

Najlepszy dźwięk:

Hedwig And The Angry Inch, Daniel Hamood

Jurassic Park III, Howell Gibbons

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, Gethin Creagh, Christopher Boyes, Michael Semanick, Hammond Peek

Moulin Rouge, Guntis Sics

The Others, Ricardo Steinberg, Tim Cavagin

Najlepsze efekty wizualne:

Harry Potter i kamień filozoficzny, Robert Legato, Nick Davis, John Richardson, Roger Guyett

Jurassic Park III, Jim Mitchell

Władca pierścieni: Drużyna pierścienia, Jim Rygiel, Richard Taylor, Alex Funke, Randall William Cook

Moulin Rouge, Chris Godfrey

Pearl Harbor, Eric Brevig

"Nowy talent"

Dakota Fanning, I Am Sam

Rupert Grint, Harry Harry Potter i kamień filozoficzny

Najlepszy zespół aktorski:

obsada Gosford Park

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje