Reklama

Najpiękniejsze zamki w Polsce. W których filmach i serialach "zagrały"?

Najpiękniejsze i najbardziej tajemnicze polskie zamki stanowiły scenerię wielu filmów i seriali. Jakie zamki można podziwiać w polskich i zagranicznych produkcjach? Sprawdźcie!

Najpiękniejsze i najbardziej tajemnicze polskie zamki stanowiły scenerię wielu filmów i seriali. Jakie zamki można podziwiać w polskich i zagranicznych produkcjach? Sprawdźcie!
Zamek w Ogrodzieńcu stanowił tło dla filmu Andrzeja Wajdy "Zemsta" /East News

Zamek w Ogrodzieńcu

Gród zamkowy powstał w XII wieku, a nazywany wtedy był "Wilczą Szczęką", ze względu na świetne walory obronne. Dopiero Kazimierz Wielki zlecił w tym miejscu budowę potężnego zamku, z którego roztacza się wspaniały widok na całą Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Na zamku w Ogrodzieńcu w każdy wakacyjny piątek organizowany jest "Wieczór z Duchami", podczas którego przewodnik zabiera uczestników w podróż po zamkowych murach, zdradzając najciekawsze legendy. Jedna z opowieści mówi o ogromnym czarnym psie na długim łańcuchu. Zwierzę ma być widywane wokół ruin zamku już od czasów pierwszej wojny światowej. Podobno widmo psa to nic innego, jak dusza kasztelana krakowskiego i jednocześnie jednego z dawnych właścicieli zamku, Stanisława Warszyckiego, który miał zostać porwany przez diabły do piekła.

Reklama

"The Witcher", czyli realizowana przez Netflix ekranizacja "Wiedźmina", to nowy serial częściowo nakręcony na Zamku w Ogrodzieńcu. Zdjęcia do produkcji realizowano tam przez trzy dni w kwietniu 2019 roku. Pierwszy sezon serialu będziemy mogli obejrzeć już pod koniec 2019 roku.

Nie można nie wspomnieć o filmach "Janosik" w reżyserii Jerzego Passendorfera i "Zemsta" Andrzeja Wajdy. Aktorzy tego drugiego filmu pracowali na planie w Ogrodzieńcu w lutym 2002 roku. Pomimo zimowej pory, do charakteryzacji scenerii został użyty sztuczny śnieg, z papieru. Dodatkowo na potrzeby filmu, w zamku dobudowano, między innymi, okna, wieże, drzwi, a także mur, który jest centrum konfliktu między Cześnikiem i Rejentem. Wajda poznał zamek w Ogrodzieńcu dzięki Tadeuszowi Kosarewiczowi. Po sprawdzeniu okolicy przez cały zespół uznano, że to idealne miejsce na nakręcenie scen zimą.

Zamek Czocha

Powstały w XIII wieku Zamek Czocha bardzo często pojawia się w polskich filmach. Nic dziwnego, jego wygląd wzbudza podziw: grube mury, fosa, wspaniały dziedziniec i potężna, okazała wieża.

Mury zamku kryją w sobie wiele legend i tajemniczych historii. Jedną z nich jest opowieść o Gertrudzie, która ze swoim bratem rządziła tym właśnie zamkiem. W związku ze sporami między rodzeństwem, Gertruda nasłała na brata husytów, a w zamian za zdradę otrzymała od nich woreczek złota. Ostatecznie nie przyniosło jej to nic dobrego: za karę została przeklęta i skazana na ścięcie głowy przez kata. Legenda głosi, że potępiona dusza Gertrudy, pod postacią Białej Damy, do dzisiaj błąka się po zamku.

Wszystkie sekrety, które kryje Zamek Czocha sprawiły, że zwany jest on Twierdzą Szyfrów. W zamku organizowana jest Letnia Szkoła Magii, inspirowana światem stworzonym przez J.K. Rowling w "Harrym Potterze". Uczestnicy mieszkają w komnatach, dzięki czemu mogą poczuć się jak prawdziwi czarodzieje. Mają okazję poznać tam przedmioty, jakie obowiązywały w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart, biorą udział w fascynujących projektach i grach (quidditch).

Zamek Czocha może być kojarzony dzięki filmowi "Gdzie jest generał...", wyreżyserowanym w 1963 roku przez Tadeusza Chmielewskiego. Tak naprawdę większość jego scen była kręcona właśnie w tej górnołużyckiej twierdzy.

Niektóre sceny polskiego serialu "Wiedźmin" (2001), z Michałem Żebrowskim w roli głównej, powstały na Zamku Czocha. Poza tym piękną budowlę możemy oglądać w "Fabryce zła" Dennisa Gansela, gdzie zamek pełni rolę elitarnej szkoły dla dzieci niemieckich prominentów oraz w filmie "Poza Lasem Sherwood" reżyserii Petera DeLuisa.

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale jest położony w Dolinie Prądnika, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jego historia sięga aż XIV w., kiedy to król Kazimierz III Wielki wybudował twierdzę na skale wapiennej do obrony przed najazdem wojsk czeskich. Zamek w Pieskowej Skale to kolejny element Szlaku Orlich Gniazd.

Wieże więziennie przez długi czas nazywano "Dorotką", a to za sprawą legendy, którą kryje zamek w Pieskowej Skale. Jedna z córek Toporczyków, wydana wbrew swojej woli za starego Szafrańca, pokochała jednego z giermków, służących na dworze. Dziewczyna została uwięziona w zamkowej wieży. Kiedy jej kochanek próbował ją uwolnić, oboje zostali schwytani i skazani na śmierć. Giermka rozszarpały konie, a Dorotkę skazano na śmierć głodową. Podobno przez jakiś czas od śmierci ratował ją jej pies, który wdrapywał się na skałę i przez okno podrzucał jej resztki jedzenia. Od tej historii legendarna baszta została nazwana Basztą Dorotki, a skała "pieskową".

W czym na ekranach możemy podziwiać ten niezwykle urokliwy zamek? Przede wszystkim znany jest z filmu i serialu "Janosik", którego sceny kręcono właśnie w tym miejscu. Dodatkowo można zobaczyć go w ostatnich scenach "Ogniem i mieczem", gdzie na wewnętrznym dziedzińcu występuje Michał Żebrowski w roli Jana Skrzetuskiego. Nie można nie wspomnieć o ekranizacji "Potopu". Jedna ze scen - rozmowa Kmicica (Daniel Olbrychski) z Bogusławem Radziwiłłem (Leszek Teleszyński) - została nakręcona właśnie w Pieskowej Skale.

Jedną z najstarszych produkcji, która miała okazję być kręconą na zamku w Pieskowej Skale to serial "Stawka większa niż życie" z 1967 roku. Budynek pełnił rolę siedziby sztabu dywizji. Starszy jest tylko "Zacne grzechy", reżyserii Mieczysława Waśkowskiego. Poza tym malowniczy zamek w Pieskowej Skale mogliśmy zobaczyć w "Królowej Bonie" z 1980 roku, produkcji Władysława Pasikowskiego "Reich" z 2001 roku oraz komedii romantycznej Piotra Wereśniaka "Nie kłam, kochanie" z 2008 roku.

Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie to barokowa budowla, zaprojektowana przez Tylmana z Garmeren na zlecenie kardynała Michała Stefana Radziejowskiego. Budowano ją w latach 1690-1697. Na przestrzeni lat mieszkało tam wiele wysoko postawionych rodzin. Pałac od 1774 do 1944 należał do rodziny Radziwiłłów. Po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Z pałacem w Nieborowie związana jest pewna tajemnicza historia. Pewnego wieczoru ochroniarz pilnujący posiadłości usłyszał huk. Okazało się, że zwieńczenie zegara zostało roztrzaskane, a na obrazie przedstawiającym Michała Stefana Radziejowskiego nie było żadnej postaci. Kiedy przerażony ochroniarz wrócił z kustoszem, obraz wyglądał już z powrotem tak, jak powinien. Ustalono, że pokrywa nie mogła spaść sama. Strażnik opowiadający później całe zajście relacjonował, że w kącie pomieszczenia widział człowieka ubranego w purpurowe szaty. Tak też powstała legenda o duchach zamieszkujących rezydencję.

Pałac w Nieborowie można podziwiać w serialu z 1980 roku "Kariera Nikodema Dyzmy". To właśnie w tym miejscu, a dokładniej w parku nieborowskim, toczyły się niezwykle zabawne rozmowy Żorża Ponimirskiego (Wojciech Pokora) z Nikodemem Dyzmą (Roman Wilhelmi).

W znanym filmie dla dzieci "Akademia Pana Kleksa" pałac w Nieborowie miał okazję zagrać tytułową Akademię, a otaczający go park stanowi tło podczas nauki geografii. Z kolei w "Lalce" Bolesława Prusa pałac pełni rolę rezydencji Zasławskiej w Zasławiu. Pałac pojawia się również w "Chłopach" Jana Rybkowskiego.

Zamek w Książu

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce został wybudowany w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Nazwany najpierw Książęcą Górą zamek przetrwał wiele wojen. Po licznych zniszczeniach w 1974 roku został wyremontowany, aby do teraz stanowić jeden z piękniejszych zamków Polski.

Na zamku w Książu powstało mnóstwo planów filmowych. Właśnie tam, jak i w Zamku Czocha, kręcono "Tajemnicę Twierdzy Szyfrów".

"Hrabina Cosel", ekranizacja powieści Józefa Ignacego Krasickiego, w dużej części została nagrana właśnie w Zamku Książ.

Film reżyserii Borysa Lankosza, "Ciemno, prawie noc" ukazuje zamek i jego okolice podczas scen wkroczenia sowietów do Książa i pogrzebu księżnej Daisy von Pless w Mauzoleum Hochbergów. W oczy na pewno rzuca się przepiękny Taras Wodny, umiejscowiony tuż obok rezydencji, który odgrywał tło w "Trędowatej", kiedy to filmowa Stefcia Rudecka przebiegała przez niego.

Zamek Książ jest również znany z paranormalnych wydarzeń, mających miejsce w jego wnętrzu. Legenda mówi o duchu wspomnianej już Daisy. Księżna pojawia się w zamku ciągnąc za sobą sznur z pereł, który dostała od swojego męża. Krążą pogłoski, że wielu turystów widziało ją w oknach zamku. To nie koniec, po korytarzach błąka się podobno też Garbaty Janek, służący, którego zamordowali mieszkańcy. Do teraz duch nawiedza zwiedzających zamek.

***

Jeśli temat zamków jest dla ciebie wystarczająco interesujący, spróbuj swoich sił w rządzeniu całym królestwem!

Goodgame Empire jest całkiem darmową, przeglądarkową grą strategiczną. Obejmujesz rolę króla, który ma obowiązek zarządzać małą wioską. Rozbuduj i wzmocnij osłabione najazdami królestwo. Nie zapomnij o szkoleniu wojsk, aby bez problemu wygrały walkę z wrogiem. Udoskonalaj swoją strategię bitewną i zawieraj liczne sojusze - dzięki temu zostaniesz najlepszym władcą w okolicy!

Dołącz do gry i zostań królem, władającym średniowiecznym królestwem!


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Janosik | Tajemnica twierdzy szyfrów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy