Reklama

Najlepszy film Davida Finchera

"Siedem", mroczny obraz w reżyserii Davida Finchera, w którym niezapomniane kreacje stworzyli Brad Pitt, Morgan Freeman i Kevin Spacey, to dziś dla wielu film kultowy. Wyjątkowe połączenie kryminału, horroru i klimatu spod znaku kina noir sprawiło, że "Siedem" ma dziś na całym świecie miliony fanów. 24 lutego w sklepach pojawi się specjalna edycję filmu z albumem na Blu-ray i DVD.

Detektyw William R. Somerset (Morgan Freeman) ma za sobą wiele lat ciężkiej służby, a przed sobą perspektywę rychłej emerytury. Niestety, za nim na nią odejdzie musi rozwiązać jeszcze jedną, ostatnią sprawę - schwytać seryjnego mordercę zabijającego swoje ofiary w sposób ilustrujący siedem grzechów głównych.

Kiedy praca w pojedynkę nie przynosi rezultatów, do pomocy Somersetowi zostaje przydzielony przeniesiony z innego wydziału impulsywny i idealistyczny detektyw David Mills (Brad Pitt). Przełożeni dają im tydzień na schwytanie mordercy.

Reklama

Niestety, współpraca pomiędzy detektywami od początku się nie układa. Różni ich praktycznie wszystko. Somerset jest stary, zgorzkniały i cyniczny, myśli tylko o czekającej na niego emeryturze i planowanej przeprowadzce na wieś. Z kolei Mills chce za wszelką cenę zrobić karierę i bardziej wierzy swojej intuicji niż doświadczeniu oraz inteligencji starszego partnera.

Przełomem w śledztwie okazuje się odkrycie, że kolejne zbrodnie są ilustracją siedmiu grzechów głównych. Jednak i wtedy Somerset i Mills nie są w stanie połączyć swoich sił. Podczas kiedy pierwszy, starając się zrozumieć psychikę mordercy, zaczyna studiować teologiczne dzieła, drugi próbuje powstrzymać zabójcę siłą, co okaże się tragiczne w skutkach.

"Siedem" to mroczna opowieść przerażająca zarówno tematem, jak i otoczeniem, w której się rozgrywa. Tłem dla historii Somerseta i Millsa jest anonimowe miasto, w którym nigdy nie przestaje padać deszcz, a przemoc wydaje się być wszechobecna. Autorem scenariusza do "Siedem" jest Andrew Kevin Walker, który przed realizacją tego filmu był jednym z wielu anonimowych twórców usiłujących zrobić karierę w amerykańskim przemyśle filmowym. Jednak tekst, który napisał, okazał się tak dobry, że udało mu się sprzedać prawa do jego ekranizacji bezpośrednio (bez pomocy żadnej z doświadczonych agencji) studiu New Line Cinema.

Scenariusz spodobał się wielu osobom, ale nikt nie przypuszczał, że powstanie z niego film, który na stałe zapisze się w historii kina. Nie mogło być jednak inaczej, kiedy jego reżyserii podjął się David Fincher. Ten niezwykle utalentowany i obdarzony niesamowitą wyobraźnią twórca dziś jest jedną z największych gwiazd Hollywood, w którego ręce producenci są skłonni zawierzyć produkcje warte ponad 100 milionów dolarów. Jednak w 1995 roku Fincher miał za sobą katastrofalny debiut w Hollywood w postaci "Obcego 3", podczas realizacji którego przekonał się, że w Fabryce Snów to nie reżyser jest autorem filmu, ale ci, którzy wykładają na niego pieniądze. Zniechęcony przez ponad 2 lata odmawiał czytania jakichkolwiek przesyłanych mu scenariuszy mówiąc, że prędzej umrze na raka jelita grubego niż nakręci kolejny film.

Jednak lektura scenariusza "Siedem" sprawiła, że zmienił zdanie i zdecydował się powrócić za kamerę. - To doskonały film o tym jak bardzo można stracić swoje człowieczeństwo. Niezwykle brutalny. To kryminał skoncentrowany nie tylko na tym "kto zabił", ale przede wszystkim "jak zabił" - mówił w jednym z wywiadów Fincher.

Do współpracy przy filmie reżyser zaprosił najlepszych aktorów. W rolę Davida Millsa wcielił się Brad Pitt, który po udanych kreacjach w "Wywiadzie z wampirem" (1994) oraz "Wichrach namiętności" (1994) był jedną z najjaśniejszych wschodzących gwiazd w Hollywood. Postać jego starszego partnera Somerseta zagrał Morgan Freeman, który miał już na swoim koncie dwie nominacje do Oscara za role w głośnych dramatach "Wożąc panią Daisy" oraz "Skazani na Shawshank" na podstawie opowiadania Stephena Kinga.

Rolę mordercy powierzono Kevinowi Spacey, który na kilka tygodni przed premierą "Siedem" zachwycił świat doskonałą kreacją w dreszczowcu "Podejrzani", za którą w 1996 roku odebrał zasłużonego Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. W postać Tracy Mills - żony detektywa Davida Millsa wcieliła się Gwyneth Paltrow, ówczesna narzeczona Brada Pitta mająca na swoim koncie udane kreacje w "Jeffersonie w Paryżu" Jamesa Ivory'ego oraz nominowanym do Złotego Globu dramacie "Pani Parker i krąg jej przyjaciół" Alana Rudolpha.

Na ekrany amerykańskich kin "Siedem" wszedł 22 września 1995 roku przy entuzjastycznych recenzjach krytyków. Wpływy ze sprzedaży biletów na film w samych tylko Stanach wyniosły ponad 100 milionów dolarów, a poza nimi kolejnych 227 milionów, co uczyniło z obrazu Davida Finchera jedną z najbardziej dochodowych produkcji roku 1995.

Film zdobył również nominację do Oscara w kategorii "najlepszy montaż" (Richard Francis-Bruce), nominację do nagrody BAFTA w kategorii "najlepszy scenariusz oryginalny" (Andrew Kevin Walker) oraz trzy nagrody MTV Movie Awards (w tym dla najlepszego filmu roku).


- - - - - - - - - - - - -

Edycja specjalna filmu "Siedem" z albumem na Blu-ray i DVD zadebiutuje już 24 lutego. Będą to zupełnie nowe - specjalne wydania kolekcjonerskie z dołączonym unikalnym albumem zawierającym zdjęcia, komentarze twórców oraz materiały stanowiące przewodnik po filmowych siedmiu grzechach głównych. Na płycie Blu-ray znajdzie się ponad 700 minut dodatków specjalnych (w wersji oryginalnej), w tym min: komentarze twórców, sceny dodatkowe, alternatywne zakończenia, scenografia oraz zdjęcia filmowe z komentarzami, materiały video opisujące tworzenie pamiętników '"Johna Doe", mastering wydania BD - porównanie wersji oryginalnej oraz zremasterowanej i zwiastun kinowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: David
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy