Reklama

Kardiochirurdzy na planie filmu o Relidze

W miniony weekend, na planie filmu "Bogowie" pojawili się najbliżsi współpracownicy Zbigniewa Religi - profesorowie Andrzej Bochenek i Marian Zembala. Kardiochirurdzy spotkali się ze swoimi filmowymi bohaterami granymi przez Piotra Głowackiego i Szymona Piotra Warszawskiego oraz wzięli udział w kręceniu jednej ze scen.

Kardiochirurdzy mieli okazję przekonać się, jak powstaje obraz opowiadający historię Zbigniewa Religi, pioniera, który zrewolucjonizował polską medycynę. Dla Bochenka i Zembali była to również szansa na osobisty wkład w proces powstawania filmu. Obaj wcielili się w role członków komisji etyki lekarskiej. - Dla nas to była wielka przygoda, którą przeżywamy drugi raz w scenach tego filmu - opowiada o swojej roli prof. Andrzej Bochenek.

Również dla Tomasza Kota, odtwórcy głównej roli był to bardzo wyjątkowy, a zarazem najbardziej stresujący ze wszystkich dni na planie. - Pomimo że kręcimy ten film już trzeci miesiąc, to dzisiejsza wizyta prof. Bochenka i prof. Zembali sprawiła, że mam w sobie lekką adrenalinę - komentował aktor. Obecność wybitnych kardiochirurgów, współautorów największego sukcesu polskiej transplantologii, przypominała o odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach aktorów biografii prof. Religi.

Reklama

Wizyta lekarzy zbiegła się dodatkowo z 28. rocznicą pierwszego udanego przeszczepu serca, którego dokonano 5 listopada 1985 roku. - Bardzo obawiałem się tego momentu. Wydawało mi się, że prof. Religa rzuca się z motyką na słońce - wspomina tamten dzień prof. Bochenek. Bezkompromisowy charakter i charyzma prof. Religi pozwoliły jednak osiągnąć cel, który wydawał się niemożliwy do zrealizowania. To przełomowe wydarzenie otworzyło drogę do dalszych sukcesów w dziedzinie przeszczepów serca. - Nagle dano nam szansę, której nigdy nie mieliśmy i czuliśmy, że nie powinniśmy tej szansy zmarnować - opowiada prof. Marian Zembala, który asystował Relidze podczas pierwszego udanego przeszczepu. Obecnie dokonuje się już kilkadziesiąt takich operacji rocznie, z czego większość kończy się sukcesem.

Jednym z pacjentów kliniki w Zabrzu był Tadeusz Żytkiewicz - dziś 86-latek, który swoje drugie życie otrzymał 5 sierpnia 1987 roku. Był 19. pacjentem Zbigniewa Religi. Jednym z wielu, dla których granica wieku nie była przeszkodą do przeprowadzenia udanej operacji. Dzięki niej 61-letni wówczas mężczyzna otrzymał 26 lat życia. Jest najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem po przeszczepie serca.

Film "Bogowie" to historia lekarza, który postawił wszystko na jedną kartę i odniósł sukces.

Bezkompromisowy charakter i charyzma Religi pozwoliły mu osiągnąć cel, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Premiera filmu planowana jest na jesień przyszłego roku.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bogowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy