Reklama

Jolie: Hakerka, złodziejka, wariatka

W tym tygodniu do naszych kin wchodzi "Salt", najnowszy film z udziałem Angeliny Jolie. W oczekiwaniu na to, czym tym razem zaskoczy najsłynniejsza obecnie aktorka na świecie, prześledziliśmy jej dotychczasowe dokonania na dużym ekranie.

Była już hakerką, złodziejką samochodów, agentką rządową, policjantką, a nawet... wariatką. Wcielała się w postacie historyczne (Cornelia Wallace, Gia Carangi, Mariane Pearl), grała też bohaterki stworzone w oparciu o gry komputerowe (Lara Croft) i komiksy (Fox z "Wanted - Ściganych"). Jest laureatką Oscara, ma na swoim koncie trzy Złote Globy, a jednocześnie w ciągu zaledwie czterech lat (2002-2005) była aż siedmiokrotnie nominowana do Złotej Maliny.

Obecnie jest jedną z najlepiej opłacanych aktorek w Hollywood, a jej kolejne obrazy osiągają niebotyczne komercyjne sukcesy. Tak też będzie najpewniej w wypadku thrillera "Salt", w którym artystka wciela się w rolę agentki CIA, która zostaje oskarżona o bycie "uśpionym" rosyjskim szpiegiem.

Reklama

Jak to się stało, że w ciągu kilkunastu zaledwie lat Jolie stała się jedną z ikon "Fabryki Snów"? Na czym polega jej fenomen? Czy bierze się on z jej nietuzinkowej urody, wrodzonego talentu, czy może skandalizującej natury? A może jest po prostu wynikiem jej kolejnych ról? Postanowiliśmy prześledzić tę ostatnią możliwość, dlatego wytypowaliśmy jej najważniejsze dotychczasowe kreacje.

10. "Hakerzy"

Pierwszy film z Jolie w głównej roli, który odniósł sukces. Wcześniej aktorka wystąpiła co prawda w produkcji: "Cyborg 2: Szklany cień", ale jej poziom najlepiej odzwierciedla sam tytuł.

W filmie Iaina Softleya z 1995 roku gwiazda wcieliła się w Kate Libby, zmysłową hakerkę, w której zakochuje się grany przez Johnyego Lee Millera główny bohater. Para musi powstrzymać zbrodnicze plany tajemniczego człowieka o pseudonimie Tyfus, który za pomocą nowoczesnej technologii zamierza doprowadzić do globalnej katastrofy.

Co ciekawe, Jolie i Miller tak przypadli sobie do gustu, że krótko po zakończeniu zdjęć wzięli ślub. Związek rozpadł się jednak trzech latach.

Jako Kate Libby:

9. "60 sekund"

Jolie gra w tym filmie ideał kobiety większości mężczyzn. Jest tlenioną blondynką, o boskim ciele, wydatnych ustach, w dodatku rewelacyjnie znającą się na samochodach.

Co prawda nie pojawia się specjalnie często na ekranie - jedna z amerykańskich gazet napisała wręcz, że wszystko, co zrobiła w tym filmie, to chodzenie dookoła i prowokujące oblizywanie językiem ust oraz zębów - ale nawet jeśli tak jest, to jest to oblizywanie najwyższych lotów. Wciąż mam w pamięci pierwszą sceną z jej udziałem w tym filmie, gdy wysuwa się spod naprawianego samochodu...

Wiele lat później Jolie wyznała, że zgodziła się zagrać Sarah Wayland, byłą dziewczynę złodzieja samochodów, w którego wcielił się Nicolas Cage, bo potrzebowała takiej roli po trudnym występie w "Przerwanej lekcji muzyki".

Jako Sarah Wayland:

8. "Gra w serca"

Za rolę Joan w filmie Willarda Carrolla Jolie otrzymała nagrodę National Board of Review Award za najlepszy debiut żeński.

Jej bohaterka to jedna z trzech córek małżeństwa z długim stażem, która osobiste problemy stara się pokonać, imprezując od rana do wieczora w kolejnych klubach "Miasta Aniołów". Przynajmniej do czasu, aż pozna mężczyznę swoich marzeń.

"Gra w serca" jest wielowątkową opowieścią, koncentrującą się na jednym temacie - różnych odcieniach i rodzajach miłości. Oprócz Jolie w filmie Carolla zagrały takie gwiazdy, jak Sean Connery, Ellen Burstyn, Gillian Anderson, Dennis Quaid, Gena Rowlands, Madeleine Stowe czy Ryan Phillippe.

Jako Joan:

7. "Kolekcjoner kości"

Mimo że miała już wówczas na koncie Oscara i Złotego Globa, to właśnie film Phillipa Noyce'a był jej największym ówczesnym sukcesem kasowym. Produkcja zarobiła na świecie ponad 151 milionów dolarów, choć przez krytyków została zmieszana z błotem.

W opartym na motywach powieści Jefferiego Deavera thrillerze, Jolie wcieliła się w postać Amelii Donaghy, policjantki dręczonej wyrzutami sumienia ze względu na tragiczne wydarzenia z przeszłości. Kobieta musi pomóc waszyngtońskiemu wymiarowi ścigania - na czele ze sparaliżowanym Lincolnem Rhymem (Denzel Washington) - schwytać seryjnego mordercę, który prowadzi specyficzną grę ze śledczymi.

Jako Amelia Donaghy:

6. "Gia"

W 1998 roku aktorka zgodziła się zagrać tytułową rolę - Gii Carangi - w produkcji telewizji HBO. W filmie Michaela Cristofera w brawurowy sposób, graniczący momentami o przerysowanie, Jolie wciela się w zbuntowaną nastolatkę, która w krótkim czasie staje się jedną z najpopularniejszych supermodelek.

Owładnięta zewsząd przez wszechobecny świat seksu, narkotyków i alkoholu i nie mogąca znaleźć w nikim oparcia Carnagi zmarła na AIDS w wieku zaledwie 26 lat.

W tym autobiograficznym filmie, prezentującym osobiste dramaty modelki i będącym w gruncie rzeczy kroniką jej życia: szybkiego wzlotu i powolnego upadku, Jolie stworzyła jedną ze swoich najwybitniejszych kreacji.

Vanessa Vance napisała o jej roli, że jest "najpiękniej sfilmowanym upadkiem człowieka w historii".

Jako Gia Carnagi:

5. "George Wallace"

To po występie w tym filmie aktorska kariera Jolia nabrała tempa. Artystka wcieliła się w nim w rolę Cornelii Wallace, żony tytułowego bohatera, gubernatora stanu Alabama i zwolennika segregacji rasowej. Polityk został postrzelony i sparaliżowany, podczas kampanii prezydenckiej do Białego Domu.

Za rolę w produkcji Johna Frankenheimera gwiazda otrzymała pierwszą ważną nagrodę w swojej karierze - Złotego Globa (kolejne dwa dostała za "Gię" oraz za "Przerwaną lekcję muzyki), a także była nominowana do Emmy.

"George Wallace" pokazał, że w Jolie drzemią olbrzymie pokłady możliwości i odpowiednio obsadzona potrafi wznieść się na wyżyny.

Jako Cornelia Wallace:

4. "Pan i Pani Smith"

Film z wielu różnych powodów niezwykle ważny dla Jolie.

Po pierwsze, pokazała w nim, że świetnie sprawdza się także w repertuarze komediowym, wzbogaconym o elementy kina akcji.

Po drugie, udowodniła, że superprodukcja z jej udziałem nie musi oznaczać finansowej lub artystycznej klęski (tak było m.in. z filmami "Lara Croft: Tomb Raider", "Sky Kapitan i świat jutra", "Aleksander"). Film Douga Limana zarobił na świecie 478 milionów dolarów i do chwili obecnej jest największym sukcesem komercyjnym artystki.

Po trzecie, ten obraz pozwolił jej się odbudować po serii niewypałów, takich jak: "Grzeszna miłość", "Co za życie", "Bez granic" czy "Złodziej życia" (za role we wszystkich tych filmach była nominowana do Złotej Maliny).

Po czwarte wreszcie, na planie "Pana i Pani Smith" gwiazda poznała Brada Pitta, swojego obecnego partnera, który zostawił dla niej ówczesną żonę - Jennifer Aniston, a z którym Jolie wychowuje obecnie szóstkę ich dzieci (troje własnych, troje adoptowanych).

Film Limana opowiada historię znudzonego sobą małżeństwa, które po latach życia w kłamstwie odkrywa, że oboje są płatnymi zabójcami. Jolie wciela się w nim w rolę Jane Smith, "kury domowej", która jednak lepiej niż z patelni korzysta z pistoletu.

Jako Jane Smith:

3. "Cena odwagi"

W stylizowanym na dokument filmie Michaela Winterbottoma, opowiadającym autentyczną historię porwania i zamordowania w Pakistanie reportera "The Wall Street Journal", Daniela Pearla, Jolie wciela się w rolę jego żony, Marianne, w oparciu o której wspomnienia, powstał scenariusz produkcji.

Film przyniósł aktorce czwartą nominację do Złotego Globu i trzecią do Nagrody Stowarzyszenia Aktorów Filmowych.

Co ciekawe na pomysł, by nakręcić "Cenę odwagi" wpadł Brad Pitt, zaraz po tym, gdy zobaczył w telewizji CNN wywiad z Marianne Pearl, podczas poszukiwań jej męża. Aktor jest zresztą jednym z producentów obrazu Winterbottoma.

Jolie stworzyła w tym filmie jedną ze swoich najlepszych i najbardziej poruszających kreacji. Jest niezwykle wiarygodna jako żona, która rozpoczyna desperacki wyścig z czasem w poszukiwaniu wskazówek, mogących uwolnić jej ukochanego. W pełni oddaje postawę Marianne Pearl, kobiety która nie poddawała się i kontynuowała poszukiwania, nie przyjmując do wiadomości prawdopodobnej śmierci swojego męża.

Jako Marianne Pearl:

2. "Przerwana lekcja muzyki"

W filmie opowiadającym historię chorej umysłowo Susanny Kaysen, opartym zresztą na jej wspomnieniach, zawartych w powieści pod tym samym tytułem, Jolie wcieliła się w rolę psychopatycznie destrukcyjnej Lisy Rowe.

Niespodziewanie aktorka okazała się gwiazdą filmu Jamesa Mangolda, mimo że głowną rolę grała w nim Winona Ryder, dla której miał to być powrót do sukcesów odnoszonych na dużym ekranie. Za rolę Lisy została nagrodzona Oscarem, trzecim w swojej karierze Złotym Globem, a także nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Akcja "Przerwanej lekcji muzyki" rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych. Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Tam zaprzyjaźnia się z socjopatką Lisą, z którą wspólnie uciekają z ośrodka. W pewnym momencie dochodzi jednak do tragedii.

Po tym filmie znany krytyk, Roger Ebert, napisał o Jolie, że jest jednym z największych odkryć współczesnych filmów, działem, które strzela wyjątkowo celnie. Trudno nie przyznać mu racji, bo aktorka jest fenomenalna w roli nieodpowiedzialnej, psychopatycznej i niemożliwej do powstrzymania Lisy, która potrafi całkowicie podporządkować sobie otoczenie,w tym główną bohaterkę.

Jako Lisa Rowe:

1. "Oszukana"

Jeden ze scenarzystów filmu - J. Michael Straczynski - po raz pierwszy usłyszał historię Christine Collins od anonimowej osoby z rady miasta Los Angeles. Natknęła się ona przypadkiem na akta sprawy "Wineville Chicken Coop Murders" (seria porwań, molestowania i morderstw na młodych chłopcach) przeznaczone do zniszczenia. Mężczyzna przejął akta i rozpoczął rozległe badania, które zajęły mu rok, a na ich podstawie napisał scenariusz, który Clint Eastwood zgodził się przenieść na ekran tego samego dnia, w którym go przeczytał.

O główną rolę w filmie rywalizowały m.in. Hilary Swank i Reese Witherspoon. O wybraniu Angeliny Jolie przez Eastwooda zadecydowała podobno opinia Rona Howarda, który uznał, że jej uroda najlepiej oddaje klimat czasów, w których umiejscowiona jest akcja filmu (lata 20. XX wieku).

Aktorka wciela się w "Oszukanej" w kobietę, której syn zostaje porwany. Gdy zakrojone na szeroką skalę poszukiwania przynoszą efekt, okazuje się, że chłopak, który wrócił do domu, nie jest jej prawdziwym dzieckiem, a policja dopuściła się w tej sprawie oszustwa. Kobieta wszczyna sprawę sądową i stawia czoła skorumpowanym policjantom oraz włodarzom miasta Los Angeles, doprowadzając do usunięcia ze stanowiska m.in. burmistrza oraz szefa policji.

Rola w filmie Eastwooda to moim zdaniem największe osiągnięcie w karierze aktorskiej Jolie. Mimo że nie została za nią nagrodzona Oscarem (otrzymała go Kate Wislet za "Lektora"), to wznosi się tu na wyżyny swoich umiejętności, znakomicie portretując matkę, która wszelkimi siłami walczy o odzyskanie swojego dziecka.

Jako Christine Collins:

W ciągu kilkunastu lat swojej kariery aktorskiej Angelina Jolie stworzyła wiele wybitnych kreacji. My stworzyliśmy listę jedynie dziesięciu - naszym zdaniem najlepszych i najważniejszych dla samej aktorki, dlatego nie zmieściły się na niej takie filmy, jak: "Dobry agent" czy "Zmęczenie materiału".

Nie pojawiły się na niej także m.in. produkcje: "Aleksander", "Wanted - Ścigani czy "Sky Kapitan i świat jutra", bo zarówno same role, jak i owe filmy są naszym zdaniem po prostu słabsze.

Już 27 sierpnia na polskie ekrany wchodzi najnowszy film z Jolie - "Salt", a w fazie postprodukcji jest także obraz "The Tourist" Floriana Henckela von Donnersmarcka ("Życie na podsłuchu"), w którym artystce partneruje m.in Johnny Depp.

Osobiście nie mogę się też doczekać drugiej części "Sin City", w którym gwiazda wcieli się w jedną z głównych ról.

Jako Eveline Salt:

A jaki jest wasz ulubiony film z Angeliną Jolie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Angelina Jolie | Lis | świat | aktorka | film | wariatka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy