Reklama

​"Jestem Greta" od 17 września w kinach w całej Polsce [fabuła, zwiastun]

"Jestem Greta" to film o najsłynniejszej aktywistce świata i dorastającej dziewczynie z Zespołem Aspergera. Ma tyle samo fanów, co i przeciwników. Dokument o Grecie Thunberg trafi 17 września na ekrany polskich kin.

"Jestem Greta" to film o najsłynniejszej aktywistce świata i dorastającej dziewczynie z Zespołem Aspergera. Ma tyle samo fanów, co i przeciwników. Dokument o Grecie Thunberg trafi 17 września na ekrany polskich kin.
Greta Thunberg - nastoletnia aktywistka ze Szwecji stała się twarzą walki o zmiany klimatyczne /AFP

Nathan Grossman, reżyser filmu "Jestem Greta", obserwuje Gretę Thunberg, tworząc intymny i wielowymiarowy obraz dziewczyny, kojarzonej z płomiennymi przemowami. Kim naprawdę jest Greta? 

"Jestem Greta": Kim jest Greta Thunberg?

W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabiera rozpędu i przekształca się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę.

Reklama

Film "Jestem Greta" pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.

"Jestem Greta": Co pokazuje film?

Reżyser od początku towarzyszył Grecie z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała nastolatka, z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi, jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych i inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture.

W miarę, jak jej działania nabierają rozgłosu, pojawiają się również groźby i ataki ze strony tych, którzy zaprzeczają kryzysowi klimatycznemu. Gretę krytykują m.in. Władimir Putin, Donald Trump, czy Jair Bolsonaro, który nazywa ją "bachorem". Film kończy się na szczycie klimatycznym w 2019 roku, podczas którego zgromadził się tłum ludzi popierających Gretę i jej walkę o ochronę klimatu. Gdy dziennikarz zapytał ją o powód tych zgromadzeń, odpowiedziała: "Ci ludzie są tu dla siebie i dla wszystkich".

Film pokazuje zarówno fragmenty najważniejszych wystąpień Grety, ale też wiele materiałów pokazujących jej różne oblicza: silnej przywódczyni, dorastającej nastolatki, córki, dziewczyny, osoby ze spektrum autyzmu. Dzięki temu każdy może wyrobić sobie własne zdanie na jej temat.

Film "Jestem Greta" trafi na ekrany polskich kin 17 września 2021 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama