Reklama

Hip-hop, wojna i kosmici

Aż 7 premierowych tytułów wchodzi w piątek na ekrany polskich kin. Obok oczekiwanego filmu o Paktofonice - "Jesteś bogiem" Leszka Dawida, znalazły się wśród nich także: kanadyjski kandydat do Oscara "Wiedźma wojny" oraz komedia sci-fi "Straż sąsiedzka".

"Jesteś bogiem" (recenzja) w reżyserii Leszka Dawida to historia trójki chłopaków ze Śląska - Magika, Fokusa i Rahima, czyli legendarnego hip-hopowego zespołu Paktofonika. W tekście ich najsłynniejszego kawałka "Jestem bogiem" niejeden odnajduje swoją życiową mantrę, a historia tragicznie zmarłego Magika stała się inspiracją do filmowej opowieści o muzyce, przyjaźni i walki o lepsze życie. Przy pomocy młodych aktorów, Marcina Kowalczyka, Tomasza Schucharda i Dawida Ogronika, reżyser przybliża niezwykłą historię osadzoną w śląskich realiach blokowisk, gdzie najmocniejszym elementem jest muzyka towarzysząca widzowi przez cały film.

Reklama


Kolejna premiera tygodnia to pokazywana na tegorocznym festiwalu w Berlinie "Wiedźma wojny" (recenzja) kanadyjskiego reżysera Kima Nguyena. Poznajemy tutaj losy 14-letniej dziewczynki Kamony, która zmuszona do zamordowania swoich rodziców - trafia do armii rebeliantów i z karabinem na ramieniu przedstawia ze swojej perspektywy tragedię wojennej codzienności. Reżyser dokonuje w filmie drastycznych zestawień delikatności i okrucieństwa, gry i wojny, miłości i śmierci. Jak w tak ekstremalnej sytuacji jaka jest wojna, odnaleźć w sobie wiarę i nadzieję na lepsze jutro?


Wśród premierowych propozycji nie zabraknie komediowego akcentu. Na pierwszy ogień idzie "Straż sąsiedzka" Akivy Schaffera na czele z Benem Stillerem i Vincem Vaughnem, którzy wraz z kolegami po fachu (Jonah Hill oraz Richard Ayoyade) bawią się w miejskich stróżów prawa, co ma na celu oderwanie ich od domowych obowiązków. Sytuacja zmienia się, kiedy spokojnemu dotychczas miasteczku Glenview grozi niebezpieczeństwo ze strony obcej cywilizacji, chcącej przejąć nie tylko władzę nad mieściną, ale i nad całym światem.


Kolejną komediową propozycją, tym razem bardziej romantyczną, jest "Zakochana bez pamięci" (recenzja) francuskiej reżyserki Sylvie Testud. W rolach głównych ulubieńcy francuskiej publiczności - Juliette Binoche, Mathieu Kassovitz ("Amelia"). Marie (Binoche) to spełniona kobieta, która prowadzi spokojne i udane życie, również prywatne. Wszystko nagle się zmienia, kiedy po imprezie z okazji 29. urodzin Marie budzi się nie z wielkim kacem, ale z luką w pamięci. Na dodatek wszystko, co ją otacza, jest zupełnie inne i w żadnym wypadku nie przypomina jej starego życia. Ma tylko 4 dni, aby sprawić, że wszystko wróci na właściwe tory i co najtrudniejsze, rozkochać w sobie ukochanego mężczyznę.


Ponieważ astronomiczne lato dobiega już końca, do kin wchodzi "Lato w mieście" (recenzja) Agnieszki Gomułki. Kiedy nie każdemu udaje się wyjechać z miasta podczas wakacji, ze złudną nadzieją liczy na to, że na rodzimym osiedlu może spotkać go coś niespodziewanego. Tak dzieje się właśnie w filmie Agnieszki Gomułki, kiedy na jednym z warszawskich osiedli pojawia się nieznajomy mężczyzna pomieszkujący w przyczepie kempingowej. Jego przybycie zmienia dużo w życiu dwóch bohaterek: przeżywającej kryzys młodej mężatki i nastolatki z trudnymi kontaktami z matką. "Lato w mieście" to film o tym, że nie zawsze wszystko jest dokładnie takie, jak nam się wydaje i że dobre intencje nie zawsze prowadzą do właściwych wyborów.


Do fanów filmów kostiumowych trafi z pewnością propozycja Nicolaia Arcela "Kochanek królowej" (recenzja) - kostiumowa historia oparta na autentycznej historii duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, żony króla Chrystiana VII, która wdała się w romans z politykiem Johannem Friedrichem Struensee. Ich gorące uczucie doprowadziło do rozwodu królewskiej pary i wygania królowej z Danii i rewolucji pałacowej. Niezwykle ciekawa opowieść o fascynującej namiętności, grze uczuć , a to na tle oświeceniowej walki o idee epoki i z popisową rolą Madsa Mikkelsena.


Na koniec animowana propozycja, nie tylko dla młodszych widzów - "ParaNorman" Chrisa Butlera. To opowieść o 11-letnim chłopcu imieniem Norman, uważanym przez rodziców i znajomych za dziwaka, który skrywa niezwykłą umiejętność porozumiewania się z duchami. Jak się okazuje, jego nadprzyrodzone moce mogą okazać się bardzo przydatne, gdyż dawno temu na jego miasteczko została rzucona klątwa. Aby zapewnić miastu spokój i ład, Norman będzie musiał nie tylko odwrócić przekleństwo, ale też rozwiązać zagadkę, której klucz ukryty jest w pewnej tajemniczej księdze. Czy mu się uda? Warto sprawdzić.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiedźma | Jestem Bogiem | wojny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy