Reklama

Fast food w kinie

W piątek, 19 listopada, na ekrany polskich kin wchodzi dokumentalny film "Super Size Me", młodego amerykańskiego reżysera Morgana Spurlocka. Bohater filmu - którym jest sam reżyser - przez miesiąc żywi się wyłącznie w sieci McDonald's i bada na sobie skutki takiej diety. Film powszechnie odbierany jest jako oskarżenie wielkich koncernów produkujących żywność typu fast food.

W Stanach Zjednoczonych około 37 procent dzieci i nastolatków ma nadwagę, a dwóch na trzech dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość.

Spurlock postanowił sprawdzić, czy jest to wyłącznie kwestia braku samokontroli, czy winę ponoszą raczej duże korporacje. Ruszył w podróż przez Stany Zjednoczone i odwiedził dwadzieścia amerykańskich miast.

Rozmawiał z lekarzami, dietetykami, trenerami sportowymi, szkolnymi kucharkami, prawnikami, specami od reklamy oraz politykami, którzy dzielili się z nim swoimi teoriami na temat zataczającej coraz szersze kręgi epidemii otyłości. Relacje z tych spotkań można obejrzeć w filmie.

Reklama

Od teorii droga wiodła do praktyki: Spurlock rozpoczął eksperyment, w którym postanowił osobiście przetestować skutki diety przeciętnego Amerykanina.

Przez 30 dni odżywiał się wyłącznie zestawami z menu restauracji McDonald's. W tym czasie trzymał się ściśle czterech zasad: jadł i pił tylko to, co można kupić w McDonald's. Co kilka dni konsultował się z lekarzami.

Spurlock pochłaniał hamburgery, frytki i popijał napojami gazowanymi. To, co zaczęło się jako niegroźna zabawa, z wolna stawało się niebezpieczną grą z własnym zdrowiem. Z każdym kolejnym dniem w jego organizmie wzrastał poziom cholesterolu i soli.

Pojawiała się depresja, ospałość, brzydki zapach z ust. Pomimo protestów swojej dziewczyny-wegetarianki oraz lekarzy, zaniepokojonych jego pogarszającą się kondycją, Spurlock nie zrezygnował i wytrwał do końca. Przez 30 dni trwania eksperymentu przytył aż 12 kilogramów.

"Super Size Me", nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Sundance (jednym z bardziej liczących się festiwali filmowych w Ameryce), jednocześnie bawi i przeraża. "Super Size Me" to kolejny po "Zabawach z bronią""Fahrenheicie 9/11" Michaela Moore'a zaangażowany dokument kinowy, który zyskał wielką popularność wśród widzów.

W filmie nieobecny jest głos drugiej zainteresowanej strony, czyli koncernu McDonald's. Na dyskusję zorganizowaną przez polskiego dystrybutora po pokazie filmu "Super Size Me", polski oddział tej korporacji nie przysłał swojego przedstawiciela. W nadesłanym z tej okazji faksie wykazywano jedynie, że firma spotyka się z niesprawiedliwą i tendencyjną nagonką.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Morgan Spurlock | W Sieci | McDonald's | film | 'Fast'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy