Reklama

Berlinale: Joanna Ostrowska w jury nagrody Teddy

Selekcjonerka LGBT+ Film Festival, historyczka i dramaturżka Joanna Ostrowska zasiądzie w Jury nagrody Teddy na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.

Selekcjonerka LGBT+ Film Festival, historyczka i dramaturżka Joanna Ostrowska zasiądzie w Jury nagrody Teddy na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.
Joanna Ostrowska /W. Orski /materiały prasowe

Nagroda Teddy przyznawana jest od roku 1987, kiedy niemieccy filmowcy Wieland Speck i Manfred Salzberg założyli jury o nazwie International Gay & Lesbian Film Festival Association (IGLFFA) aby wręczać nagrodę dla filmów o tematyce queer. Pierwszą statuetkę otrzymał wtedy Pedro Almodóvar za film "Prawo pożądania". W 1992 nagroda Teddy oficjalnie stała się częścią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Zostaje wręczona w przeddzień ceremonii zamknięcia festiwalu w trzech kategoriach: film fabularny, film dokumentalny lub esej filmowy oraz film krótkometrażowy. Co roku przyznawana są także nagrody specjalne.

Reklama

Tegoroczne nagrody Teddy zostaną przyznane już po raz 36 filmom prezentowanych na berlińskim festiwalu, odbywającym się w dniach 10-20 lutego 2022.

W jury nagrody zasiadają co roku organizatorzy festiwali filmowych LGBT+. Oprócz Joanny Ostrowskiej są to w tym roku Pepe Ruiloba z Raindance Film Festival w Londynie, Robert Moussa z Soura Film Festival w Berlinie i Faridah Gbadamosi reprezentująca Outfest w Stanach Zjednoczonych.

Kim jest Joanna Ostrowska?

Joanna Ostrowska, reprezentująca w tegorocznym jury polski LGBT+ Film Festival, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Pracuje jako wykładowczyni akademicka, dramaturżka i selekcjonerka festiwalu LGBT+ Film Festivalu. Przez lata należała do zespołu selekcyjnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, była też recenzentką Interii. W swojej pracy badawczej zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i queer historią. Autorka głośnej książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (2021).

Najbliższa, 13. edycja LGBT+ Film Festival odbędzie się w dniach 22-29 kwietnia, rekordowo w aż 10 polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy, Szczecinie i Koninie. Na edycję warszawską organizatorzy zapraszają do nowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy: Fabryki Norblina. Podczas festiwalu, oprócz projekcji filmowych odbędzie się też: koncert, spektakle teatralne, dyskusje i wernisaże. 

Zobacz również:

Polska seksbomba porzuciła aktorstwo. Co robi dziś?

Rozenek-Majdan bez cenzury. Gwiazda TVN w erotycznych scenach

Młoda polska aktorka nago na planie. Starszy partner zawstydzony

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Berlinale
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy