Reklama

Abel Korzeniowski o muzyce do "Ziarno prawdy"

Nowy film Borysa Lankosza "Ziarno prawdy", od momentu wejścia na ekrany polskich kin 30 stycznia, obejrzało już 200 tysięcy widzów. Jednym z elementów, które złożyły się na sukces ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego, jest muzyka, skomponowana przez, mieszkającego i pracującego w Hollywood, Abla Korzeniowskiego.

Reżyser filmu i kompozytor znają się od lat. Obaj urodzili się w Krakowie, gdzie już za szkolnych czasów wspólnie realizowali swoje pierwsze projekty filmowe.

- Pisanie dla przyjaciela, którego znam od dziecka, jest czymś bardzo szczególnym i cennym - mówi Abel Korzeniowski. - Porozumiewaliśmy się bez słów na temat tego, co miało zabrzmieć na ekranie. Było trochę jak za licealnych czasów, kiedy pisałem do jego pierwszych etiud i wspólnie koncertowaliśmy na krakowskim Kazimierzu - dodaje.

Od 2006 roku kompozytor mieszka i pracuje w Los Angeles, jednak na propozycję Borysa Lankosza, by wspólnie pracować po latach, zareagował entuzjastycznie.

Reklama

- Porwało mnie od razu - przyznaje Korzeniowski. - W pogoni za Szackim, usiłowałem najpierw upchnąć po kieszeniach instrumenty, po które zwykle sięgam. Szybko się jednak okazało, że ten bohater ma w nosie orkiestrę i w ogóle mało go obchodzą utarte konwencje i sentymentalne zawodzenie. Stąd wzięło się nowoczesne, czasami mroczne, elektroniczne brzmienie, z niewielką domieszką akustycznych instrumentów - dodaje.

Abel Korzeniowski znany w Polsce dzięki muzyce do filmów "Duże zwierzę", "Pogoda na jutro" oraz "Anioł w Krakowie". Za oceanem pracował między innymi z Tomem Fordem przy filmie "Samotny mężczyzna", a efektem tej współpracy była pierwsza w karierze kompozytora nominacja do Złotych Globów w 2010 roku. Dwa lata później ponownie otrzymał nominację do tej nagrody za muzykę do filmu "W.E." w reżyserii Madonny.

Ostatnio muzykę Abla Korzeniowskiego można usłyszeć w serialu "Penny Dreadful". Praca przy tym projekcie przyniosła kompozytorowi nominację do nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej. Czy otrzyma nagrodę, tego dowiemy się już 19 lutego.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Abel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy