10 nominacji dla "300"

W środę, 20 lutego, w Los Angeles ogłoszono nominacje do Saturnów, nagród przyznawanych przez Akademię Science Fiction, Fantasy i Horroru (Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films). Tegoroczne 34. Saturn Awards zostały zdominowane przez film "300", który otrzymał nominacje aż w dziesięciu kategoriach.

Film "300" w ilości nominacji pokonał takie produkcje, jak "Harry Potter i Zakon Feniksa", "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata", "Spider-Man 3" czy "Złoty kompas".

Reklama

Na dziewięć nagród szansę ma "Harry Potter i Zakon Feniksa". O osiem statuetek będzie walczył "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street".

Na trzy wyróżnienia szansę ma obraz "Aż poleje się krew" (w tym dla najlepszego aktora Daniela Day-Lewisa). "Złoty kompas", "Spider-Man 3" oraz "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" otrzymali po pięć nominacji.

Statuetki Saturnów zostaną wręczone 24 czerwca.

LISTA NOMINOWANYCH W WYBRANYCH KATEGORIACH:

Film science-fiction:
"Projekt: Monster"
"Fantastyczna czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera"
"Jestem legendą"
"Ostatnia Mimzy"
"W stronę Słońca"
"Transformers"

Film fantasy:
"Zaczarowana"
"Złoty kompas"
"Harry Potter i Zakon Feniksa"
"Piraci z Karaibów: Na krańcu świata"
"Spider-Man 3"
"Stardust"

Horror:
"30 Days of Night"
"1408"
"Ghost Rider"
"Grindhouse"
"The Mist"
"Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street"

Film akcji/przygodowy/thriller:
"3.10 do Yumy"
"300"
"Ultimatum Bourne'a"
"Szklana pułapka 4.0"
"To nie jest kraj dla starych ludzi"
"Aż poleje się krew"
"Zodiak"

Najlepszy aktor:
Gerard Butler ("300")
John Cusack ("1408")
Daniel Day-Lewis ("Aż poleje się krew")
Johnny Depp ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")
Viggo Mortensen ("Eastern Promises")
Will Smith ("Jestem legendą")

Najlepsza aktorka:
Amy Adams ("Zaczarowana")
Ashley Judd ("Bug")
Helena Bonham Carter ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")
Naomi Watts ("Eastern Promises")
Belen Rueda ("The Orphanage")
Carice van Houten ("Black Book")

Najlepszy aktor drugoplanowy:
Javier Bardem ("To nie jest kraj dla starych ludzi")
Ben Foster ("3.10 do Yumy")
James Franco ("Spider-Man 3")
Justin Long ("Live Free or Die Hard")
Alan Rickman ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")
David Wenham ("300")

Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Lizzy Caplan ("Cloverfield")
Marcia Gay Harden ("The Mist")
Lena Headey ("300")
Rose McGowan ("Grindhouse - Planet Terror")
Michelle Pfeiffer ("Stardust")
Imelda Staunton ("Harry Potter i Zakon Feniksa")

Reżyseria:
Tim Burton ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")
Frank Darabont ("The Mist")
Paul Greengrass ("Ultimatum Bourne'a")
Sam Raimi ("Spider-Man 3")
Zack Snyder ("300")
David Yates ("Harry Potter i Zakon Feniksa")

Scenariusz:
Roger Avary, Neil Gaiman ("Beowulf")
Brad Bird ("Ratatuj")
Joel Coen, Ethan Coen ("To nie jest kraj dla starych ludzi")
Michael Goldenberg ("Harry Potter i Zakon Feniksa")
Michael Gordon, Zack Snyder, Kurt Johnstad ("300")
John Logan ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")

Muzyka:
Tyler Bates ("300")
Jonny Greenwood ("Aż poleje się krew')
Nicholas Hooper ("Harry Potter i Zakon Feniksa")
Mark Mancina ("August Rush")
Alan Menken ("Zaczarowana")
John Powell ("Ultimatum Bourne'a")

Kostiumy:
Colleen Atwood ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")
Ruth Myers ("Złoty kompas")
Penny Rose ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata")
Sammy Sheldon ("Gwiezdny Pył")
Jany Temime ("Harry Potter i Zakon Feniksa")
Michael Wilkinson ("300")

Charakteryzacja:
Howard Berger, Greg Nicotero, Jake Garber ("Grindhouse" - "Planet Terror")
Nick Dudman, Amanda Knight ("Harry Potter i Zakon Feniksa")
Davina Lamont ("30 Days of Night")
Ve Neill, Martin Samuel ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata")
Peter Owen, Ivana Primorac ("Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street")
Shaun Smith, Mark Rappaport ("300")

Efekty specjalne:
Tim Burke, John Richardson, Paul Franklin, Greg Butler ("Harry Potter i Zakon Feniksa")
Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier ("Transformers")
Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood ("Złoty kompas")
John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson, John Frazier ("Piraci z Karaibów: Na krańcu świata")
Scott Stokdyk, Peter Nofz, Spencer Cook, John R. Frazier ("Spider-Man 3")
Chris Watts, Grant Freckelton, Derek Wentworth, Daniel Leduc ("300")

Film animowany:
"Beowulf"
"Rodzinka Robinsonów"
"Ratatuj"
"Shrek Trzeci"
"Simpsonowie"
"Na fali"

Variety

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama