Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Pogrzeb Niny Andrycz 10 lutego w Warszawie

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Pogrzeb Niny Andrycz - aktorki nazywanej przez wielu wielką damą polskiego teatru - odbędzie się 10 lutego w Warszawie. Teatr był najważniejszą i pierwszą sprawą w jej życiu - podkreśla Związek Artystów Scen Polskich. Artystka zmarła 31 stycznia. Miała 101 lat.

Nina Andrycz w filmie Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór"

Czytaj więcej na http://film.interia.pl/w
Nina Andrycz w filmie Jacka Bławuta "Jeszcze nie wieczór" Czytaj więcej na http://film.interia.pl/w /materiały dystrybutora

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się o godz. 14 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie.

"Była niekwestionowaną królową polskiej sceny, a teatr był najważniejszą i pierwszą sprawą w jej życiu" - podkreśla Związek Artystów Scen Polskich na swojej stronie internetowej. Andrycz znana była również jako autorka tomików poezji i powieści oraz prywatnie - żona premiera PRL-u, Józefa Cyrankiewicza. Widzowie pamiętają ją głównie jako odtwórczynię ról władczyń, królowych, arystokratek i dam, dlatego określano ją mianem królowej PRL-owskiej sceny.

Nina Andrycz urodziła się 11 listopada 1912 r. w Brześciu nad Bugiem.

Ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej pod kierownictwem Aleksandra Zelwerowicza (1934 r.). Przez pierwszy sezon występowała w wileńskim Teatrze na Pohulance; tam zagrała m.in. Glorię w "Nigdy nie można przewidzieć" George'a Bernarda Shawa (1934) i Ofelię w "Hamlecie" Williama Szekspira (1934).

Od 1935 r. grała na scenie Teatru Polskiego, z którym związała swoje życie zawodowe i gdzie stworzyła ponad 100 ról. Publiczność oglądała ją jako Marię Stuart w dramacie Juliusza Słowackiego i królową Małgorzatę w "Ryszardzie III" Williama Szekspira. Andrycz wcielała się jednak także w role m.in. Świętej Joanny, Kleopatry czy pani Dulskiej.

Andrycz znana jest również z licznych kreacji w Teatrze Telewizji, gdzie pojawiała się regularnie od końca lat 50., aż do początku lat 70. W kinie grała sporadycznie, m.in. w "Warszawskiej premierze" w reż. Jana Rybkowskiego (1950) i "Kontrakcie" w reż. Krzysztofa Zanussiego (1980). W 2008 roku wystąpiła jako ona sama w "Jeszcze nie wieczór" (reż. Jacek Bławut); w tym samym roku wcieliła się również w postać matki w "Sercu na dłoni" (reż. Krzysztof Zanussi).

Jest autorką powieści "My rozdwojeni", utworów poetyckich, zebranych w kilku tomikach m.in. "To teatr" i "Róża dla nikogo" oraz tomu wspomnień "Bez początku, bez końca", w którym opowiada o rozkwicie kariery aktorskiej i małżeństwie z Józefem Cyrankiewiczem. Premier Cyrankiewicz jawi się w tych wspomnieniach jako wspaniały mężczyzna i kochający mąż.

W 2013 r. ukazała się jej książka pt. "Patrzę i wspominam". Na jednym ze spotkań autorskich aktorka opowiadała o wielkim sentymencie, jakim darzy Teatr Polski. "Zawsze traktowałam ten teatr jak mój dom, szalenie byłam przywiązana do gmachu, do mojej garderoby na pięterku. Przestałam już codziennie grać, bo zdrowie nie pozwala, ale jeszcze bardzo często miewam wieczory autorskie, na których dużo mówię i mam kontakt z publicznością, więc się nie skarżę" - mówiła Andrycz.

Artystka została odznaczona w 1996 roku Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

więcej o:
lat,
Nina Andrycz,
andrycz

Zwiastuny


  Skomentuj artykuł:

  Wasze komentarze (19)

  Dodaj komentarz

  ~janosz -

  przecież ona była ateistką. Nie wierzyła w Boga i nie chodziła do kościoła. Po co ta szopka? Jak ze slubem Oli Kwasniewskiej.

  ~Nika -

  I po co tyle nienawiści i plucia? A może to nie Jej decyzja tylko żyjących...

  ~Dowod -

  I oto macie dowody,wszyscy plujacy na Kosciol!!!!!!Pogrzeb tylko katolicki!!!!!Komusza kochanica i ateistka chce katolickiego pogrzebu!!!!!To juz wola o pomste do nieba!!!!!

  ~amin -

  Swiat sie wali - komunistka i zona komuchowego premiera, korzystajaca ze wszystkich przywilejow komuszych oraz "dama" kilkukrotnych aborcji chowana z uroczystosciami pogrzebowymi w kosciele,

  ~kane -

  nie wiem dlaczego tyle szumu z tą andrycz, w sumie jakby nie była żoną cyrankiewicza to słuch by o niej zaginął, aktorką była raczej mierną tej jej patetyczny to wieszczki i sztuczna gra do rozwolnienia doprowadzały a divą teatralną stała się po ślubie z cyrankiewiczem, każdy liczył na znajomości i właził jej do tyłka

  ~Mlaskacz -

  powinna być pochowana na Wawelu