Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Pasikowski nakręci film o Kuklińskim

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Władysław Pasikowski rozpocznie w styczniu zdjęcia do filmu fabularnego "Jack Strong", opowiadającego o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim.

Czy "Jack Strong" będzie piętnowany tak jak najnowszy film reżysera - "Pokłosie"? / fot. Kurnikowski
Czy "Jack Strong" będzie piętnowany tak jak najnowszy film reżysera - "Pokłosie"? / fot. Kurnikowski /AKPA

Scenariusz filmu, napisany przez Pasikowskiego, "powstał na podstawie nieznanych dotąd materiałów z archiwów IPN, dokumentów operacyjnych CIA oraz relacji żyjących świadków historii, m.in. Davida Fordena - oficera prowadzącego pułkownika Kuklińskiego ze strony CIA" - czytamy w opisie, przekazanym PAP przez ITI Cinema.

"'Jack Strong' to film sensacyjny, opowiadający jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich świata. To prawdziwa historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - człowieka, który, tkwiąc w środku systemu, podejmuje współpracę z CIA i staje się kluczowym (choć niewidocznym) aktorem czasu zimnej wojny" - zdradza dystrybutor.

Wszelkie informacje o obsadzie aktorskiej podane zostaną na początku stycznia. Wiadomo natomiast, że autorką zdjęć będzie Magdalena Górka.

Producentem filmu jest Scorpio Studio, koproducentami - ITI Cinema oraz Orange Polska. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Obecnie w polskich kinach pokazywany jest najnowszy film Władysława Pasikowskiego, wzbudzające sporo kontrowersji "Pokłosie", które swoją fabułą nawiązuje do pogromu Żydów w Jedwabnem.

"Pokłosie" (2)

Przepraszamy, nie udało się załadować odtwarzacza. Musisz odwiedzić stronę Adobe aby pobrać Flash Player

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

więcej o:
pułkownik Ryszard Kukliński,
Ryszard Kukliński,
Jack Strong,
\ Film,
O

Zwiastuny


  Skomentuj artykuł:

  Wasze komentarze (49)

  Dodaj komentarz

  ~Nico -

  Brawo Pasikowski, nareszcie film o BOHATERZE i PATRIOCIE płk. Ryszardzie Kuklinskim. Tak trzymac.

  ~uczen JEZUSA -

  "Przyjdz KROLESTWO TWOJE..."!

  ~janus -

  Niejaki Kukliński to zdracjca i dezerter. A za to w każdej armii świata jest sąd, pluton i łopata.

  ~mała -

  A co z Gliną? Co z Glina? Się pytam. Kiedy trzeci sezon? Ile można czekać i prosić i pytać? Czy Gajewski umarł czy przeżył? Może czas się o tym dowiedzieć, a nie jakiś tak Kukliński (żartuję), no ale jestem już lekko poddrażniona zaistniałą sytuacją.

  ~Niezapominajka -

  Gra w Salonowca przybiera na sile...tyle że zamiast klapsów będzie całowanie.Wiadomo PO POkłosiu,kto kogo w co całuje. Patafian będzie teraz wyrocznią POlskiej historii, i Katharsis POlaków. Piszę Patafian,bo uważam jego kino za gniot!! Typowa produkcja POd zamówienie reżimu Tuskaszenki i Bula Szczynukowicza. Zapomniany dostał szansę od Salonu,ale warunek jest jeden!!!Polacy mają być w filmach antysemitami,albo zdrajcami!!

  ~Darek -

  A może przywiąże kogoś do tarczy ...? Jejku jacy oni niecudaczni i niedouczeni !!! Takie głupolki co tylko kasy i władzy, a wiedzy zero !!!

  ~jazmig -

  Kanalia zeszmaci Kuklińskiego.

  ~KrotexGT -

  To był oficer WP, przysięgał. Mam złe zdanie o takich ludziach. Wole tych co działali w podziemiu tutaj w Polsce, Byli więzieni, ale nigdy nie wyjechali i żadnemu mocarstwu nie służyli.On był oficerem- pułkownikiem, takiego stopnia nie uzyskuje się za nic. Polska była w orbicie wpływów ZSRR, a kto nas pchnął w jej ramiona? Schorowany prezydent USA, premier Wlk. Brytanii niewiele miał do powiedzenia. Nie sądze ,by USA przejmowały sie losem naszego kraju w 1980 roku. Im chodziło o ZSRR , żeby za bardzo sie nie panoszył w Europie.

  ~maruda170 -

  zdrajca jest zdrajcą - zdradził swoją ojczyznę ameryce i zach a ci nas zniszczyli rękami kleru i solidarności. ameryka przecież opłacała i finansowała zdrajców

  ~izka -

  sprawy w "Pokłosiu"i sprawa płk Kuklińskiego to bardzo bolesne i trudne do "przełknięcia" tematy, ale to wszystko było i działo się w Polsce, i trzeba o tym wiedzieć i mówić