Reklama

Wielka gala telewizji Polsat!

Wyobrażacie sobie święta bez Kevina? Pamiętacie, kto wyemitował pierwszy sitcom? 5 grudnia minęło dokładnie dwadzieścia lat od narodzin telewizji Polsat - pierwszej komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce. We wtorek, 18 grudnia, o godz. 20.00 w Teatrze Wielkim w Warszawie rozpocznie się koncert jubileuszowy z tej okazji. Widzowie stacji będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu. Transmisja na żywo niezwykłej gali potrwa aż 3 godziny.

W czasie jubileuszowego koncertu zobaczymy najbardziej wzruszające i zabawne filmy z historii Polsatu. Tego wieczoru na scenie Teatru Wielkiego zagoszczą m.in. takie kultowe już osobowości, jak Mariusz Szczygieł, Marcin Miller, Zygmunt Chajzer, Andrzej Grabowski, Cezary Pazura czy Misiek Koterski.

Dwadzieścia lat historii Polsatu przeplata się z historią polskiej muzyki rozrywkowej, dlatego tego wieczoru w Teatrze Wielkim usłyszymy największe hity ostatnich dwóch dekad, m.in. "Takie tango" Budki Suflera, "Bo tutaj jest jak jest" w wykonaniu duetu Borysewicz Kukiz, czy pamiętną "Moją i Twoją nadzieję" zespołu Hey, a także utwory tych artystów, którzy swoje pierwsze kroki i pierwsze sukcesy odnosili właśnie w telewizji Polsat. Są wśród nich m.in. zespoły Bracia, Zakopower i Afromental.

Reklama

W trakcie jubileuszowego wieczoru nie mogło zabraknąć przyjaciółek stacji: Maryli Rodowicz i Edyty Górniak. 18 grudnia przez scenę Teatru Wielkiego przejdzie wielki, barwny korowód aktorów, artystów i największych osobowości telewizyjnych - ludzi, którzy na stałe zapisali się w dwudziestoletniej historii stacji.

Święta bez Kevina? Niemożliwe!

Choć co roku wszyscy narzekają na "Kevina samego w domu", który pokazywany jest w każde święta w polskiej telewizji, to gdyby tym razem miało go zabraknąć, zaczęły by się z pewnością protesty.

Kiedy dwa lata temu Polsat zapowiedział, że nie ma szans na emisję tego filmu w okresie świątecznym, presja społeczna okazała się tak duża, że stacja musiała ugiąć się pod naciskami telewidzów. W tym roku film z Macaulayem Culkinem telewizja Polsat wyemituje w Boże Narodzenie. Wygląda na to, że "Kevin sam w domu" będzie hitem świąt - jak co roku. I tradycji stanie się zadość...

Jak to się zaczęło?

Polsat rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16.30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym niezależnym polskim mediom telewizyjnym. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii za pośrednictwem satelity Eutelsat II, z kolei taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą.

Już niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993r. na antenie Polsatu pojawiły się "Informacje" - pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny.

W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Polsatowi koncesję na emisję naziemną.

Chuck Norris, Natalia Oreiro i... "13 posterunek"

Pierwsze seriale pojawiły się w Polsacie już w 1995 roku. Najdłużej emitowanym był "Strażnik Teksasu", z nieśmiertelnym Chuckiem Norrisem. "Strażnik Teksasu", "Drużyna A" oraz "MacGyver" przyciągnęły męską część widowni dostarczając niemałych emocji, kobiety zaś wzruszały się losami "Zbuntowanego anioła" z urugwajską pięknością Natalią Oreiro w roli głównej. Pierwszy sezon emisji przyciągnął przed telewizory średnio ponad 4,5 mln widzów, a drugi prawie 6 mln widzów. Kolejnym sukcesem okazał się "Ostry dyżur".

Stacja regularnie wspierała również rodzimą produkcję. Pierwszy polski sitcom - "13 posterunek" (koprodukcja z Canal+) - stał się przebojem jesiennej ramówki w 1998 roku - średnia widownia przekroczyła wtedy 9 mln widzów. Jeszcze większym sukcesem okazały się "Miodowe lata". Rekordowy odcinek wyemitowany w grudniu 1998 roku oglądało średnio 9 mln 167 tys. widzów. Tysiące wiernych fanów miały także seriale komediowe - "Graczykowie", "Rodzina zastępcza" oraz obyczajowe - "Samo życie".

"Daleko od noszy" to rodzima parodia seriali medycznych z brawurowo zagranymi rolami komediowymi Pawła Wawrzeckiego, Krzysztofa Kowalewskiego i Piotra Gąssowskiego. W szpitalu nie mogło zabraknąć również personelu żeńskiego, czyli Siostry Basen -Hanny Śleszyńskiej, i doktor Karinki, czyli Anny Przybylskiej.

Niekwestionowanymi liderami są już od wielu lat: "Świat według Kiepskich" - do tej pory wyemitowano 405 premierowych odcinków, oraz "Pierwsza miłość", która z 1600 odcinkami jest absolutnym rekordzistą.

Pierwszy orgazm na antenie

Szybko, bo już w 1993 roku na antenie Polsatu pojawił się pierwszy talk show w telewizji komercyjnej - "Na każdy temat" prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Kontrowersyjne pytania zadawano zarówno wielkim osobowościom świata kultury, m.in. Elżbiecie Pendereckiej, Bogusławowi Kaczyńskiemu, Hance Bielickiej, jak i prostytutkom, drag-queens, czy gwiazdom rocka. Program złamał wszystkie tabu, i to w nim po raz pierwszy padło słowo "orgazm".

Jesienią 1997 roku pojawia się pierwszy z popularnych teleturniejów - "Idź na całość". Niespełna miesiąc po swoim debiucie prowadzone przez Zygmunta Chajzera widowisko zdeklasowało konkurencję, bijąc niepokonane wówczas "Wiadomości" w TVP1. 5 października 1997 roku wielkiego pluszowego kota Zonka, trzy bramki oraz zmagania uczestników w walce o nagrody rzeczowe (a były nimi zarówno suszarki do włosów, jak i drzwi antywłamaniowe, czy samochody) oglądało 9 mln 267 tys. widzów! Kultowy dziś Zonk jest pluszakiem unikatowym - bywa przedmiotem zaciekłych licytacji internetowych.

Podobnym hitem okazała się "Życiowa szansa" z Krzysztofem Ibiszem w roli prowadzącego.

W programie brał udział uczestnik obecny w studio oraz gracz "telefoniczny" - obaj mieli równe szanse na wygraną. Polsat wyemitował aż 270 odcinków teleturnieju.

Przy "Barze" z "Idolem"

Telewizja Polsat jako pierwsza wprowadziła na polski rynek medialny nowy gatunek, który pokazał zupełnie inne oblicze rozrywki - reality show. Na antenie stacji pojawił się "Bar" - pierwsze w Polsce widowisko rozrywkowe posiadające cechy różnych gatunków telewizyjnych, m. in. reality show i telenoweli dokumentalnej. Za tytułowym "Barem" stanął Krzysztof Ibisz a z ówczesnego "gorącego krzesła" na tron królowej przesiadła się Doda, czyli Dorota Rabczewska.

W 2002 roku pojawił się program "Idol" - to właśnie Polsat zrealizował pierwszą europejską edycję tego popularnego show na świecie. "Idol" w rekordowym tempie stał się zjawiskiem telewizyjnym i największym przedsięwzięciem medialnym Polsatu. "Idol" to setki godzin przesłuchań w największych miastach Polski oraz wielostopniowe eliminacje dokonywane przez widzów i profesjonalne jury (Ela Zapendowska, Jacek Cygan, Robert Leszczyński, Kuba Wojewódzki a później jeszcze Marcin Prokop i Maciej Maleńczuk).

Dzięki trzem edycjom muzycznego show na polskim rynku muzycznym pojawiły się nowe gwiazdy - Monika Brodka, Ania Dąbrowska, Ewelina Flinta, Szymon Wydra czy Tomek Makowiecki. Uczestnikami "Idola" byli także Paulina Sykut oraz Wojtek "Łozo" Łozowski. Finał pierwszej edycji śledziło ponad 4,4 mln widzów. Program wylansował także bezlitosnego jurora - Kubę Wojewódzkiego, jego autorski talk show widzowie Polsatu śledzili od jesieni 2002 roku; Adama Sztabę, którego aranżacje muzyczne zwalały z nóg oraz Elżbietę Zapendowską - autorkę najbardziej ciętych uwag, których możemy słuchać także dziś w show "Tylko muzyka. Must be the music".

Śpiewać każdy może

Kiedy przekonaliśmy się, że śpiewać chcą i mogą prawie wszyscy, Polsat postanowił sprawdzić, jak z piosenką poradzą sobie gwiazdy seriali. Na scenie show "jak Oni śpiewają" stanęło 68 gwiazd serialowych - od filmowego "Faraona" (Jerzego Zelnika) do Anny Muchy. Jego pierwsza edycja była najchętniej oglądanym show telewizyjnym wiosny 2007 roku, a Wielki Finał - zaciętą walkę o Brylantowy Mikrofon oglądało ponad 6 milionów widzów. Polsat zrealizował w sumie sześć edycji muzycznego show. Dla Piotra Polka, Krzysztofa Respondka i Agnieszki Włodarczyk "jak Oni śpiewają" stało się początkiem kariery wokalnej.

Prawdziwym fenomenem okazał się kolejny talent show "Tylko muzyka. Must be the music". Tym razem Polsat postanowił wyłowić spośród setek zgłoszeń nie tylko fenomenalnie śpiewających ludzi z interesującą osobnością, ale przede wszystkim tych, którzy wykonują własny repertuar! Uczestników oceniają: Kora, Elżbieta Zapendowska, Adam Sztaba i Wojtek "Łozo" Łozowski. Program stał się przebojem stacji. Każdy odcinek ogląda średnio prawie 3,5 mln widzów. Pierwszą edycję wygrał rewelacyjny zespół Enej, który przed kilkoma dniami wydał swoją 3 płytę, a trasy koncertowe zaplanowane ma już na rok z góry. Kolejnym odkryciem okazał się Maciej Czaczyk - jego piosenka "Nie bój się" autorstwa Roberta Jansona przez 5 tygodni zajmowała 3. miejsce na "POPliście" radia RMF FM.

"Tylko muzyka. Must be the music", jak żaden inny talent show tego typu, przyczynił się do wielkiego ożywienia na polskiej scenie muzycznej. Płyty wydali nie tylko finaliści programu, jak wspomniany już Enej, czy grupa Lemon, ale także uczestnicy: Eris Is My Homegirl, Olivia Livki, czy Rotten Bark. Program w raporcie specjalnym "Nadawcy 2012" Media & Marketing Polska zostaje uznany za "Hit roku".

Po ogromnym sukcesie "Tylko muzyka. Must be the music" Polsat postawił na kolejny talent show "Tylko taniec. Got to dance", który pozwala zaistnieć ludziom kochającym taniec. Uczestnicy przedstawili taką różnorodność stylów tanecznych, taką determinację w dążeniu do wygranej, że zadziwili nie tylko jury w składzie: Krystyna Mazurówna, Joanna Liszowska, Alan Andersz i Michał Malitowski, ale także podbili wymagającą publiczność. Widzowie przekonali się, że taniec, to nie tylko technika, ale przede wszystkim ogromne emocje.

We wtorek, 18 grudnia, przez scenę Teatru Wielkiego przejdzie wielki, barwny korowód aktorów, artystów i największych osobowości telewizyjnych - ludzi, którzy na stałe zapisali się w dwudziestoletniej historii stacji. Ten wieczór będzie pełen emocji.

Zapraszamy na transmisję na żywo koncertu do telewizji Polsat już od 20:00!

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizje | na żywo | telewizja | gala | Polsat | 20 lat | wielka gala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy