Reklama

"Wiedźmin": Największa filmowa katastrofa w historii polskiego kina?

Dzięki grze komputerowej autorstwa studia CD Projekt Red i najnowszemu serialowi Netfliksa "Wiedźmin" stał się marką rozpoznawalną na całym świecie. Wiele wskazuje, że popularność serii stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego będzie rosła, bo co rusz pojawiają się kolejne pomysły na wykorzystanie jej potencjału. To nie udało się jednak w przeszłości polskim twórcom, którzy przełożyli tę opowieść na język filmu już 20 lat temu. Niestety, z marnym skutkiem.

Dzięki grze komputerowej autorstwa studia CD Projekt Red i najnowszemu serialowi Netfliksa "Wiedźmin" stał się marką rozpoznawalną na całym świecie. Wiele wskazuje, że popularność serii stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego będzie rosła, bo co rusz pojawiają się kolejne pomysły na wykorzystanie jej potencjału. To nie udało się jednak w przeszłości polskim twórcom, którzy przełożyli tę opowieść na język filmu już 20 lat temu. Niestety, z marnym skutkiem.
Michał Żebrowski jako Geralt z Rivii /Niemiec /AKPA

Film "Wiedźmin" z 2001 roku wyreżyserowany został przez Marka Brodzkiego, a producentem był Lew Rywin.

Nazwisko scenarzysty, Michała Szczerbica, nie figuruje w czołówce filmu. Jak wyjaśniał reżyser Marek Brodzki, w trakcie prac realizacyjnych nad trzecią, ostatnią wersją filmu kinowego toczyły się ostre walki o jego kształt między samym reżyserem, producentem Lwem Rywinem i scenarzystą Michałem Szczerbicem. Nazwisko tego ostatniego wycofano na jego własną prośbę.

Reklama

Krytycy szybko zwrócili uwagę, że film stanowi pewną rozbudowaną... zapowiedź serialu (trafił do telewizji rok po premierze filmu), w której znalazły się najciekawsze sceny, rozwinięte później w telewizyjnej odsłonie. Sami producenci podkreślali, że film ma zachęcić widzów do obejrzenia serialu.

Mimo że przeprowadzono profesjonalną oraz efektowną kampanię promocyjną, film okazał się klapą. "Krytyka nie zostawiła na nim suchej nitki, widzowie wychodzili z kin rozczarowani. 'Wiedźminowi' zarzucano zwłaszcza niespójność fabuły i nieudane efekty specjalne, które dla utworu w tej konwencji mają przecież fundamentalne znaczenie" - czytamy w serwisie Filmpolski.pl.

"Wiedźmin" 2001: Obsada

Jednym z najlepszych elementów polskiej produkcji był obsadzony w głównej roli Michał Żebrowski. Aktor był już wówczas znany z występów w produkcjach takich jak: "Ogniem i mieczem" (1999) oraz "Pan Tadeusz" (1999). Maciej Jagodziński wcielił się z kolei w młodego Geralta z Rivii. Zbigniew Zamachowski zagrał Jaskra, a Grażyna Wolszczak - Yennefer. 

Fabuła "Wiedźmina" z 2001 roku stanowi kompilację z kilku różnych opowiadań Sapkowskiego (m.in. "Mniejsze zło", "Kwestia ceny", "Granica możliwości"). Motywem, wokół którego rozwijają się poszczególne wątki, jest rzecz jasna historia Geralta i Ciri. Niestety osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z twórczością Sapkowskiego, mogą mieć poważny problem ze zrozumieniem tej historii. 

Zdjęcia kręcone były w okolicach Gór Świętokrzyskich, w Karkonoszach, a także w pobliżu Malborka i Warszawy. Budżet produkcji wyniósł blisko 19 milionów złotych. 

Twórcą muzyki do filmu był Grzegorz Ciechowski, który za ścieżkę dźwiękową otrzymał nagrodę Orzeł w kategorii najlepsza muzyka filmowa. 

Kim jest Geralt z Rivii?

Wiedźmin przez skomplikowany proces przemian i mutacji został przygotowany do zabijania potworów zagrażających ludziom. Potworów powodowanych bądź żądzą zabijania, bądź czyjąś chorobliwą wolą lub magią. Jego przeciwnicy to wilkołaki, strzygi, wampiry, bazyliszki i inne stwory. 

Honorowy kodeks wiedźmiński zabrania mu polować na smoki, jednorożce i innych przedstawicieli ginących gatunków. Oczywiście nie powinien zabijać ludzi. Ale w tym dziwnym świecie to właśnie ludzie okazują się być największymi i najbardziej bezlitosnymi potworami. Geralt nie pozostaje obojętny na krzywdy, które pozbawieni tolerancji ludzie wyrządzają innym, w tym również przedstawicielom innych ras czy gatunków. Mutacje i przemiany, którym został poddany w dzieciństwie okazały się niedoskonałe. Zamiast bezdusznej i nieludzkiej maszyny do zabijania potworów Geralt okazuje się być człowiekiem, który jak ludzie czuje, cierpi i potrafi kochać. A przy tym posiada wszystkie nadnaturalne zdolności właściwe jego profesji. Jest to przyczyna jego wewnętrznego konfliktu, ponieważ cech wiedźminów nie akceptuje go, gdyż jest dla nich zbyt ludzki, a z kolei ludzie boją się go, bo dla nich jest przecież wiedźminem - zabójcą potworów. 

To wewnętrzne rozdarcie determinuje opowieść o nim. Geralt nie potrafi nie zareagować na wyrządzaną komuś krzywdę, być obojętnym na przemoc, okrucieństwo i nietolerancję. To co go wyróżnia i znajduje uznanie to prawość, prostota, przestrzeganie zasad, obrona słabych i pokrzywdzonych.

Zobacz również: 

"Wiedźmin": Henry Cavill naśmiewa się z Kristofera Hivju

Siedmioro nowych aktorów dołączyło do obsady drugiego sezonu "Wiedźmina" 

Są nowe zdjęcia z drugiego sezonu "Wiedźmina" 

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Sapkowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy