Reklama

Jacek Kurski: Hołd w TVP został oddany

Hołd został oddany, a TVP "dochowała wszelkiemu standardowi" właściwego przeżywania tych dramatycznych chwil - powiedział w niedzielę, 20 stycznia, prezes TVP Jacek Kurski, odnosząc się do okresu żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Hołd został oddany, a TVP "dochowała wszelkiemu standardowi" właściwego przeżywania tych dramatycznych chwil - powiedział w niedzielę, 20 stycznia, prezes TVP Jacek Kurski, odnosząc się do okresu żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Jacek Kurski uważa, że w związku z tym, co stało się w ciągu ostatnich kilku dni, TVP nie ma sobie nic do zarzucenia /Andras Szilagyi /MWMedia

W niedzielę, 13 stycznia, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Do zdarzenia doszło na scenie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec trafił do szpitala, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. W sobotę urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska od godziny 17:00 w piątek do 19:00 w sobotę obowiązywała zarządzona przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoba narodowa. Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

Pytany w niedzielę, czy liczy na to, że transmitowany w niedzielę przez TVP konkurs skoków narciarskich w Zakopanem pozwoli chociaż na chwilę rozweselić Polaków po "fatalnych wydarzeniach" w Gdańsku, Kurski odpowiedział: "Może nie rozweselić, bo to nie jest dobre słowo". "Myślę, że wrócić do normalnej atmosfery; jest czas żałoby, jest czas normalnego życia, coś się kończy i życie idzie dalej" - dodał szef telewizji publicznej.

Reklama

W ocenie Kurskiego należyty hołd "został oddany i telewizja dochowała wszelkiemu standardowi właściwego przeżywania tych dramatycznych chwil". "No ale żałoba zakończyła się wczoraj o godz. 19:00, w związku z czym już dzisiaj, myślę, kibicom należy się ta chwila radości" - stwierdził.

Materiały TVP związane ze śmiercią Adamowicza, m.in. wyemitowany w poniedziałkowych "Wiadomościach" materiał poświęcony mowie nienawiści, były w ostatnim tygodniu krytykowane m.in. przez polityków opozycji. List otwarty do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego wzywający do odwołania Jacka Kurskiego z funkcji prezesa stacji wystosował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pod jego petycją podpisało się w internecie od wtorku ponad 16 tys. osób. Wniosek do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie prezesa TVP i jego zastępcy Macieja Staneckiego złożył z kolei Kukiz'15. Oprócz tego do KRRiT wpłynęło kilkadziesiąt skarg indywidualnych dotyczących m.in. poniedziałkowego materiału "Wiadomości".

W materiale tym przypomniano zabójstwo w 2010 r. działacza PiS z Łodzi Marka Rosiaka, a jako przykłady mowy nienawiści przywołano wypowiedzi polityków opozycji m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny o "PiS-owskiej szarańczy" czy wypowiedź b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, że "trzeba czasami mieć odwagę i lać się dechą z takimi ludźmi".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Kurski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy