Reklama

"Gambit królowej": ​Słynna szachistka żąda od Netfliksa milionów odszkodowania

Legenda radzieckich szachów, Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od serwisu Netflix pięciu milionów dolarów odszkodowania za przedstawienie jej kariery w serialu "Gambit królowej" w sposób "seksistowski i oczerniający"".

Legenda radzieckich szachów, Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od serwisu Netflix pięciu milionów dolarów odszkodowania za przedstawienie jej kariery w serialu "Gambit królowej" w sposób "seksistowski i oczerniający"".
"Gambit królowej" jest "seksistowski i oczerniający"? /materiały prasowe

"Netflix bezczelnie i celowo kłamał na temat sukcesów Gaprindaszwili" - napisano w pozwie, którego kopię otrzymała agencja AFP.

Nona Gaprindaszwili pozwałą Netfliksa

W serialu, emitowanym przez platformę mającą swoją siedzibę w Kalifornii, jeden z bohaterów twierdzi, że gruzińska mistrzyni "nigdy nie mierzyła się w rywalizacji z mężczyznami".

Ten zarzut "jest ewidentnie fałszywy, a także rażąco seksistowski i oczerniający" - stwierdzono w pozwie złożonym w sądzie w Kalifornii.

Reklama

Przypomniano, że 80-letnia dziś Gaprindaszwili zmierzyła się z dziesiątkami czołowych szachistów i pokonała 28 z nich w swojej karierze.

Ponadto "Netflix przedstawia Gaprindaszwili jako Rosjankę, chociaż wiedzą, że jest Gruzinką, a Gruzini cierpieli wskutek rosyjskich rządów, gdy byli częścią Związku Radzieckiego" - dodano.

Na zarzuty Netflix odpowiedział oświadczeniem, w którym podkreślił, że ma "największy szacunek dla pani Gaprindaszwili i jej znakomitej kariery", ale uważa, że "skarga nie ma podstaw" i że będzie "zaciekle się bronić".

Urodzona w 1941 roku w Zugdidi w zachodniej Gruzji Nona Gaprindaszwili gra w szachy od 13. roku życia. W latach 1962-1978 była mistrzynią świata. W 1978 roku jako pierwsza kobieta otrzymała od międzynarodowej federacji FIDE tytuł arcymistrza (obok tytułu arcymistrzyni, który posiadała od 1976).

"Gambit królowej": O czym opowiada serial

Oparty na powieści Waltera Tevisa miniserial Netflix pt. "Gambit królowej" to opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Młoda Beth Harmon (Anya Taylor-Joy),  która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie.

Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.

"Gambit królowej", miniserial Scotta Franka i Alana Scotta, to jedna z najpopularniejszych produkcji oryginalnych dostępnych na platformie streamingowej Netflix. Skupia się ona na młodej mistrzyni szachów. Temat jest niewątpliwie intrygujący, lecz sama historia, oparta na powieści Waltera Tevisa, okazuje się dosyć sztampowa. Na szczęście Frank i Scott potrafią ją odpowiednio ograć.

Paryż, rok 1967. Dwudziestoletnią Beth Harmon (Ana Taylor-Joy), protagonistkę serialu, poznajemy, gdy ta budzi się w pokoju hotelowym po mocno zakrapianej nocy. Skacowana zdaje sobie sprawę, że w tej chwili powinna rozgrywać najważniejszą partię swojego życia przeciwko Wasilijowi Borgowowi (Marcin Dorociński) - radzieckiemu arcymistrzowi szachów. Niewiele myśląc, dziewczyna zapija psychotropy wódką i biegnie na spotkanie swego nemezis. "Gambit królowej" przedstawia jej szybką i błyskotliwą karierę oraz zmagania z licznymi nałogami.

"Historię 'od uzdolnionego amatora do wirtuoza opowiadano sto razy i sama fabuła nie wychodzi poza znany schemat "geniusza z ciągotami do autodestrukcji". Braki w oryginalności są jednak nadrabiane z nawiązką na innych polach. Największą siłą miniserialu Scotta i Franka jest jego protagonistka i barwna paleta postaci drugoplanowych. Przez większość czasu obojętna i niezainteresowana otaczającym ją światem, Beth jest w rzeczywistości siłą natury, nieuznającą sprzeciwów i wytrwale dążącą do celu. Obdarzona genialnym umysłem i płomiennymi rudymi włosami dziewczyna nie zna litości na szachownicy, poza nią popisuje się brawurą granicząca z bezczelnością - pisał o "Gambicie królowej" nasz recenzent.

Według Netfliksa serial "Gambit królowej" pobił rekordy oglądalności, osiągając 62 miliony wyświetleń w ciągu 28 dni od premiery.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gambit królowej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama