Reklama

"Dzieci wojny": Wyjątkowy projekt w telewizji HISTORY

W związku z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej telewizja HISTORY wyprodukowała serię wyjątkowych wywiadów. "Dzieci wojny" to rozmowy z Polakami, których dzieciństwo przypadło na czasy wojny.

W związku z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej telewizja HISTORY wyprodukowała serię wyjątkowych wywiadów. "Dzieci wojny" to rozmowy z Polakami, których dzieciństwo przypadło na czasy wojny.
Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" /materiały prasowe

Bohaterami cyklu "Dzieci wojny" są Ewa Frysztak-Szemioth ps. "Atma", Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" i Stanisław Rubaj. Materiały będą emitowane na antenie HISTORY przez cały wrzesień.

"Najbiedniejsze są zawsze dzieci w czasie wojny, bo są najsłabsze, najbardziej bezbronne. Wojna jest najgorszym wydarzeniem w życiu każdego narodu, żaden naród na tym nie wygrywa" - stwierdza w wywiadzie jedna z bohaterek cyklu, Wanda Traczyk-Stawska.

W serii rozmów bohaterowie opowiadają o swoich wspomnieniach z września 1939 roku, kiedy powinni byli rozpocząć rok szkolny, a wybuch wojny zmusił ich do opuszczenia domu.

Reklama

Przed kamerami opowiedzieli o tym, jak inwazja hitlerowskich Niemiec i stalinowskiej Rosji wyglądała z ich dziecięcej perspektywy. To seria bolesnych wspomnień, a także opowieść o tym, jak bycie "dzieckiem wojny" wpłynęło na ich późniejsze życie.

Bohaterowie cyklu "Dzieci wojny"

Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek"

"W dniu wybuchu wojny miałam dwanaście lat. Szkoła była odwołana, tego dnia są imieniny mojej mamy. Zwykle byli goście, a 1 września 1939 roku gości nie było, zaczęli Niemcy bombardować. Wtedy skończyło się moje dzieciństwo" - opowiada kobieta, która w dniu wybuchu wojny miała dwanaście lat.

Ewa Frysztak-Szemioth

"W dniu wybuchu wojny miałam dziewięć lat. W 1939 roku mieszkaliśmy w Wadowicach, 1 września normalnie w domu, chyba szykowałam się do szkoły. Ojciec, który był inspektorem szkolnym, normalnie rano wyszedł do pracy, po godzinie wrócił i w przedpokoju już zakrzyknął do mamy: 'Słuchaj, pakuj niezbędne rzeczy, wieczorem jest furmanka!'" - mówi bohaterka.

Stanisław Rubaj

"Dorosły byłem mając lat jedenaście czy dwanaście. Nigdy nie czułem się dzieckiem, bo jak mogłem czuć się dzieckiem, kiedy pracowałem więcej niż dorosły mężczyzna? Wojna była dla mnie jedną z największych klęsk życiowych, nigdy nie myślałem, że człowiek to przeżyje, że wróci, że kimś jeszcze będzie" - mówi bohater cyklu, który w 1939 roku miał jedenaście lat.

"Chcieliśmy opowiedzieć o rzeczywistości wojny w sposób wyjątkowy, ukazać ją oczami dzieci, którymi wówczas byli nasi bohaterowie. Zależy nam na pokazywaniu historii poprzez doświadczenia prawdziwych ludzi, którzy byli jej świadkami" - mówi Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji w A+E Networks, nadawcy HISTORY.

"Każdy z naszych bohaterów ma inną historię, a wojna zastała ich w różnych częściach kraju. Jedni zmuszeni byli uciekać przed niemieckim okupantem, inni zostali wywiezieni na wschód. Ich autentyczna relacja i wspomnienia to nie tylko bezcenne źródło informacji o historii. Wywiady z nimi to przede wszystkim cenna lekcja na temat rzeczywistości wojny z perspektywy najsłabszych" - dodaje.

Telewizja HISTORY upamiętniając 80. rocznicę ataku nazistowskich Niemiec oraz ZSRR na Polskę we wrześniu przygotowała także 40 godzin wyjątkowych dokumentów wojennych w cyklu "Tajemnice II wojny światowej". Pasmo o II wojnie światowej zostanie również pokazane w 30 krajach Europy, w tym m.in. w Rosji, krajach skandynawskich, Rumunii i na Bałkanach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: History
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy