Reklama

"5-10-15": Program jedyny w swoim rodzaju

Program "5-10-15" był jedyny w swoim rodzaju. Wychowało się na nim pokolenie obecnych 30- i 40-latków, a na jego planie debiutowało wiele gwiazd dzisiejszej telewizji i show-biznesu. To tam pierwsze dziennikarskie i aktorskie szlify zdobywali m.in. Maria Niklińska, Justyna Pochanke, Karolina Szostak, Piotr Kraśko czy Krzysztof Ibisz.

Program "5-10-15" był jedyny w swoim rodzaju. Wychowało się na nim pokolenie obecnych 30- i 40-latków, a na jego planie debiutowało wiele gwiazd dzisiejszej telewizji i show-biznesu. To tam pierwsze dziennikarskie i aktorskie szlify zdobywali m.in. Maria Niklińska, Justyna Pochanke, Karolina Szostak, Piotr Kraśko czy Krzysztof Ibisz.
Karolina Szostak, Krzysztof Ibisz i Maria Niklińska - łączy ich program "5-10-15" /AKPA

Był jednym z tych programów dla dzieci, których się nie zapomina. Znakomicie sprawdzała się w nim obowiązująca formuła - luzu, świeżości, improwizacji. Młodzi ludzie zobaczyli na ekranie rówieśników, którzy starali się mówić o ich problemach ich głosem.
 
Do dzisiaj, mimo upływu lat "5-10-15" uważane jest za telewizyjny ewenement na światową skalę. Początki magazynu sięgają 1982 roku, kiedy to Bożena Walter (znana wcześniej m.in. z legendarnego "Studia 2") otrzymała propozycję utworzenia zupełnie nowego magazynu specjalnie dla młodszych widzów. Premierowy odcinek wyemitowano 18 grudnia 1983 roku w kanale drugim TVP. Później został przeniesiony na antenę TVP 1, zastępując program "Drops" nadawany w sobotnie poranki.

Reklama

Dla małych oraz dużych

"Że co, że jak, no właśnie, 5-10-15, zaraz się zacznie, zaraz się zacznie. Nasza lampa dwóję Ci skasuje, z czego?, z czego? Z polskiego! Pokażemy filmy, jakie chcecie, zgadywanek nie zgadniecie. Karate uczymy, w zimie i w lecie. A ciosy ćwiczymy na kotlecie..." - zapowiadała tytułowa piosenka programu, co sobotę ściągając przed ekrany telewizorów miliony młodych widzów.

Nazwa "5-10-15" odnosiła się do grup wiekowych, których sprawy poruszał magazyn. Każda z nich miała swoich przedstawicieli wśród prowadzących. Twórcy programu często konfrontowali racje poszczególnych "roczników", co wywoływało śmieszne sytuacje.

Program miał stałe cykle, była wśród nich "Czarodziejska Lampa", konkurs wiedzy "Omnibus", "Szkolna Lista Przebojów", a także przegląd prasy "Shortpress". Młodzi widzowie otrzymywali też cotygodniową lekcję języka angielskiego, która polegała na słuchaniu teledysku, zapamiętywaniu słówek oraz zwrotów zawartych w prezentowanej piosence. Stałą pozycją były również seriale animowane, m.in. "Biały delfin Um", "Przygody Szczeniaka" i "Banda Owidiusza".

Początki kariery

To właśnie na planie "5-10-15" zaistniało wiele przyszłych gwiazd dzisiejszego dziennikarstwa i show-biznesu. Jako dzieci na antenie pokazali się między innymi: Marcin Tyszka (dziś znany na całym świecie fotograf, juror programu "Top Model"), Maria Niklińska (aktorka znana m.in. z roli w serialu "Klan"), Sandra Walter (prezenterka i producentka telewizyjna), Justyna Pochanke (dziennikarka "Faktów" TVN), Piotr Kraśko (dziennikarz i obecny szef "Wiadomości" TVP 1), Marcin Chochlew (aktor znany z roli Filipa Konarskiego w "Na Wspólnej"), a także Krzysztof Ibisz (dziennikarz i prezenter) oraz Małgorzata Halber (dziennikarka muzyczna). Debiutowała w nim również Karolina Szostak, którą znamy z serwisów sportowych na antenie Polsatu oraz Barbara Nowacka - obecnie aktywna działaczka polityczna.

Bardzo ważną rolę miał w "5-10-15" Wojciech Mann. W latach 80. ten doskonały dziennikarz muzyczny pojawiał się w programie jako charakterystyczny (ukryty przed wzrokiem widzów) głos. Prowadził zażarte dyskusje z młodymi gospodarzami magazynu. Wśród dorosłych współpracowników magazynu była także reżyser Barbara Borys-Damięcka oraz publicysta Zygmunt Broniarek.

Zmiany i nagły koniec

Od września 2006 roku program zmienił formułę. Podział wiekowy zanikł. Magazyn przekształcono w wejścia na żywo nazwane "Studio 5-10-15". Ostatecznie jednak twórcy wrócili do starej sprawdzonej formy. Niestety, oglądalność programu spadała. Właśn e tym ówczesne władze TVP 1 argumentowały decyzję o zakończeniu produkcji. Po 24 latach obecności na ekranach, 26 maja 2007 roku wyemitowano ostatni odcinek magazynu.

JBJ

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy