Oscary 2022
Reklama

Benedict Cumberbatch: Etatowy geniusz i... zdobywca Oscara?

W grudniu na Netfliksie zadebiutował dramat "Psie pazury", w którym główną rolę zagrał Benedict Cumberbatch. Wcielił się on w postać ranczera z Montany, który nie akceptuje dokonujących się w świecie zmian i za wszelką cenę stara się bronić tradycyjnych wzorców męskości. Za swoją kreację aktor ma szansę zgarnąć jedną z najbardziej pożądanych w świecie filmowym nagród, czyli Oscara. Tuż przed wielką galą przypominamy sylwetkę jednego z najmocniejszych kandydatów w oscarowym wyścigu.

W grudniu na Netfliksie zadebiutował dramat "Psie pazury", w którym główną rolę zagrał Benedict Cumberbatch. Wcielił się on w postać ranczera z Montany, który nie akceptuje dokonujących się w świecie zmian i za wszelką cenę stara się bronić tradycyjnych wzorców męskości. Za swoją kreację aktor ma szansę zgarnąć jedną z najbardziej pożądanych w świecie filmowym nagród, czyli Oscara. Tuż przed wielką galą przypominamy sylwetkę jednego z najmocniejszych kandydatów w oscarowym wyścigu.
Kadr z filmu "Psie pazury" /Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS /East News

Benedict Cumberbatch: Spektakularna kariera

Brytyjski aktor Benedict Cumberbatch, odtwórca tytułowej roli w serialu BBC "Sherlock", ma 45 lat. 

Nie wszyscy wiedzą, ale jedną z pierwszych ekranowych kreacji Brytyjczyka była rola Stephena Hawkinga w telewizyjnym filmie z 2004 roku. 10 lat później w filmie "Teoria wszystkiego" postać genialnego fizyka wcielił się Eddie Redmayne, za co otrzymał Oscara.

Najsłynniejszą kreacją w dorobku Cumberbatcha jest Sherlock Holmes, główny bohater serialu BBC zatytułowanego po prostu "Sherlock": współczesna wersja legendarnego detektywa; znudzony, obdarzony ponadprzeciętną inteligencją socjopata, emocjonalny ignorant recytujący słynne "holmesowskie" dedukcje z prędkością statku kosmicznego.

Reklama

W trylogii Petera Jacksona "Hobbit" Benedict Cumberbach wcielił się w postać smoka Smauga. W szpiegowskim thrillerze "Piąta władza" Cumberbatch zagrał założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks - Juliana Assange'a.

Pytany o to, jak to się dzieje, że tak często grywa nieprzeciętne umysły, Cumberbatch odpowiedział: - Jeśli faktycznie tak mnie postrzegają, to nie jest to najgorszy los, ale wątpię, by faktycznie była to moja specjalizacja - i zaraz zwrócił uwagę, że był też mężem stanu Williamem Pittem w "Głosie wolności", właścicielem plantacji w "Zniewolonym. 12 Years a Slave", a także tajnym agentem w "Szpiegu", oficerem kawalerii w "Czasie wojny" i demonicznym pedofilem-gwałcicielem w "Pokucie".

Ranczer z Montany

Benedict Cumberbatch w nowym filmie Jane Campion "Psie pazury" wcielił się w ranczera z Montany, który nie potrafi zaakceptować nowej rodziny brata. Stojąc na straży tradycyjnego wzorca męskości, za wszelką cenę stara się uprzykrzyć życie bratowej i jej nastoletniemu synowi, którego uważa za zniewieściałego. Wkrótce okazuje się, że pod maską brutalności kryje się samotność i zagubienie bohatera, który tłumi w sobie żal po stracie bliskiej osoby.



Jak później przyznawał była to dla niego wymagająca rola, do której musiał się odpowiednio przygotować. W rozmowie z "USA Today" Cumberbatch zdradził, co robił, by wypaść jak najbardziej wiarygodnie. Aby sportretować kowboja o antypatycznym usposobieniu i - jak sam to określił - "niesamowicie zmysłowej, zwierzęcej naturze", aktor postanowił przeprowadzić osobliwy eksperyment. Przez wiele dni spędzonych na planie produkcji nie mył się, do czego początkowo zachęcała go sama reżyserka.

Benedict Cumberbatch: Dotknie go "klątwa penisa"?

Benedict Cumberbatch jest wymieniany w gronie faworytów do zdobycia w przyszłym roku Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Jest jednak pewien szkopuł - aktor w filmie "Psie pazury" musiał pokazać się na ekranie zupełnie nago. Właśnie ta nagość może być przeszkodą w zdobyciu statuetki. Historia Oscarów pozwala bowiem wysnuć wniosek, że członkowie Akademii nie przepadają za tego typu odwagą.

Benedict Cumberbatch w "Psich pazurach" widoczny jest na golasa podczas kąpieli w błocie. Pytanie: co z tym faktem zrobią członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jak wylicza portal "Variety", w przeszłości kilku murowanych kandydatów do Oscara, którzy zaprezentowali się nago na ekranie, statuetki nie otrzymało. Nazywa się to nawet "klątwą penisa".

Najbardziej jaskrawy przykład to Michael Fassbender w filmie "Wstyd". Rola w tym filmie przysporzyła mu wielu zachwytów nie tylko ze względu na jego umiejętności aktorskie, ale i walory fizyczne. "Mógłbyś grać w golfa, trzymając obie ręce za plecami" - mówił o nim George Clooney, odbierając Złoty Glob za rolę w filmie "Spadkobiercy". Płynące zewsząd pochwały nie wystarczyły, Fassbender nie otrzymał nawet nominacji do Oscara.

Zobacz również:

Węże 2022: Znamy nominacje

Oscary 2022: "CODA" będzie "Rockym" tegorocznej ceremonii?

Oscary 2022: Rachel Zegler jednak pojawi się na gali

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Benedict Cumberbatch | Oscary 2022
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy