Oscary 2014

Oscary 2014: Poznaliśmy nominacje

Filmy "American Hustle" Davida O. Russella i "Grawitacja" Alfonso Cuarona otrzymały najwięcej, aż 10 nominacji do Oscarów. 9 szans na statuetki Akademii ma również "Zniewolony. 12 Years of Slave" Steve'a McQueena.

Zgodnie z przewidywaniami, najwięcej nominacji do tegorocznych nagród Akademii otrzymały obrazy, które triumfowały wcześniej podczas ceremonii wręczenia Złotych Globów.

Reklama

Na czele listy nominowanych - z dziesięcioma szansami na statuetkę - znalazł się film "American Hustle", którego akcję osadzono w uwodzicielskim świecie jednego z najbardziej szokujących skandali, jakie wstrząsnęły Ameryką. Reżyser David O. Russell opowiada historię błyskotliwego oszusta Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), który wraz z partnerką i kochanką, Brytyjką Sydney Prosser (Amy Adams) zostaje zmuszony do pracy dla niezrównoważonego agenta FBI Richiego DiMaso (Bradley Cooper). DiMaso wciąga parę w równie niebezpieczny co pociągający świat wpływowych lobbystów i mafii.

Oprócz nominacji w kategorii "najlepszy film", "najlepszy reżyser" (David O. Russell) i "najlepszy scenariusz oryginalny" (Eric Warren Singer, David O. Russell), "American Hustle" zapewnił oscarowe szanse aż 4 aktorom: o nagrodę Akademii powalczą zarówno odtwórcy ról pierwszoplanowych: Christian Bale i Amy Adams, jak i gwiazdy drugiego planu: Jenifer Lawrence i Bradley Cooper.

Ponadto film "American Hustle" otrzymał również nominacje w kategoriach: "najlepsza scenografia", "najlepszy montaż" i "najlepsze kostiumy".


Wyrównaną walkę z "American Hustle" toczyć będzie w tym roku "Grawitacja" Alfonso Cuarona. Kosmiczna produkcja 3D również otrzymała 10 nominacji, większość w nich w technicznych kategoriach, jak m.in. "najlepszy montaż", "najlepsze zdjęcia", "najlepszy dźwięk",czy "najlepsza scenografia". Obok oscarowej szansy dla reżysera Alfonso Cuarona, członkowie Akademii wyróżnili również aktorską kreację Sandry Bullock.

Tylko jedną oscarową szansę mniej otrzymał dramat Steve'a McQueena "Zniewolony. 12 Years of Slave". Na wyróżnienie zasłużyła aż trójka aktorów ekranizacji wstrząsających wspomnień Salomona Northupa: z Christianem Balem o tytuł najlepszego aktora rywalizował będzie Chiwetel Ejiofor, z kolei w kategoriach drugoplanowych na liście nominowanych znaleźli się Michael Fassbender i Lupita Nyong'o.

Obok nominacji w głównych kategoriach - najlepszy film, najlepszy reżyser , najlepszy scenariusz adaptowany (John Ridley), "Zniewolony" walczył będzie również o Oscara z "American Hustle" na trzech innych polach: "najlepsza scenografia", "najlepszy montaż" i 'najlepsze kostiumy".


Po 6 nominacji do Oscara otrzymały aż 3 tytuły: "Nebraska" Alexandra Payne'a, "Kapitan Phillips" Paula Greengrassa oraz "Witaj w klubie"Jean-Marca Vallée.

O tytuł najlepszego aktora, obok Christiana Bale'a ("American Hustle") i Chiwetela Ejiofora ("Zniewolony"), walczyć będą: Bruce Dern ("Nebraska"), Matthew McCounaghey ("Witaj w klubie") i Leonardo DiCaprio ("Wilk z Wall Street").

Rywalizację z Sandra Bullock ("Grawitacja") w kategorii najlepsza aktorka podejmą zaś: Amy Adams "(American Hustle"), Cate Blanchett ("Blue Jasmine") i dwie weteranki: Judi Dench ("Tajemnica Filomeny") oraz Meryl Streep "(Sierpień w hrabstwie Osage").

O tytuł najlepszego aktora drugoplanowego powalczą: Bradley Cooper ("American Hustle"), Michael Fassbender ("Zniewolony"), Jared Leto ("Witaj w klubie"), Jonah Hill ("Wilk z Wall Street") i debiutant Barkhad Abdi ("Kapitan Phillips"). Co ciekawe, Akademia pominęła nazwisko Toma Hanksa, który "Kapitanie Phillipsie" wciela się w tytułowa rolę.

Wśród pań Oscar dla najlepszej gwiazdy drugiego planu trafi do kogoś z piątki: Sally Hawkins ("Blue Jasmine"), Jennifer Lawrence ("American Hustle"), Lupita Nyong'o ("Zniewolony"), Julia Roberts ("Sierpień w hrabstwie Osage") i June Squibb ("Nebraska").

Pięć tytułów znalazło się w gronie nominowanych w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Swoich przedstawicieli w oscarowej stawce będzie miała: Dania ("Polowanie"), Belgia ("W kręgu miłości"), Włochy ("Wielkie piękno"), Palestyna ("Omar") i Kambodża ("The Missing Picture").

Transmisję 86. gali wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej będziemy mogli zobaczyć na antenie Canal+. Telewizyjny wieczór rozpocznie się o godz. 2.30 w nocy z 2 na 3 marca. Poprzedzi ją półgodzinna relacja na żywo z czerwonego dywanu sprzed Dolby Theatre, w którym odbędzie się uroczystość.

W studiu Canal+ w Warszawie wydarzenia z Los Angeles będzie śledził Tomasz Raczek wraz z gośćmi. W programie, podczas kilkunastu wejść w trakcie gali, będą oni komentowali to, co wydarzy się na Hollywood Boulevard.


Najlepszy film:

"American Hustle"
"Grawitacja"
"Kapitan Phillips"
"Ona"
"Nebraska"
"Tajemnica Filomeny"
"Wilk z Wall Street"
"Witaj w klubie"
"Zniewolony. 12 Years a Slave"

Najlepsza reżyseria:

Alfonso Cuaron - "Grawitacja"
Steve McQueen - "Zniewolony. 12 Years a Slave"
David O. Russell - "American Hustle"
Alexander Payne - "Nebraska"
Martin Scorsese - "Wilk z Wall Street"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Christian Bale - "American Hustle"
Bruce Dern - "Nebraska"
Leonardo DiCaprio - "Wilk z Wall Street"
Chiwetel Ejiofor - "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Matthew McConaughey - "Witaj w klubie"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Amy Adams - "American Hustle"
Cate Blanchett - "Blue Jasmine"
Sandra Bullock - "Grawitacja"
Judi Dench - "Tajemnica Filomeny"
Meryl Streep - "Sierpień w hrabstwie Osage"

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Barkhad Abdi - "Kapitan Phillips"
Bradley Cooper - "American Hustle"
Michael Fassbender - "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Jonah Hill - "Wilk z Wall Street"
Jared Leto - "Witaj w klubie"

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Sally Hawkins - "Blue Jasmine"
Jennifer Lawrence - "American Hustle"
Lupita Nyong'o - "Zniewolony. 12 Years a Slave
Julia Roberts - "Sierpień w hrabstwie Osage"
June Squibb - "Nebraska"

Najlepszy nieanglojęzyczny film:

"Polowanie" (Dania)
"W kręgu miłości" (Belgia)
"Wielkie piękno" (Włochy)
"Omar" (Palestyna)
"The Missing Picture" (Kambodża)

Najlepsza animacja:

"Ernest and Celestine"
"Kraina lodu"
"Krudowie"
"Minionki rozrabiają"
"The Wind Rises"

Najlepszy film dokumentalny:

"Scena zbrodni" - Joshua Oppenheimer i Signe Byrge Sorensen
"Piękna i Bokser" - Zachary Heinzerling i Lydia Dean Pilcher
"Brudne wojny" - Richard Rowley i Jeremy Scahill
"Al Midan" - Jehane Noujaim i Karim Amer
"O krok od sławy" - Morgan Neville, Caitrin Rogers, Gil Friesen

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Eric Warren Singer i David O. Russell - "American Hustle"
Woody Allen - "Blue Jasmine"
Craig Borten i Melisa Wallack - "Witaj w klubie"
Spike Jonze - "Ona"
Bob Nelson - "Nebraska"

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke - "Przed północą"
Billy Ray - "Kapitan Phillips"
Steve Coogan i Jeff Pope - "Tajemnica Filomeny"
John Ridley - "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Terence Winter - "Wilk z Wall Street"

Najlepsze zdjęcia:

Philippe Le Sourd - "Wielki mistrz"
Emmanuel Lubezki - "Grawitacja"
Bruno Delbonnel - "Co jest grane, Davis?"
Phedon Papamichael - "Nebraska"
Roger A. Deakins - "Labirynt"

Najlepsza muzyka:

John Williams - "Złodziejka książek"
Steven Price - "Grawitacja"
William Butler i Owen Pallett - "Ona"
Alexandre Desplat - "Tajemnica Filomeny"
Thomas Newman - "Ratując pana Banksa"

Najlepsza piosenka:

"Happy" z "Minionki rozrabiają" (muzyka i słowa: Pharrell Williams)
"Let It Go" z "Krainy lodu" (muzyka i słowa Kristen Anderson-Lopez oraz Robert Lopez)
"The Moon Song" z "Ona" (muzyka: Karen O, słowa: Karen O i Spike Jonze
"Ordinary Love" z "Mandela: long Walk to Freedom" (muzyka: U2 - Paul Hewson, Dave Evans, Adam Clayton i Larry Mullen, słowa: Paul Hewson)

Najlepszy montaż:

Jay Cassidy, Crispin Struthers i Alan Baumgarten - "American Hustle"
Christopher Rouse - "Kapitan Phillips"
John Mac McMurphy i Martin Pensa - "Witaj w klubie"
Alfonso Cuarón i Mark Sanger - "Grawitacja"
Joe Walker - "Zniewolony. 12 Years a Slave"

Najlepsze kostiumy:

Michael Wilkinson - "American Hustle"
William Chang Suk Ping - "Wielki mistrz"
Catherine Martin - "Wielki Gatsby"
Michael O'Connor - "The Invisible Woman"
Patricia Norris - "Zniewolony. 12 Years a Slave"

Najlepsza scenografia:

Judy Becker I Heather Loeffler - "American Hustle"
Andy Nicholson, Rosie Goodwin i Joanne Woollard - "Grawitacja"
Catherine Martin i Beverley Dunn - "Wielki Gatsby"
K.K. Barrett i Gene Serdena - "Ona"
Adam Stockhausen i Alice Baker - "Zniewolony. 12 Years a Slave"

Najlepsza charakteryzacja:

Adruitha Lee i Robin Mathews - "Witaj w klubie"
Stephen Prouty - "Jackass: Bezwstydny dziadek"
Joel Harlow i Gloria Pasqua-Casny - "Jeździec znikąd"

Najlepszy dźwięk:

Steve Boeddeker i Richard Hymns "All is Lost"
Oliver Tarney - "Kapitan Phillips"
Glenn Freemantle - "Grawitacja"
Brent Burge - "Hobbit: Pustkowie Smauga"
Wylie Stateman - "Lone Survivor"

Najlepszy montaż dźwięku:

Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith i Chris Munro - "Kapitan Phillips"
Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead i Chris Munro - "Grawitacja"
Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick i Tony Johnson - "Hobbit: Pustkowie Smauga"
Skip Lievsay, Greg Orloff i Peter F. Kurland - "Co jest grane, Davis?"
Andy Koyama, Beau Borders and David Brownlow - "Lone Survivor"

Najlepsze efekty wizualne:

Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk i Neil Corbould - "Grawitacja"
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i Eric Reynolds - "Hobbit: Pustkowie Smauga"
Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash i Dan Sudick - "Iron Man 3"
Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams i John Frazier - "Jeździec znikąd"
Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann i Burt Dalton - "W ciemność. Star Trek"

Najlepszy film krótkometrażowy:

"Aquel No Era Yo (That Wasn't Me)" - Esteban Crespo
"Avant Que De Tout Perdre (Just Before Losing Everything)" - Xavier Legrand i Alexandre Gavras
"Helium" - Anders Walter i Kim Magnusson
"Pitääkö Mun Kaikki Hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?)" - Selma Vilhunen i Kirsikka Saari
"The Voorman Problem" - Mark Gill i Baldwin Li

Najlepszy dokument krótkometrażowy:

"CaveDigger" - Jeffrey Karoff
"Facing Fear" - Jason Cohen
"Karama Has No Walls" - Sara Ishaq
"The Lady in Number 6: Music Saved My Life" - Malcolm Clarke i Nicholas Reed
"Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall" - Edgar Barens

Najlepsza krótkometrażowa animacja:

"Feral" - Daniel Sousa i Dan Golden
"Get a Horse!" - Lauren MacMullan i Dorothy McKim
"Mr. Hublot" - Laurent Witz i Alexandre Espigares
"Possesions" - Shuhei Morita
"Room on the Broom" - Max Lang i Jan Lachauer

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!