#MeToo - zaczęło się od Harveya Weinsteina
Reklama

Roman Polański wykluczony z Amerykańskiej Akademii Filmowej

Roman Polański i Bill Cosby zostali wydaleni z Amerykańskiej Akademii Filmowej za czyny z przeszłości. Głosowanie w tej sprawie odbyło się we wtorek w nocy, ale oświadczenie wydano w czwartek, 3 maja.

Roman Polański i Bill Cosby zostali wydaleni z Amerykańskiej Akademii Filmowej za czyny z przeszłości. Głosowanie w tej sprawie odbyło się we wtorek w nocy, ale oświadczenie wydano w czwartek, 3 maja.
Roman Polański /AP Photo/Francois Mori /East News

Roman Polański, który otrzymał w 2003 roku Oscara za film "Pianista", jest ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości od 1977 roku, gdy zbiegł z USA przed ogłoszeniem wyroku w sądzie w Los Angeles w sprawie o gwałt na nieletniej. Jest oskarżony o podanie w 1977 roku środka usypiającego i alkoholu 13-letniej wówczas Samancie Gailey (obecnie Geimer) i doprowadzenie do stosunku seksualnego w domu aktora Jacka Nicholsona.

Geimer wielokrotnie oświadczała, że przebaczyła Polańskiemu i w 2008 r., bezskutecznie, wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy, aby "zaoszczędzić dalszych cierpień jej i rodzinie".

Reklama

Polański kilkakrotnie próbował doprowadzić do zakończenia procesu bez konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie. Żadna z dotychczasowych prób nie powiodła się. W lutym media informowały, że reżyser chciałby wrócić do Stanów Zjednoczonych i między innymi odwiedzić grób Sharon Tate.

Roman Polański w tym tygodniu gości w Krakowie. 1 maja spotkał się z widzami w Cricotece. 2 maja reżyser zasiadł na widowni kina Kijów, gdzie odbyła się polska premiera jego najnowszego obrazu "Prawdziwa historia". Pokaz odbył się w ramach festiwalu Netia Off Camera.

Słynny amerykański aktor Bill Cosby to pierwszy celebryta skazany w erze #MeToo. Pod koniec kwietnia został uznany za winnego przemocy seksualnej wobec Andrei Constand. Była koszykarka oskarżyła 80-letniego dziś Cosby'ego o to, że w 2004 roku odurzył ją tabletką gwałtu, a następnie zgwałcił. Prokuratura postawiła znanemu komikowi trzy zarzuty i w każdym przypadku Cosby został uznany za winnego. Grozi mu 30 lat więzienia.

"To zwycięstwo nie tylko tych wszystkich kobiet, które zostały zgwałcone przez Cosby'ego, ale wszystkich kobiet, które dotknęła taka tragedia. Czuję, że moja wiara w ludzkość została przywrócona" - powiedziała jedna z prokuratorów Lily Bernard.

Roman Polański mieszka i tworzy obecnie we Francji i w Szwajcarii, często odwiedza również Polskę. Zarówno Szwajcaria, jak i Polska odrzuciły amerykańskie wnioski o ekstradycję reżysera do USA. Francja nie ma umowy o ekstradycji z USA.

Najnowszy film Romana Polańskiego "Prawdziwa historia" to thriller psychologiczny o rodzącej się przyjaźni popularnej pisarki z tajemniczą czytelniczką, która z czasem ujawnia swoje mroczne oblicze.

Delphine (Emmanuelle Seigner) to poczytna paryska pisarka, która od jakiegoś czasu cierpi na brak weny. Gdy pewnego dnia w trakcie podpisywania książek poznaje tajemniczą kobietę(Eva Green),jej życie zaczyna stopniowo zbaczać z wcześniej wytyczonego toru. Między kobietami rodzi się relacja, która z czasem z przyjaźni zmienia się w toksyczne uzależnienie. Delphine zaczyna tracić kontrolę nad swoim życiem, a wszystko co uważała dotychczas za pewnik, zmienia swe pierwotne znaczenie.

"Prawdziwa historia" trafi na ekrany polskich kin 11 maja 2018 roku.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: Roman Polański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy