Cannes 2022
Reklama

Film zabitego w Mariupolu reżysera zostanie pokazany na festiwalu w Cannes

W programie tegorocznej edycji festiwalu filmowego w Cannes znajdzie się film "Mariupol 2" w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa - zabitego w Mariupolu litewskiego filmowca - poinformowali organizatorzy imprezy.

W programie tegorocznej edycji festiwalu filmowego w Cannes znajdzie się film "Mariupol 2" w reżyserii Mantasa Kvedaravičiusa - zabitego w Mariupolu litewskiego filmowca - poinformowali organizatorzy imprezy.
Mantas Kvedaravičius /© International Film Critics' Week /materiały prasowe

Litewski dokumentalista Mantas Kvedaravičius zginął w Mariupolu na początku kwietnia. Mężczyzna został wzięty do niewoli przez Rosjan, a następnie zastrzelony. Ciało reżysera miło zostać porzucone na ulicy. Miał 45 lat.

Narzeczona reżysera, Hanna Bilobrova, która razem z nim przebywała w Mariupolu, zdołała wydostać się z miasta razem z nakręconym przez filmowca materiałem. Razem z montażystą Kvedaravičiusa - Dounią Sichovem - stworzyli na podstawie zarejestrowanych ujęć film, który zatytułowali "Mariupol 2". Reżyser wrócił w nim po sześciu latach do bohaterów zrealizowanego w 2016 roku "Mariupola".

Reklama

"Czy wiesz, co jest najbardziej niezwykłego w Mariupolu? Żaden z jego mieszkańców nie bał się śmierci, nawet gdy tam była. Śmierć była już obecna i nikt nie chciał umrzeć bez celu. Ludzie wspierali się nawzajem z narażeniem życia. Palą i rozmawiają na zewnątrz, pomimo bomb. Nie było już żadnych pieniędzy, a życie stało się zbyt krótkie, aby je zapamiętać, więc ludzie byli zadowoleni z tego, co mieli i przekraczali swoje granice. Nie było już żadnej przeszłości ani przyszłości, żadnego osądzania, żadnego sugerowania. To było niebo w piekle, delikatne skrzydła motyla trzepoczące coraz bliżej siebie, zapach śmierci w jej surowym wymiarze. To było bicie serca życia" - brzmi opis filmu, sporządzony z notatek reżysera.

 

Mantas Kvedaravičius: Opowiadał o życiu w Mariupolu

Mantas Kvedaravičius zbierał i dokumentował historie osób zaginionych i torturowanych na północnym Kaukazie. Najpopularniejszy film reżysera "Barzakh" został zaprezentowany na Berlińskim Festiwalu Filmowym "Panorama". Obraz pokazuje tortury i przemoc w Czeczenii. Film był wyświetlany na ponad 40 międzynarodowych festiwalach i zdobył przeszło 15 nagród. 

W 2016 roku reżyser nakręcił prezentowany na festiwalu Millenium Docs Against Gravity dokument "Mariupol". Produkcja opowiadała o życiu na terenie stale zagrożonym konfliktami zbrojnymi. W filmie skupił się na codzienności ludzi, którzy mimo trwającej wojny starali się żyć normalnie. 

Czytaj więcej:

Gwiazdy, które straciły dzieci. Kogo nie oszczędził los?

Kina wypełniły się widzami, jak przed pandemią

"Krime Story. Love Story" już na Netfliksie. Wiktoria Gąsiewska w nagich scenach

Lista partnerów i partnerek seksualnych Amber Heard. Kto się na niej znalazł?

"Boscy": Antonio Banderas i Penélope Cruz to duet idealny?

Więcej newsów o filmach, gwiazdach i programach telewizyjnych, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku Interia Film.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cannes 2022
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy