Reklama

"Watchmen: Strażnicy": MASKI STRAŻNIKÓW

Akcja filmu "Watchmen: Strażnicy" rozgrywa się w świecie na krawędzi wojny, w którym super-bohaterowie w kostiumach zwani Strażnikami, zostają wypchnięci poza nawias społeczeństwa przez obywateli, którzy kiedyś ich czcili, potem jednak zaczęli się ich obawiać i gardzić nimi.

Akcja filmu "Watchmen: Strażnicy" rozgrywa się w świecie na krawędzi wojny, w którym super-bohaterowie w kostiumach zwani Strażnikami, zostają wypchnięci poza nawias społeczeństwa przez obywateli, którzy kiedyś ich czcili, potem jednak zaczęli się ich obawiać i gardzić nimi.

Unikalność projektu zwróciła uwagę wielu gwiazd. "Przesłuchaliśmy mnóstwo aktorów", mówi Levin. "Ostatecznie obsada, którą skompletowaliśmy to nie tylko utalentowani aktorzy, ale ludzie, którzy całkowicie wierzą w to co mówią i w postaci, które grają."

Obsadzony w roli Rorschacha, Jackie Earle Haley był porażony możliwością wcielenia się w "kryjącego się za maską człowieka", mówi. "Film pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, gdyby ludzie naprawdę przebierali się w kostiumy i zajmowali strażą obywatelską. Jakie słabostki, moralność, wiara mogą popychać do takiego działania?"

Reklama

Zanim jeszcze Snyder zaangażował aktorów do poszczególnych ról, fani od jakiegoś czasu starali się zrobić to za niego. "Jakieś trzy lata temu," wspomina Haley, "internauci zasugerowali, żebym to właśnie ja zagrał Rorschacha. Nie znałem wtedy tego komiksu, ale kiedy go przeczytałem zafascynował mnie. Wiedziałem już, że jeśli na jego podstawie będzie realizowany film, będę walczył o tę rolę."

W pewien sposób, psychikę i poczucie honoru Rorschacha odzwierciedla maska, jaką nosi - z przesuwającymi się czarnymi i białymi plamami, przypominającymi kleksy. "W Rorschachu jest coś mrocznego," mówi Snyder. "Jest w filmie detektywem, ale w jego bezkompromisowym pragnieniu sprawiedliwości jest coś psychopatycznego. To fascynująca postać. Pochodzi z rozbitej rodziny, dorastał na ulicy, a potem stopniowo - w masce i bez niej - stawał się Rorschachem."

Akcja filmu rozpoczyna się, kiedy Rorschach odkrywa, że Edward Blake, znany także jako Komediant zostaje zamordowany, wypchnięty z 30-piętra z okna swojego apartamentu. Rozczarowany Komediant, kiedyś maszyna do zabijania przez wiele lat wykonująca niewdzięczne prace na zlecenie rządu zarówno w czasach wojny i pokoju, postrzega świat, jako miejsce, gdzie zarówno drobne akty przemocy, jak i bohaterstwa tak samo nie czynią żadnej różnicy.

Rorschach uważa, że ktoś pozbywa się bohaterów, a pierwszym celem stał się właśnie Komediant. Zamierza ostrzec członków grupy, którzy wcześniej walczyli u jego boku - sześć osób, które połączyło przeznaczenie i pragnienie wymierzania własnego rodzaju sprawiedliwości. Jako pierwszego odwiedza Dana Dreiberga, który jako Nocny Puchacz II, był jego partnerem w dniach chwały Masek.

Dan prowadzi teraz spokojne życie i co tydzień odwiedza swojego poprzednika Nocnego Puchacza, Hollisa Masona (Stephen McHattie), aby powspominać przy piwie. "Dan stał się miękki. Zarówno pod względem fizycznym, politycznym, jak i seksualnym..." mówi aktor Patrick Wilson. "Bez kostiumu, nie posiada tożsamości. Nie ma swojego miejsca w społeczeństwie, a stając w obliczu problemów czuje się bezsilny. Jest przerażony mając ponownie założyć kostium, ale jednocześnie czujemy, że nie może żyć bez bycia Nocnym Puchaczem."

Adrian Veidt vel Ozymandias idealnie potrafił wykorzystać to, że kiedyś sam był jedną z Masek. Najinteligentniejszy człowiek na świecie, a obecnie jeden z najbogatszych, Veidt przeszedł na emeryturę tuż przed przyjęciem Aktu Keene'a zakazującego działalności super-bohaterów i zbił fortunę eksploatując erę zamaskowanych strażników - figurki akcji, filmy rysunkowe, perfumy, książki. Ogarnięty obsesją dotyczącą podbojów Aleksandra Wielkiego i egipskiego faraona Ramzesa II (Ozymandiasz to grecka nazwa Ramzesa II), Veidt cały czas wierzy w to, że jest przeznaczony do wyższych celów.

Przed wypadkiem w laboratorium nuklearnym, który na zawsze zmienił jego życie, dr Manhatan był Jonem Ostermanem, synem zegarmistrza, błyskotliwego fizyka i "kwintesencji mężczyzny lat 50-tych," mówi Billy Crudup, aktor kryjący się za niebieskim światłem, które emanuje z ciała Manhattana.

Wypadek zamienił Jona Ostermana w super-istotę, która doświadcza w jednym momencie przeszłości, teraźniejszości, przyszłości i posiada moc kontrolowania materii.

Jedyną ludzką istotą prawdziwie związaną z dr Manhattanem jest Laurie Jupiter czyli Jedwabna Zjawa II, która zakochała się w nim jako nastolatka. W postać Laurie wcieliła się Malin Akerman, która stwierdza, "Laurie była w nim po uszy zakochana, ale kiedy stawał się coraz bardziej odległy, w ich relacjach nie było już dla niej miejsca. Dziewczyna czuje, że praca Manhatana jest dla niego najważniejsza. Im bardziej mężczyzna się od niej oddala, tym bardziej traci ona swoją tożsamość."

Po morderstwie Komedianta, Laurie zaczyna spotykać się z Danem Dreibergiem, który podziela jej poczucie straty. "Ponowne spotkanie Dana sprawia, że Laurie znowu czuje się kobietą," mówi Akerman. "Od Bóg wie ilu lat, po raz pierwszy ktoś patrzy na nią jak na człowieka. Dzięki temu ponownie zaczyna odczuwać potrzebę adrenaliny, jaką czuła, kiedy była Silk Spectre (Jedwabną Zjawą)."

Do bycia super-bohaterem zachęciła Laurie jej matka, Sally Jupiter, która była pierwszą Jedwabną Zjawą. "Jako Silk Spectre II (Jedwabna Zjawa), Laurie nauczyła się walczyć jak mężczyzna," mówi Akerman. "Chociaż mogłoby się wydawać, że niechętnie stawała się Maską to jednak gdzieś głęboko uwielbiała tę stronę swojej osobowości."

Uwodzicielska Sally Jupiter zamieszkała w społeczności emerytów w Kalifornii spędzając czas na wspominaniu chwil, kiedy jako kobieta-wojownik była na oczach wszystkich. "Sally reprezentuje starą szkołę super-bohaterów, podobnie zresztą jak Komediant," mówi Snyder. "Byli wtedy jak gwiazdy filmowe. Dlatego też Sally czuje się teraz jak przygasła gwiazda, która nigdy nie była w stanie odzyskać dawnej sławy i uwagi jaką jej poświęcano."

Carla Gugino określa graną przez siebie postać, jako kogoś kto "lubi myśleć o sobie, jako kimś lepszym niż naprawdę jest. Sally oczywiście chciała zwalczać przestępczość, ale chciała też, żeby zwracano na nią uwagę. Kiedy osiągnęła pewien wiek narzuciła ten styl życia swojej córce. Sally to kobieta zakochana w Komediancie, chociaż tak naprawdę nigdy nie mogli być razem."

Poza bohaterami znanymi z komiksu, w filmie występują słynne postaci z tamtych czasów. Dzięki charakteryzatorom kierowanym przez Grega Cannoma możemy zobaczyć na ekranie takie historyczne postaci jak prezydenci Kennedy i Nixon, czy też odmłodzone wersje Micka Jaggera, Davida Bowie, Annie Leibowitz i zespołu The Village People.

W filmie "Watchmen: Strażnicy" bardzo istotna jest także muzyka i dlatego usłyszymy w nim klasyczne utwory tak legendarnych artystów jak Nat "King" Cole, Billie Holiday, Simon & Garfunkel, Jimi Hendrix i Janis Joplin. Dodatkowo zespół My Chemical Romance wykonuje swoją wersję piosenki Boba Dylana "Desolation Row."

Kiedy wskazówka Zegara Dnia Zagłady przesuwa się coraz bliżej północy, a ludzkość znajduje się w jego cieniu, zamaskowani bohaterowie - samotni i owładnięci megalomanią, współczujący i poruszeni, kochający i odrzuceni, ludzcy lub obdarzeni nadprzyrodzoną mocą - muszą zdecydować czy świat rzeczywiście należy do nich, czy może ich przeznaczeniem jest po prostu odnalezienie siebie w nowej misji.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Watchmen: Strażnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy