Reklama

"Niebezpieczna metoda": AKTORZY O GŁÓWNYCH BOHATERACH

U podstaw sukcesu filmu tkwi jego obsada. "David bardzo chciał, żeby zagrali Michael Fassbender, Viggo Mortensen, Keira Knightley i Vincent Cassel. To doskonały wybór" - podkreśla Jeremy Thomas.

Michael Fassbender - Carl Jung

W postać Junga wcielił się jeden z najciekawszych współczesnych aktorów młodego pokolenia, wszechstronnie utalentowany i rozchwytywany Michael Fassbender. Ta propozycja szalenie go zaintrygowała. Nie wiedział wcześniej o związku Junga z Sabiną. Nie miał pojęcia, jaką rolę kobieta ta odegrała w psychoanalizie.

Reklama

"Z poszukiwań Christophera Hamptona wynika, iż Sabina faktycznie wpłynęła na Junga w zakresie jego teorii dotyczących osobowości introwertycznych i ekstrawertycznych. Jej wpływ na obydwu naukowców nie został do tej pory wystarczająco doceniony" - mówi Fassbender.

"Niesamowita jest dynamika tego trójkąta. Sabina weszła pomiędzy Junga i Freuda i podzieliła ich, choć absolutnie nie miała takiego zamiaru. Chciała, by współpracowali, bo uważała to za konieczne dla dalszego rozwoju psychologii" - kontynuuje aktor.

"Bardzo łatwo identyfikować się ze scenami, które widzimy na ekranie. Obserwujemy prawdziwych ludzi, którzy zachowują się tak, jak my. Targają nimi te same żądze"- opowiada Fassbender o "Niebezpiecznej metodzie".

"Niebezpieczna metoda wciąga ze względu na to, iż opowiada o nieznanych faktach z życia słynnych ludzi. To przewrotna opowieść" - podsumowuje Fassbender, który był zachwycony możliwością współpracy z Hamptonem i Cronenbergiem.

Keira Knightley - Sabina Spielrein

W kluczową dla dramatu postać Sabiny wcieliła się Keira Knightley. Wyzwanie podjęła natychmiast po przeczytaniu scenariusza. Od razu też postanowiła zgłębić świat psychoanalizy i dowiedzieć się jak najwięcej na temat Spielrein. Ta rola pobudzała jej wyobraźnię.

"Zachwyciło mnie to, iż opowieść ta pokazuje początki psychoanalizy. To jest tak ważna część naszej kultury! Codziennie używamy słów ego czy kompleks, niemal bez zastanowienia. Nie zawsze jednak tak było. Niebezpieczna metoda przedstawia przełomowy moment, narodziny nowych metod leczenia ludzi" - mówi brytyjska gwiazda.

Widzowie nigdy jeszcze nie widzieli takiej Knightley. Kreacja Sabiny to coś zupełnie nowego w dorobku aktorki: postać walcząca z histerią, swoimi demonami. Aktorka od razu wyczuła, co pociągało Junga w Sabinie, już w trakcie ich pierwszej sesji. "Sabina zjawia się w klinice jako osoba chora, z poważnymi zaburzeniami natury psychicznej. Jung zobaczył jednak jej intelekt, odwagę i otwartość. Wcześniej czytał wiele o Freudzie i jego metodzie terapii. Sam zaczyna ją stosować. To rodzaj eksperymentu. Sabina świetnie reaguje. To, w połączeniu z jej szczerością, siłą, rozumem i urodą, intryguje Junga. I jednocześnie wytrąca go z jego dotychczasowego życia, równowagi" - wyjaśnia aktorka.

"Zaczyna spajać ich więź silniejsza niż koleżeństwo. Ich związek się pogłębia. On bada nową metodę. Ona stara się zrozumieć samą siebie, pokonać problemy psychiczne. Poszukują razem" - mówi Fassbender.

"Wszystko właściwie izolowało Sabinę. Była kobietą, Rosjanką, przechodziła przez koszmarną chorobę. Sądzę, że w Jungu widziała swoje wybawienie, człowieka, który dał jej wolność" - komentuje Knightley. "Sądzę, że była to dość destruktywna relacja. Gdyby poszła krok dalej miałaby już charakter masochistyczny".

Viggo Mortensen - Zygmunt Freud

Dla Viggo Mortensena i Davida Cronenberga "Niebezpieczna metoda" to już trzeci wspólny projekt. Gwiazdor z radością przyjął propozycję wcielenia się w ikonę psychoanalizy. Przygotowując się do zdjęć, Mortensen odwiedził miejsce urodzenia Freuda, jego domy w Wiedniu i Londynie, klinikę Burghölzli. Pochłonęła go lektura jego pism. Dokładnie przestudiował jego fotografie w poszukiwaniu gestów, spojrzeń, stroju. Dotarł nawet do informacji o cygarach, które palił naukowiec.

"Freud przez dekady nie zmieniał swojego XIX-wiecznego stylu ubierania się" - mówi o wynikach swoich poszukiwań aktor. "W piśmie posługiwał się niemieckim, jakim mówiono w XVIII i XIX wieku. Nigdy się nie zmienił. Zarówno jego prezencja, jak i język były formalne. Jego listy do Junga wypełnione były najwyższej próby intelektualnym dyskursem, ale w rozmowie był bardzo dowcipny i ujmujący. Świetnie się bawiłem grając to wszystko. Jung to bardzo, bardzo inteligentny człowiek, ale zupełnie inny niż Freud" - dodaje Mortensen.

"Jung był bardziej otwarty na nowe doświadczenia, świat pozanaukowy. Freud z kolei trzymał się sztywno jednej teorii: że wszystkie neurozy mają podłoże seksualne. Myślę, że Jung nie mógł tego zaakceptować" - twierdzi Fassbender.

To właśnie wszystko to, co dzieliło Freuda i Junga najbardziej zafascynowało Cronenberga: inne podejście do pacjenta, inne poglądy, różnica wieku. "Jung miał 29 lat. Freud - 50. Był u szczytu swojej kariery i możliwości intelektualnych. Dopiero tworzyli metodę. Połączyła ich relacja mentorska. Freud był dla Junga figurą ojca. Wielokrotnie nazywał go tak w swoich listach" - tłumaczy reżyser.

Otto Gross - Vincent Cassel

Również Vincent Cassel miał wcześniej okazję pracować z Viggo Mortensenem. Otto Gross to psychiatra, który reprezentuje jeszcze inne podejście niż Jung i Freud. To człowiek, który wierzył, że musi w pełni doświadczyć życia, aby móc mówić o nim jako lekarz. Był to człowiek bardzo nowoczesny w sposobie myślenia, zachowania i stroju. Wręcz nie pasował do swoich czasów. To bardzo przemówiło do Cassela.

"Otto Gross jest naprawdę chory. Zażywa narkotyki, rzuca się w kolejne związki z kobietami. Ma mnóstwo dzieci. Najlepiej opisuje go jedna z jego kwestii: Nigdy niczego nie tłum. Robi więc wszystko, co mu tylko wpadnie do głowy. To nihilistyczna postać" - opowiada Cassel.

To Gross jest katalizatorem romansu Junga i Sabiny. To on sugeruje Jungowi, iż ten pożąda, ale także boi się kontaktu seksualnego z Sabiną. "Otto to mężczyzna szalenie uwodzicielski, bardzo bystry, bardzo odważny i bardzo śmiały. We wszystkim co i jak robi. W życiu i w swoich poglądach. Jung szuka u niego akceptacji. Otto właściwie mówi mu to, co on chce usłyszeć. Praktycznie daje mu rady na temat tego, jak powinien zachować się wobec tej dziewczyny. Tylko że Jung jest lekarzem, ona jest chora, a Otto jest lekarzem i też jest chory. To bardzo niebezpieczna kombinacja" - mówi aktor.

Dalsze losy postaci:

Otto Gross zagłodził się na śmierć w Berlinie w 1919 roku.

Nazistowska aneksja Austrii wygnała Zygmunta Freuda z Wiednia. Zmarł w Londynie w 1939 roku na raka.

Sabina Spielrein powróciła do Rosji. W Moskwie prowadziła przedszkole, które jednak władze nakazały zamknąć. Razem z córkami została zamordowana przez nazistów w trakcie II wojny światowej.

W czasie II wojny światowej Carl Gustav Jung przeżył załamanie nerwowe. W końcu jednak stał się najwybitniejszym psychologiem na świecie. Przeżył swoją żonę. Zmarł w 1961 roku w Zurychu.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Niebezpieczna metoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy