Reklama

"G.I. Joe: Czas Kobry": FANTASTYKA NAUKOWA KONTRA NAUKOWE FAKTY

Świat G.I. JOE obfituje w sprzęt wojskowy o fantastycznie brzmiących nazwach. Skafandry przyspieszające, płynna zbroja, kamuflaż, który sprawia, że jest się niewidocznym w każdym otoczeniu. Brzmi to trochę jak opowieści z gatunku science fiction, ale okazuje się, że jest tak naprawdę bliskie faktom naukowym. Podobne technologie istnieją już w takiej czy innej formie, a realizatorzy "G.I. JOE: Czas Kobry" zdecydowali się pokazać je w kształcie, jaki osiągną za 10 czy 20 lat.

PŁYNNA ZBROJA

Podstawowym strojem G.I. JOE jest elastyczny, zakrywający ciało kombinezon oparty o technologię płynnej zbroi. W typowych filmach o super-bohaterach, aktorzy noszą pod ubraniami kombinezon uwypuklający muskulaturę. "Chcieliśmy tego uniknąć," mówi autorka kostiumów Ellen Mirojnick. "Kostium wykorzystany w naszym filmie posiada formę idealnie wyrzeźbionej muskulatury i tworzy płynną zbroję."

Reklama

Chociaż filmowe kostiumy wyglądają być może hiperrealistycznie, płynna zbroja wcale nie jest daleka od rzeczywistości. Naukowcy i inżynierowie wojskowi już pracują nad tym projektem, aby chronić życie żołnierzy. Zbroja jest lekka i elastyczna. Nosi się ją jak zwyczajne ubranie, dlatego żołnierz może się swobodnie poruszać, biegać czy używać broni. Jej podstawową zawartością jest nietoksyczna i nieparująca ciecz twardniejąca pod wpływem uderzenia i zawierająca nanocząsteczki. Każdy kontakt kombinezonu z kulą, nożem czy odłamkiem sprawia, że nanocząsteczki w płynie zbijają się w jedną całość. Zbroja staje się sztywna i odporna. Płynna zbroja była bardzo popularna wśród męskich członków obsady. "Niektórzy z aktorów zakładali ją, spoglądali na siebie i mówili, 'Już nie muszę ćwiczyć", mówi kostiumograf.

SKAFANDER PRZYSPIESZAJĄCY DELTA-6

Najbardziej imponujący przykład technologii "następnych pokoleń" połączonej z nieograniczoną wyobraźnią to Skafander Przyspieszający.

W jednej z sekwencji filmu, nasi bohaterowie - Duke i Ripcord - ścigają złoczyńców pędzących przez Paryż w terenowym Humvee. Czy człowiek może dogonić Humvee? Skafander przyspieszający stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich samochodów terenowych.

Skafander Delta-6 jest mechanicznym egzoszkieletem, który pozwala noszącej go osobie osiągać prędkość około 100 km na godzinę. System turbo-hydrauliczny i pneumatyczny sprawia, że można biegać szybciej, skakać wyżej i uderzać mocniej niż przeciętny człowiek. Skafander jest także lekką, kuloodporną zbroją, która pozwala przebić się np. przez ceglany mur.

I znowu mogłoby się wydawać, że znajdujemy się w świecie fikcji. Okazuje się, jednak, że wcale tak nie jest. Ten pomysł nie jest wcale taki nierealny. "Na planie pojawili się kiedyś przedstawiciele Ministerstwa Obrony i przyjrzeli się kilku naszym koncepcjom. Wygląda na to, że pracują nad bardzo podobnym skafandrem. Takim, który pomoże żołnierzom szybciej biegać i będzie chronił ich przed kulami," mówi jeden z producentów. "Znajdujemy się pewnie jakieś 6, 7 lat przed nimi."

KOMBINEZON KAMUFLUJĄCY

Tradycyjny strój do kamuflażu pozwala osobie, która go nosi wtopić się w otoczenie. Opalone ciało to kolory pustyni, białe ubranie - śnieżny krajobraz, brąz i zieleń - barwy lasu. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy osoba przemierzająca różne krajobrazy musi nosić ten sam strój? Kombinezon kamuflujący G.I. JOE wykorzystuje technologię, dzięki której żołnierz może praktycznie zniknąć niezależnie od otoczenia, w jakim się znajduje. W stanie bezczynnym, kombinezon wydaje się być tradycyjnym strojem kamuflującym, kiedy jednak zostaje aktywowany, skomputeryzowany mechanizm zapewnia niewidzialność. Wykorzystując koncepcję kamuflażu, kombinezon odbija i załamuje światło pozwalając noszącej go osobie wtopić się w otoczenie i stać się prawie zupełnie niewidzialnym gołym okiem.

I to też nie jest science fiction. Wojskowi inżynierowie są już na etapie intensywnego rozwoju tego projektu.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: G.I. Joe: Czas Kobry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy